با توجه به آپارتمانی بودن اکثر خانه ها و فضای کم آنها، داشتن بالکن و تراس یک گزینه مثبت برای خانه هاست، چرا که علاوه بر افزایش مساحت خانه باعث افزایش زیبایی و فضای کاربردی آن می شود. در معماری مدرن بالکن ساختمان ها با مصالح خاص و به اشکال خاص طراحی می شوند و معمولا مکانی برای گذراندن یک عصر یا صرف یک صبحانه و یا تشکیل یک گلخانه می باشد. به دلیل مزایا و ویژگی های شیشه، در معماری مدرن گزینه اصلی در ساخت دیوارهای بالکن استفاده از شیشه است تا علاوه بر بسته بودن محیط و جلوگیری از ورود آلودگی، مانع ورود نور خورشید و دید محیط بیرون نشود. استفاده از شیشه در طراحی بالکن می تواند باعث حضور در محیط بیرونی و تماشای آسمان و بارش بدون داشتن مزاحمت های دمایی یا سروصدا شود.


شیشه بالکنی چیست؟

شیشه بالکنی همانطور که از نامش پیداست شیشه ایست با مقاومت زیاد که با متریالی مانند فلز ترکیب می شود و در قسمت دیوار، پنجره و درب بالکن قرار میگیرد. به طور کلی جنس شیشه بالکنی از شیشه سکوریت می باشد که علاوه بر بالا بردن امنیت، باعث جلوگیری از ورود رطوبت، گرد و غبار و گرما یا سرمای هوا می شود؛ به دلیل مقاومت این نوع شیشه بالکنی می تواند از قسمت کف بالکن تا سقف به کار گرفته شود. شیشه سکوریت همچنین به دلیل نوع تولید و مواد به کار رفته احتمال کمی برای شکستن دارد و در صورت وقوع این اتفاق به تکه های بسیار ریز و بدون لبه های تیز تبدیل می شود که خطر جانی برای افراد به همراه ندارد. بالکن شیشه ای در انواع مدل ها وجود دارد و از کاربردهای آن در ساختمان ها می توان به استخرهای سرپوشیده، آلاچیق شیشه ای، گلخانه و از این قبیل اشاره کرد. یکی از مزیت های استفاده از شیشه بالکنی که به نحوه اجرای آن بستگی دارد، کم فضا بودن آن می باشد، زیرا معمولا ضخامت این ماده کمتر از آجر، چوب و سایر متریال مورد استفاده در بالکن بوده و همچنین نحوه باز شدن آن به صورت ریلی یا تاشو نیز در فضای کاربردی صرفه جویی می کند.

خرید شیشه بالکنی متحرک


شیشه بالکن متحرک

همانطور که گفته شد شیشه های بالکنی را می توان در مدل های مختلفی و با ترکیب با سایر مواد اولیه استفاده کرد، اما نکته مهمی که بالکن ها را از سایر قسمت های ساختمان جدا می کند ارتباط آن با فضای بیرون است. به این معنی که علاوه بر شیشه بالکن که امکان دید کامل به محیط اطراف را می دهد، باید امکان بهره گیری از هوای آزاد نیز در بالکن ها وجود داشته باشد. در صورتی که هوا معتدل باشد، افراد زیادی دوست دارند تا از هوای بیرون بهره ببرند و با محیط بیرون ارتباط داشته باشند، همچنین در زمان برف و باران یا گرمای شدید باید امکان بسته شدن راحت شیشه بالکنی وجود داشته باشد. شیشه بالکن متحرک تمام این امکانات را در اختیار شما قرار می دهد و علاوه بر آن ایمنی و ورود نور فراوان خورشید را نیز به همراه دارد. شیشه متحرک بالکن با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و متریال مقاوم ساخته می شود و بر اساس سلیقه افراد در انواع مدل های گرد، چند ضلعی، یک تکه و ... تولید می شود.


انواع شیشه بالکنی در دو نوع فریم لس و با فریم وجود دارند؛ همانطور که از اسم این مدلها مشخص است این نوع شیشه ها دارای چارچوب از جنس های دیگر (معمولا فلز) یا به صورت یک تکه شیشه بزرگ هستند. شیشه های بالکنی متحرک معمولا از نوع فریم لس هستند تا هم وزن کمتری داشته باشند و هم از معماری مدرن در طراحی آنها برای زیبایی بیشتر استفاده شود. ضخامت این شیشه ها معمولا حدود 10 میلیمتر و از جنس شیشه سکوریت است و معمولا بست ها و فریم آن از جنس آلومینیوم می باشد.


انواع شیشه بالکن متحرک

شیشه بالکن متحرک در انواع مختلفی وجود دارد که شامل جنس های مختلف شیشه، اندازه ها و مدل های متنوع می شود، همچنین امکان استفاده از انواع شیشه های رنگی و طرحدار نیز در این بخش می باشد. پرکاربردترین انواع شیشه های متحرک بالکنی عبارتند از :

• شیشه بالکن تاشو: این نوع شیشه بالکنی که می توان گفت از پرطرفدارترین انواع برای بالکن های منازل و ادارات می باشد، از چند پانل یکسان جداگانه تشکیل شده که زمان باز شدن روی همدیگر قرار می گیرند. علاوه بر راحتی باز کردن، تمیز کردن و شستشوی راحت شیشه بالکنی تاشو نیز بر محبوبیت آن اضافه کرده است.

• شیشه بالکن ریلی: شیشه های بالکنی ریلی نیز می توانند بدون قاب باشند، اما در فاصله های نسبتا کوتاهی باید نقطه اتصالی داشته باشند. این شیشه ها به صورت ریلی باز و بسته می شوند و امکان استفاده از هوای آزاد را به راحتی فراهم می کنند؛ همچنین در کنار راحتی انتقال آنها برای نظافت، فضای کمی که اشغال می کنند که مزیت بزرگی به شمار می رود.

• شیشه بالکن پنجره ای: این نوع شیشه بالکن متحرک به اسم پنجره بالکن نیز شناخته می شود و همانند نامش به صورت پنجره باز و بسته می شود.

شیشه بالکنی متحرک


مزایای استفاده از شیشه بالکن متحرک

داشتن بالکن و استفاده از شیشه در طراحی آن مزایای زیادی به همراه خواهد داشت که با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و معماری مدرن می توان از آن استفاده بهینه کرد. مهمترین مزایای شیشه بالکنی متحرک عبارتند از:

1- استفاده از فضای سرپوشیده و باز به طور همزمان و بهره گیری از هوای آزاد با توجه به شرایط جوی.

2- داشتن دید کامل به محیط و منظره های بیرونی و لذت بردن از طبیعت.

3- جلوگیری از ورود گرما، سرما، صدا، گردو غبار و آلودگی.

4- دریافت نور فراوان خورشید و صرفه جویی در مصرف انرژی برق.

5- اشغال فضای کم و راحتی در استفاده.

6- سهولت در نظافت شیشه ها.

7- قابلیت اجرا برای بالکن با هر اندازه و در هر ارتفاع.

8- جلوگیری از ورود آلودگی های دیگر از جمله فضولات حیوانات و شاخ و برگ درختان.