شیشه سکوریت

نوعی از شیشه که در موارد مختلفی استفاده می شود شیشه سکوریت یا شیشه نشکن نام دارد. قطعا با این اسم بسیاری از افراد آشنا هستند اما ممکن است با کاربرد و خصوصیات شیشه سکوریت آشنا نباشند. شرکت سازه های شیشه ای ترنج آذین با تولید شیشه سکوریت مفتخر به ارائه این نوع محصول با بهترین کیفیت ممکن می باشد.


تاریخچه ساخت و تولید شیشه سکوریت

شیشه نشکن یا شیشه سکوریت برای اولین بار در سال 1929 میلادی تولید شد. با توجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی در اوایل قرن 19 در دنیا به وجود آمد تولید شیشه نیز همپای سایر تکنولوژی ها پیشرفت هایی نمود که به سبب آن تولید شیشه سکوریت ساخته شد.


نحوه ساخت شیشه سکوریت در آن دوران با حال تفاوت های بسیاری داشته و شیشه نشکن با استفاده از دستگاه های مکانیکی و یا دستی ساخته می شد. در کشور ایران برای اولین بار شیشه نشکن در حدود 50 سال پیش تولید شد و کارخانه میرال اولین کارخانه تولید کننده این نوع شیشه در ایران بود. با مرور زمان و افزایش کارخانجات تولید شیشه سکوریت تولید این شیشه به میزان قابل توجهی افزایش یافت به طوری که امروزه کشور ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان این محصول در خاورمیانه به شمار می رود.


شیشه سکوریت چیست؟

شیشه های سکوریت که با نام شیشه میرال هم شناخته می شوند به شیشه هایی می گویند که طی فرآیندی در کوره های المنتی یا کانوکشن با حرارت دادن 650 تا 700 درجه و سپس دمیدن هوای سرد به هر دو سطح شیشه(کوره ی کانوکشن) سریعا سرد شده که در این فرآیند لایه های بیرونی آن سریع تر از لایه های داخلی خنک می گردد که این امر موجب استحکام 5 تا 6 برابری شیشه ها می شود و در صورت شکستن به تکه های بسیار ریز تبدیل می شوند که خطر جانی ندارند.از شیشه میرال در نما یا ویترین فروشگاه ها یا مغازه ها می توان استفاده کرد.


تفاوت شیشه های سکوریت با سایر شیشه ها

پس تفاوت اصلی شیشه سکوریت با سایر شیشه های میزان مقاومت بسیار بالای آن (تا 5 برابر مقاومت بیشتر) نسبت به انواع دیگر شیشه ها می باشد که این تمایز سبب استفاده این نوع شیشه در مکان های بخصوص که امکان آسیب زیاد است می شود.


همانطور که گفته شد چنانچه بر اثر نیروی بسیار زیاد شیشه سکوریت دچار شکستگی شود با توجه به نوع ساخت آن کمترین خطر را برای افراد به وجود خواهد آورد. هنگام شکستن این نوع شیشه قطعات آن به تکه هایی بسیار ریز و بدون لبه های تیز تبدیل می شود که این امر در حفاظت افراد در برابر شکستن شیشه بسیار حائذ اهمیت می باشد. اما در سایر شیشه های قطعات آن ها هنگام شکستن بسیار تیز و با ابعاد مختلف می باشد که خطر جانی به همراه دارد.


از دیگر تفاوت ها در تولید شیشه سکوریت میزان مقاومت آن ها در برابر حرارت می باشد به طوری که شیشه های معمولی در میزان مقاومتشان در برابر حرارتی معادل 60 درجه سانتیگراد می باشد اما شیشه سکوریت حرارتی معادل 300 درجه سانتیگراد را می تواند بدون آسیب تحمل کند. این مزیت در هنگام آتش سوزی بسیار مورد توجه می باشد.

شیشه سکوریت


پس مهم ترین مزایا و تفاوت شیشه سکوریت نسبت به سایر شیشه ها موارد زیر می باشد:

• استحکام بسیار بالا

• مقاومت زیاد در برابر حرارت

• امنیت آن پس از شکستن و عدم آسیب رسانی

• از شیشه سکوریت می توان در مکان های مختلف استفاده نمود.


اما شیشه سکوریت معایبی هم نیز دارد که یکی از این معایب غیر قابل تغییر بودن اندازه و فرم آن پس از انجام سکوریت کردن شیشه می باشد.


شباهت شیشه سکوریت با سایر شیشه ها

از نظر شباهت شیشه نشکن می توان به ضخامت یکسان آن با سایر شیشه ها و همچنین شفافیت آن همانند دیگر شیشه ها اشاره کرد.علاوه بر این شیشه سکوریت از نظر وزن هیچ تفاوتی با سایر شیشه ها با ضخامت یکسان ندارد.


ابعاد:از نظر ابعاد سایز های شیشه سکوریت و شیشه معمولی می تواند یکسان باشد و با یکدیگر شباهت دارند. این بدین معناست که هردوی این نوع شیشه ها می توانند دارای سایز بندی های مختلفی باشند.

وزن: از نظر وزن نیز شیشه میرال و شیشه خام در سایز یکسان برابر می باشند.

ویژگی های ظاهری:چنانچه کارخانه تولید کننده شیشه سکوریت و شیشه خام یکی باشد و هردو نوع شیشه دارای ضخامت و سایز یکسان باشند از نظر ظاهر با یکدیگر هیچ تفاوتی نخواهند داشت. البته برخی دیگر از ویژگی ها همچون ابزار کار شده در دور شیشه ، رنگ و... می بایست در شرایط یکسان باشد.

میزان شفاف بودن شیشه: در شیشه سکوریت میزان شفافیت با شیشه معمولی هیچ تفاومتی ندارد و فرآیند سکوریت کردن آن تاثیری در آن نخواهد داشت.


چگونه شیشه سکوریت را از شیشه معمولی تشخیص دهیم؟

روش هایی جهت تشخیص سکوریت بودن شیشه وجود دارد که بر اساس آن ها می توان شیشه مورد نظر خود را تست و بررسی نمود. این روش ها عبارتند از:

• با توجه به این که شیشه سکوریت در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد طی اولین ضربه محکم می تواند امتحان خود را پس داده و چنانچه در برابر شدت ضربه مقاومت کرد می توان گفت شیشه مورد نشر نشکن می باشد.

• تمامی شیشه های میرال ویژگی خش ناپذیری در برابر الماس را دارند که یکی از مطمئن ترین راه ها جهت تمایز شیشه سکوریت و شیشه خام می باشد.

• دیگر ویژگی شیشه سکوریت که آن را با سایر شیشه ها متمایز می سازد مواج دیده شدن آن در زاویه دید 5 درجه می باشد.

• چنانچه شیشه سکوریت را به کمک عینک مخصوص پلارید ببینیم در داخل آن شاهد دایره هایی با سایز های مختلف خواهیم بود.

شیشه سکوریت چیست؟


در چه مکان هایی از شیشه سکوریت استفاده می شود؟

استفاده از شیشه سکوریت با توجه به خصوصیات آن در مکان های مختلف از جمله شیشه اتومبیل و یا ساختمان سازی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مکان هایی که از این نوع شیشه استفاده می گردد عبارتند از:

✔ شیشه سکوریت فروشگاه ، بانک ها و ویترین مغازه ها در ابعاد بزرگ (شیشه سکوریت جامبو سایز)

✔ استفاده از شیشه سکوریت در اتومبیل ها

✔ استفاده از شیشه میرال در درب های ساختمان هایی که بدون قاب می باشند و احتمال خطر شکستن زیاد است.

✔ شیشه سکوریت برای حفاظ پله ، بالکن هایی با حفاظ شیشه ای و یا پله های شیشه ای که نیازمند مقاومت بالایی در آن ها می باشد.

پارتیشن شیشه ای

✔ استفاده از شیشه سکوریت در پله های فرار که شیشه سکوریت دودبند نام دارد.


مراحل ساخت شیشه سکوریت چگونه می باشد؟

این نوع شیشه همانند سایر شیشه ها از مراحل مختلفی جهت ساخت پیروی می کند که این مراحل به ترتیب عبارتند از:

• برش دادن شیشه معمولی در سایز و ابعاد مختلف

• چک کردن شیشه جهت نبود هرگونه ایراد و نقص در آن

• در این مرحله لبه های شیشه که در هنگام برش امکان زبری دارند صیقل داده می شود.

• پس از صیقل به دلیل این که امکان پخش شدن دانه های کوچک سیلیس ناشی از ابزار زنی (دیاموند) لبه ی شیشه وجود دارد می بایست شیشه به طور کامل شسته شود تا مشکلی جهت سکوریت کردن شیشه به وجود نیاید.

• شیشه پس از شست و شو در دمایی بین 650 تا 700 درجه سانتی گراد حرارت خواهد دید.

• پس از گرما دیدن بلافاصله شیشه ها سرد خواهند شد .در این مرحله استحکام شیشه افزایش خواهد یافت.سرعت سرد شدن شیشه در این مرحله در قدرت و استحکام آن نقش اصلی را ایفا می نماید.


قیمت شیشه سکوریت

با توجه به اینکه شیشه سکوریت در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید می شود ممکن است دارای قیمت های مختلفی باشد.همچنین انواع مختلف آن سبب گوناگونی قیمت شیشه سکوریت می گردد.نوع کاربری این محصول نیز می تواند در قیمت نهایی محصول تاثیر داشته باشد.چنانچه قصد مشاوره یا خرید شیشه نشکن را دارید می توانید با شرکت سازه های شیشه ای ترنج آذین در ارتباط باشید.


پست الکترونیک

info@toranjglass.com

amin.trj70@gmail.com

تلفن تماس

تلفن : 44733769

موبایل و واتساپ : 09212585523

آدرس اینستاگرام : @toranjglassco

آدرس

بزرگراه شهید آبشناسان غرب به شرق - خیابان سردار جنگل جنوب - کوچه ی طباطبایی - کوچه ی زاگرس - پلاک 9 واحد 7