ساختمان های امروزی جهت دریافت اجازه ساخت و افزایش تامین امنیت نیازمند پیاده سازی نکاتی بر اساس قوانین ساختمان می باشند. امروزه الزاماتی خاص که توسط مقررات ملی ساختمان تدوین می شود می بایست در ساختمان ها رعایت شود تا مجوز های لازم را کسب نمایند. یکی از الزامات مهم در ساختمان های امروزی، وجود پله های فرار در ساختمان است که درب های آن می بایست معیار های معینی را داشته باشند، بهترین نوع شیشه قابل استفاده در درب های پله فرار ، شیشه سکوریت دودبند می باشد.


شیشه سکوریت دودبند چیست؟

یکی از شیشه های پر استفاده در مصارف ساختمانی شیشه میرال یا شیشه سکوریت می باشد که دارای مدل های مختلف از جمله شیشه سکوریت دودبند است. این شیشه با توجه به خواص شیشه سکوریت ساخته می شود، یکی از مهم ترین خدمات شرکت سازه های شیشه ای ترنج آذین تولید شیشه سکوریت دودبند در انواع مدل های مختلف می باشد.

شیشه دودبند به درب شیشه ای اشاره دارد که استانداردهای مورد نیاز برای مقاومت در برابر آتش را داشته باشد، این مقاومت بر اساس محل نصب شیشه دودبند مشخص می شود. برای کسب استانداردهای مورد نظر کارشناسان در کارخانه های تولیدی آزمایشاتی روی شیشه سکوریت دودبند انجام می دهند که مقاومت آن در برابر حرارت بسیار زیاد را اثبات می کند، همچنین این شیشه ها دود ناشی از آتش یا حتی دود وسایل نقلیه را نیز مسدود می کنند. استفاده از شیشه سکوریت یا شیشه نشکن برای جدا کردن فضای بین پله های اضطراری و آسانسور به دلیل ایمنی ساختمان در زمان آتش سوزی و زلزله امری واجب و ضروری است که در مقررات جدید ساختمان ها وجود دارد. دستگیره و تمام یراق آلاتی که در تولید این نوع درب های شیه ای استفاده می شوند هم باید در برابر آتش و حرارت مقاوم باشند. معماران به دلیل شفاف بودن و زیبایی شیشه و خواص بی نظیر دیگر شیشه سکوریت مانند سرعت تولید و اجرای آن در طراحی های خود به کرار مورد استفاده قرار می دهند.


شیشه سکوریت دودبند


چرا شیشه سکوریت دودبند می شود؟

هر یک از طبقات ساختمان ها دارای راه پله و آسانسور پله فرار است، دسترسی به این پله ها در مواقع ضروری مانند آتش سوزی یا زلزله می بایست دارای قواعد خاصی جهت افزایش امنیت باشد. با توجه به خواص شیشه سکوریت که مقاومت بالایی در برابر گرما داشته، با ضربه های محدود نمیشکند و در هنگام شکستن قطعات آن بسیار ریز و صیقلی بوده که مانع ایجاد بریدگی می شود، بهترین نوع شیشه برای نصب در این مکان ها می باشد. زیرا در مواقع ضروری افراد در حین فرار به سمت درب شیشه ای هجوم برده و این شیشه ها مقاومت مناسبی را ارائه می کنند و همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش و حرارت دارند.

علاوه بر این در مواقع اضطراری این نوع شیشه می تواند ازخفگی به علت تولید گازهای سمی در هنگام آتش سوزی جلوگیری به عمل آورد. به دلیل مقاومت بالای شیشه سکوریت دودبند در برابر حرارت این نوع شیشه می تواند مانع خوبی از سرایت آتش و گرما به دیگر نقاط ساختمان باشد. اهمیت استفاده از شیشه سکوریت دودبند به جهت مسدود نمودن راه آتش و همچنین دود در هنگام آتش سوزی نمایان می شود، با استفاده از این نوع از شیشه های ایمنی می توان از بروز خسارات مالی و جانی در هنگام حوادث در ساختمان ها جلوگیری به عمل آورد.


شیشه سکوریت دودبند در چه نقاطی مورد استفاده قرار می گیرد؟

محل اصلی که شیشه سکوریت دودبند مورد استفاده قرار میگیرد، پله ها و راهرو های ساختمان ها به خصوص در ورودی های پله فرار می باشد، اما در لابی ها و درب های فضاهای داخلی نیز کاربرد دارد. محلی که به ندرت از شیشه سکوریت دودبند استفاده می شود اما غیر ممکن نیست، دیوارهای جدا کننده راهروها یا راه پله ها می باشد که از عبور حرارت و دود به فضاهای داخلی جلوگیری می کند. علاوه بر مزایای ایمنی شیشه سکوریت دودبند که گفته شد، این نوع شیشه خاصیت جدا کنندگی نقاط مختلف ساختمان را نیز دارد، این جدا کنندگی سبب جلوگیری از انتقال دود در هنگام آتش سوزی به دیگر نقاط ساختمان می شود.

درب هایی که از شیشه سکوریت دودبند بهره می گیرند ممکن است به صورت تک لنگه یا دو لنگه بنا بر نیاز ساختمان ساخته شوند اما حتما باید نوع باز و بسته شدن آنها به صورت لولایی باشد. ابعاد درب های شیشه ای دودبند در حالت کلی بین 90 تا 120 سانتی متر می باشد، ابعاد بزرگتری از درب های شیشه ای دودبند در سایز های 120 تا 200 سانتی متر نیز قابل تولید است که معمولاً در درب های شیشه ای دو لنگه مورد استفاده قرار می گیرد.


شیشه دودبند سکوریت


مزایای شیشه سکوریت دودبند

از مهمترین مزایای مهم استفاده از شیشه سکوریت دودبند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

•     مقاومت بالا در برابر حرارت به دلیل استفاده از شیشه سکوریت

•     داشتن عایق صوتی قوی

•     شفافیت همانند شیشه های ساده که باعث انتقال نور طبیعی به داخل می شود و با این امکان، استفاده از نور غیر طبیعی مانند لامپ در راه پله ها را کمتر کرده و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

•     جلوگیری از اتلاف انرژی در فصول سرما با توجه به عایق بودن شیشه سکوریت دودبند

•     زیبایی بخشی شیشه و امکان استفاده از آن در مکان های مختلف

•     بالا بردن امنیت ساختمان توسط شیشه نشکن

•     در هنگام شکستن شیشه سکوریت با توجه به اینکه تکه های شیشه صیقلی هستند، خطرات جانی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

•     جلوگیری از ورود اشعه مضر UV خورشید به داخل ساختمان توسط شیشه دودبند


شیشه سکوریت دودبند از چه جنسی می باشد؟

پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساختمان نیز سبب شده بسیاری از وسایل مورد نیاز در بهترین شرایط و با بهترین مصالح تولیدی ساخته شوند، یکی از پیشرفت هایی که در این حوزه به وجود آمده است در تولید انواع شیشه می باشد. با توجه به فرآیند های خاصی که در تولید شیشه سکوریت دودبند امروزی انجام می شود، مقاومت این شیشه نسبت به قبل افزایش قابل توجهی پیدا کرده به طوری که دمای قابل تحمل این نوع شیشه ها تا 250 درجه سانتی گراد افزایش یافته است.علاوه بر این شیشه سکوریت دودبند قابلیت تحمل دما تا 80 درجه سانتی گراد زیر صفر را دارا می باشد.

قطر مورد استفاده شیشه سکوریت دودبند 10 میلی متر است که می توان با توجه به طراحی ساختمان یراق آلات و دستگیره های متنوعی را روی آن اجرا نمود. همچنین بر اساس نیاز می توان این نوع شیشه های دودبند را در مدل هایی مانند مات، شفاف یا در رنگ های متنوع تولید نمود.


شرکت سازه های شیشه ای ترنج آذین یکی از بهترین شرکت ها در زمینه تولید شیشه نشکن و سایر شیشه ها با مصارف ساختمانی و... می باشد، جهت اخذ مشاوره و یا دریافت قیمت شیشه سکوریت می توانید با ما در ارتباط باشید.