به علت زیبایی و کاربردی بودن شیشه که در انواع محیط و فضاها قابل اجراست و همچنین با توجه به جنس شفافی که دارد می توان در موارد بسیاری به جهت تولید انواع وسایل از آن استفاده نمود. علاوه بر کاربردهای انواع شیشه در ساختمان سازی، این ماده به عنوان لوازم تزئینی و زیبایی بخشی در دکوراسیون داخلی کاربرد فراوانی دارد، تولید هر چیزی از شیشه مستلزم ویژگی حالت گرفتن آن در شکل شیشه خم می باشد.

نکته جالبی که در مورد پیشرفت فناوری امروز وجود دارد این است که به ما این امکان را می دهد محدودیت های شناخته شده را به قلمرو ناشناخته ها برسانیم، نوآوری کنیم و تغییراتی در طرح ها ایجاد کنیم که زندگی را تغییر دهند؛ این همان چیزیست که در زمینه معماری و ساخت شیشه به صورت منحنی و اشکال مختلف شاهد آن هستیم. یکی از مهم ترین مزایای شیشه قابلیت انعطاف پذیری آن در حین تولید می باشد که با استفاده از حرارت دادن شیشه می توان به شکل های مختلفی از آن استفاده نمود. شیشه خم (BCG) نوعی شیشه است که با استفاده از تکنیک های خاص می توان در دکوراسیون و ساخت وسایل مختلف از آن استفاده نمود.


شیشه خم چیست؟

شیشه خمیده از اوایل قرن نوزدهم در ساختمان ها به کار گرفته می شده، اما تا دهه 1990 هنوز استفاده از آن عمومی نشده بود که با توسعه دستگاه های کوره خمشی این مورد نیز قابل دستیابی شد. البته محدودیت های بسیاری وجود داشت تا اینکه در سالهای اخیر روش ها و تکنیک های زیادی برای بهبود کیفیت شیشه خم و تولید راحت تر و سریعتر آن انجام شد.

وقتی شیشه از خط تولید خارج می شود، یک ورق تخت است؛ با این وجود در صورت نیازمی توان شیشه را خم کرد. به دلیل شکننده بودن شیشه، خم شدن باید در حالی اتفاق بیفتد که شیشه هنوز گرم بوده تا امکان حالت دادن وجود داشته باشد اما نه آنقدر گرم که ذوب شود. این نوع از شیشه با گرما دادن به شیشه ی تخت در کوره در مدت زمان زیاد تر از شیشه سکوریت یا شیشه نشکن انجام می شود که توسط قالب های کوره ای به شکل مورد نظر که معمولا کمانی از یک دایره است در می آید. با گسترش علم و تکنولوژی قالب های دستی دیگر مثل قبل کاربرد ندارد و غلطک هایی که با سی ان سی کنترل می شوند شیشه را خم می کنند و سپس این شیشه را می توان بلافاصله بعد از خم سکوریت هم کرد.


شیشه خم چیست


همچنین شیشه سکوریت ساده یا رنگی را می توان با استفاده از روشی که گفته شد فرم داد تا از آن در موارد مختلف استفاده نمود. با توجه به مقاومت بالایی که شیشه سکوریت (شیشه میرال ) دارد، استحکام وسایلی که بدین وسیله ساخته می شود بسیار بالا می باشد. البته می توان در ساخت شیشه خم از شیشه های نیمه سکوریت، شیشه های دکوراتیو و شیشه های لمینت نیز استفاده نمود. انواع شیشه خم با توجه به نوع شیشه استفاده شده در زمان تولید و فرایند تولید دسته بندی می شوند که ویژگی هایی خاصی به نتیجه نهایی می بخشند.


فرایند ساخت شیشه خم چگونه است؟

با توجه به پیشرفت فناوری امروزه جهت تولید شیشه خم روش های گوناگونی وجود دارد که در واقع انجام این کار با استفاده از حرارت بسیار زیاد انجام می گیرد. شیشه سکوریت یا شیشه نیمه سکوریت طی حرارتی تا 680 درجه سانتی گراد به حالت مذاب (خمیری شکل) در خواهد آمد و شیشه داخل کوره خمشی قرار خواهد گرفت که در چنین حالتی می توان به شیشه فرم دلخواه را داد. در هر دو روش تولید شیشه خم، شیشه به دو صورت عرضی یا طولی قابلیت خم شدن را دارد اما در کل انجام روند خم کردن شیشه در حالت طولی نسبت به عرضی از کیفیت بیشتری برخوردار می باشد. پیچ دادن شیشه در جهتی که در آن جریان دارد، خمش طولی و پیچش آن در سراسر جریان شیشه، خمش عرضی نام دارد. پس از انجام فرم دهی به شیشه ، با استفاده از کم کردن ناگهانی دما و شوک به شیشه فرآیند سکوریت کردن شیشه بر روی شیشه خم انجام خواهد گرفت.


خم شدن و آبدیده کردن

معمولاً در فرآیند خم شدن و آبدیده کردن، شیشه ابتدا در دمای 630 درجه سانتیگراد گرم می شود و سپس ماده خمیری بدست آمده در ایستگاه خمش به شعاع هدف خود خم می شود. اگرچه سیستم های خمشی معمولاً فرم های استوانه ای تولید می کنند، اما تولید خم دو طرفه کوچک با زاویه دار کردن انواع شیشه در طول فرآیند امکان پذیر است. شیشه خم معتدل مقاومت مکانیکی و دوام بسیار خوبی در برابر تغییرات دما دارد؛ حداکثر زاویه خمش معمولاً ¼ یک دایره است.


خم شدن گرم

در شیشه خم گرم، تولید کننده از قالب هایی استفاده می کند که به شیشه اجازه می دهد شکل مورد نظر را به خود بگیرد؛ سپس شیشه و همچنین قالب تا 580–600 درجه سانتی گراد گرم می شود. خم شدن در این روش فقط می تواند بر اساس گرانش باشد؛ متناوبا می توان به فرایند خم شیشه کمک کرد که در آن یک فشار خمشی مکانیکی شیشه را به شکل هدف هدایت می کند، سپس شیشه به آرامی سرد می شود تا از هرگونه کشش باقیمانده جلوگیری کند. فناوری خم کردن شیشه به تولیدکنندگان این امکان را می دهد تا طیف گسترده تری از اشکال را ایجاد کنند، به عنوان مثال، شعاع کوچک تر و اشکال غیر استوانه ای.


انواع شیشه خم


شیشه خم لمینیت

شیشه خم لمینت علاوه بر شکل ظاهری متفاوتی که توسط ویژگی شیشه خم بدست می آورد، ایمنی مضاعفی نیز توسط لمینت شدن به آن می دهد و به همین دلیل مورد توجه بسیاری از مهندسان و سازندگان و در نتیجه تولید کنندگان قرار گرفته است. برای تولید شیشه خم لمینت، که یک فرآیند زمانبر می باشد، در ابتدا دو شیشه خم مشابه با شعاع کمی کمتر از شکل هدف تولید شده و سپس این شیشه ها توسط یک لایه میانی (معمولا PVB) در اتوکلاو بهم چسبانده می شوند. روند اتوکلاو همانند تولید شیشه لمینت بوده و می توان دو قطعه شیشه را به همراه یک لایه میانی پلاستیکی بهم متصل کرد به صورتی که لایه میانی قابل مشاهده نباشد، اما قابلیت نگه داری ذرات شیشه ها را درصورت شکستن داشته باشد؛ دمای لازم پردازش در داخل اتوکلاو حدود 120–140 درجه سانتی گراد و فشار حدود 12 بار است.

همانطور که گفته شد تولید شیشه خم لمینیت بسیار وقت گیر است و همچنین استفاده از دو لایه شیشه باعث گرانی آن می شود. امکان تولید شیشه خم لمینت در انواع سایز ها و مدل ها و همچین شیشه های رنگی برای قسمت های مختلف ساختمان وجود دارد.


استفاده از شیشه خم چه مزایایی دارد؟

 از آنجایی که برای تولید شیشه خم می توان از انواع شیشه های ایمنی یا حتی شیشه های تزئینی استفاده کرد، در نتیجه هر کدام از انواع شیشه خم می توانند مزایای خاصی را ارائه کنند. به طور کلی مزایای استفاده از شیشه خم عبارتند از:

•    ساخت و طراحی وسایل و دکوراسیون های خاص و شیک با تنوع الگوها

•    مدرن و منحصر به فرد بودن شیشه خم نسبت به سایر شیشه ها

•    استحکام و مقاومت بالا

•    سازگاری با محیط زیست

•    ساخت وسایل شفاف همچون مبلمان شیشه ای و بسیاری دیگر

•    مقاوم در برابر تغییرات دما

•    ماندگاری طولانی مدت و نگهداری آسان شیشه خم


شیشه خم


کاربرد شیشه خم

استفاده از شیشه خم در بسیاری از موارد سبب افزایش زیبایی شکل نهایی کار خواهد شد. از این نوع شیشه در موارد بسیاری می توان استفاده نمود، از جمله مهم ترین مصارف شیشه خم می توان به استفاده از آن در نماهای شیشه ای ساختمان ها (ساخت ساختمان هایی که در نمای آن ها قوس وجود دارد)، انواع پنجره های قوس دار، استفاده در انواع میز و صندلی با فرم های خمیده، پله شیشه ای ، استفاده در یخچال های فروشگاهی ، ویترین های دکوری ، درب ها و... اشاره کرد.

شیشه خم که Bent glass و Curved glass نیز نامیده می شود، در وسایل نقلیه (بسیاری از شیشه های جلو و برخی از چراغ های عقب اتومبیل با لبه خمیده) و همچنین در طرح های معماری از گنبدهای شیشه ای و نرده های دستی گرفته تا درهای گردان و ویترین ها می توان کاربرد آن را مشاهده کرد. جذابیت بصری تنها جنبه ای نیست که طراحان را در سراسر جهان به سمت تولید شیشه خم سوق می دهد، شیشه خم همچنین در بسیاری از نماها و قسمت های بیرونی ساختمان نیز بسیار کارآمد می باشد زیرا امکان ورود نور فراوان به خانه را می دهد. از طریق فرایند تولید گرمایش در کوره های با دمای بالا، خمیدگی و خنک سازی سریع شیشه، شیشه خمیده 5-4 برابر شیشه معمولی استحکام بیشتری دارد و حالت نیمه سکوریت میگیرد که می تواند در مواردی که نیاز به ایمنی دارند، مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، امکان انعطاف پذیربودن شیشه خم استفاده آن را در بسیاری از فضاها ممکن کرده است؛ در عمل، استفاده از شیشه های خمیده در کاربردهای داخلی ساختمان مانند آسانسورهای شیشه ای، پارتیشن های شیشه ای و شیشه های حمام بسیار پیشرو هستند و اگر به خوبی طراحی شوند می توانند استفاده از سایر مصالح ساختمانی را کاهش دهند.


قیمت شیشه خم

شاید نکته مهمی که بسیاری از افراد درباره آن سوال داشته باشند، قیمت شیشه خم باشد. با توجه به این که تولید و اجرای این شیشه نیاز به تخصص و فرآیند خاصی دارد، قیمت شیشه خم نسبت به بسیاری از انواع شیشه ها هزینه بالاتری را به همراه دارد. به طور مثال برای تولید شیشه سکوریت مراحل کمتری جهت ساخت نسبت به شیشه خم وجود دارد که می توان متوجه دلیل قیمت بالاتر شیشه خم شد.

به همین دلیل ممکن است در معدود فضاها و مکان هایی از شیشه خم استفاده شود و تنها برای پروژه های گران قیمت ساختمانی از شیشه خم در تیراژ بالا استفاده گردد. همچنین باید توجه داشته باشید که شیشه خم سکوریت، نسبت به شیشه خم لمینت قیمت پایین تری دارد، زیرا فرایند تولید آن کوتاه تر می باشد؛ یعنی نوع شیشه انتخابی، ضخامت و اندازه آن در تعیین قیمت شیشه خم نقش اساسی دارند.


جهت آگاهی از هزینه دقیق خرید شیشه خم می توانید با کارشناسان شرکت ترنج در ارتباط باشید تا علاوه بر دریافت قیمت از مشاوره این کارشناسان با تجربه در خصوص انتخاب نوع مناسب شیشه بهره مند شوید. شرکت شیشه ترنج با سال ها تجربه در زمینه تولید انواع شیشه آماده ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان می باشد.