شیشه لمینت چیست؟


شیشه های لمینیت یا چند لایه Laminated glass معمولاً به عنوان شیشه ایمنی مورد استفاده قرار می گیرند، زمانی که امنیت و آسیب دیدگی نگران کننده باشد. شیشه های چند لایه مانند یک صفحه شیشه ای به نظر می رسد و در واقع از نمونه های معمولی قابل تشخیص نیستند. شیشه لمینت نوعی شیشه ایمنیست که با اعمال گرما و فشار بر روی دو یا چند لایه شیشه تقویت شده با حرارت ساخته می شود که توسط یک لایه میانی، از هم جدا می شوند. کار لایه داخلی این است که قطعات شیشه را در صورت برخورد با ضربه ای که به طور معمول باعث خرد شدن آن می شود، مانند طوفان باد، انفجار بمب، گلوله یا ورود اجباری به هم بچسباند.


موارد معمول استفاده از شیشه های چند لایه:

• چراغ های سقفی

• شیشه جلو اتومبیل

نرده شیشه ای، نماهای شیشه ای ، کف شیشه ای و پله شیشه ای

• آکواریوم یا محفظه حیوانات

• پنجره های منازل و ادارات

شیشه لمینت


انواع شیشه لمینت

شیشه لمینت به شیشه ایمنی نیز معروف است و لغت لمینت در واقع اشاره به چندین لایه بودن آن دارد. به غیر از شیشه، در لایه های میانی از مواد مختلفی استفاده می شود که معمول ترین آنها PVB، EVA و SGP هستند که باعث تفاوت انواع شیشه های لمینیت میشوند.


1-پلی وینیل بوتیرال PVB متداول ترین لایه میانی در شیشه های لمینت میباشد که در شیشه های خودرو کاربرد فراوان دارد. روش پردازش PVB بسیار پیچیده و نیاز به گرما و رطوبت زیاد دارد؛ به طوری که به دمای اتوکلاو بین 120 تا 130 درجه و فشار 1.0-1.3 مگاپاسکال نیاز است. PVB از ایمنی، عایق صوتی، شفافیت و مقاومت در برابر اشعه UV برخوردار می باشد، اما در برابر آب ضعیف بوده و هنگامی که برای مدت طولانی در محیط مرطوب قرار بگیرد لایه برداری از آن آسان است.

2-هزینه تولید شیشه لمینت EVA بالاتر است و دمای ذوب پایین تری دارد به طوری که می تواند در دمای 110 درجه سانتیگراد پردازش شود. EVA می تواند تحت فرآیندی مانند کشیدن سیم و حکاکی در لایه بسیار نازکی قرار گیرد و یک شیشه تزئینی زیبا با طرح و نقش تولید کند. EVA مقاومت خوبی در برابر آب دارد اما مقاومتش در برابر اشعه ماوراء بنفش ضعیف است؛ در معرض آفتاب طولانی مدت زرد و سیاه می شود، بنابراین عمدتا برای پارتیشن های داخلی استفاده می شود.

3-SGP را فیلم بین لایه ای یونی (SentryGlas Plus) می نامند که یک لایه با کارایی بالاست به صورتی که ظرفیت تحمل لایه میانی SGP دو برابر نوع PVB است، همچنین تحت همان بار و ضخامت، انحراف خمشی شیشه چند لایه SGP یک چهارم PVB و مقاومت در برابر پارگی 5 برابر آن است. شیشه لمینیت SGP بدون رنگ و شفاف، مقاوم در برابر رطوبت و ضد اشعه ماورا بنفش است، بعد از تابش مستقیم آفتاب و قرارگیری طولانی مدت در باران، تغییر رنگ نمیدهد.


مزایای شیشه لمینیت

شیشه های چند لایه یک ماده شیشه ای با دوام و همه کاره هستند که مزایای زیادی را به همراه دارند. این شیشه ها قابلیت محافظت بهتر در برابر اشعه ماوراء بنفش دارند که می تواند وسایل و فرش ها را کدر کند. شیشه های چند لایه همچنین می توانند به کاهش ورود صدا کمک کنند، به خصوص هنگامی که در شیشه های دوجداره استفاده می شود. با این حال اصلی ترین مزیت شیشه لمینت عملکرد ایمنی آن است؛ مانند شیشه ای که در پنجره های اتومبیل استفاده می شود. شکستن شیشه های چند لایه سخت تر است و امنیت بیشتری در برابر آسیب های تصادف، تلاش برای شکستن و شرایط شدید آب و هوایی فراهم می کند. پیوند بین شیشه و لایه میانی برای جذب نیروی برخورد تصادف و مقاومت در برابر شکستگی ترکیب می شود و در صورتی که شیشه بشکند، خرده ها به جای اینکه از هم بپاشند و به طور بالقوه باعث آسیب شوند، به لایه میانی می چسبند.


در یک پنجره خانگی یا دفتر، شیشه های چند لایه می توانند محصولاتی با کارایی بالا و پویا را در اختیار شما قرار دهند تا علاوه بر صرفه جویی قابل توجه در انرژی، در صورت ورود اجباری به خانه امنیت بیشتری فراهم کنند.


معایب شیشه لمینت

همانطور که گفته شد شیشه های لمینت مزایای فراوانی دارند که سبب شده استفاده از آنها در مکان های بسیاری مخصوصا شیشه های اتومبیل ها جا بیفتد و تنها نقطه ضعف این شیشه ها در زمان نصب آنها می باشد. برای استفاده کامل از ویژگی های کاهش دهنده صدا در شیشه های چند لایه، باید آن را به درستی با تناسب دقیق و با فضای هوای کافی بین دو صفحه نصب کرد زیرا بیشتر خصوصیات کاهش سر و صدای شیشه لمینت از فضای هوا بین دو شیشه لمینت ناشی می شود نه از خود لایه وینیل. اگر پنجره ها بدون بهره مندی از این فضاهای هوایی نصب شوند، ویژگی های کاهش صدا بسیار کاهش می یابد. نکته دیگری که هنگام تصمیم گیری در مورد خرید یا عدم خرید شیشه های چند لایه باید در نظر داشته باشید این است بدانید که آنها کمی گرانتر هستند، البته تفاوت قیمت آنها به دلیل استفاده از طلق خارجی می باشد؛ اما برای افرادی که بودجه محدودی دارند، این می تواند یک مسئله بزرگ باشد.


ویژگی های شیشه لمینیت

✔ قسمت پلاستیکی شیشه لمینت ممکن است شفاف یا رنگی باشد.

✔ شیشه چند لایه به غربالگری اشعه ماورا بنفش کمک می کند.

✔ شیشه های چند لایه برای عایق صدا مفید هستند.

✔ یکی از بزرگترین مزایای شیشه های لمینت این است که در صورت شکستن، شیشه های شکسته به جای سقوط روی زمین به پلاستیک می چسبند.


پست الکترونیک

info@toranjglass.com

amin.trj70@gmail.com

تلفن تماس

تلفن : 44733769

موبایل و واتساپ : 09212585523

آدرس اینستاگرام : @toranjglassco

آدرس

بلوار فردوس شرق، نرسیده به کوچه ولیعصر( کوچه مترو صادقیه)، پلاک ۴۴، واحد ۱۰