امروزه بیش از هر زمان دیگری به ساخت سازه هایی با دکوراسیون مدرن اهمیت داده می شود و به این مسئله در دکوراسیون داخلی و یا خارجی ساختمان به یک نسبت توجه می شود. یکی از مسائل مهم در زمینه سبک های مدرن، سادگی می باشد؛ در اصل در دنیای کنونی روند سازه ها و ساختمان ها از نظر دکوراسیون در حال بازگشت به سبک مینیمالیسم و جمله معروف "زیبایی در سادگی است" می باشد. یکی از ابزارهای انجام این کار بهره گیری از شیشه می باشد و استفاده از پله شیشه ای، مبلمان، درب ها و پارتیشن های شیشه ای نقش مهمی در این تغییرات دارند. با توجه به اینکه تنوع بسیار زیادی در ساخت پله ها وجود دارد، بسیاری از افراد ترجیح می دهند از ساده ترین و زیباترین روش برای ساخت پله، یعنی پله شیشه ای استفاده نمایند. اما ممکن است برخی از افراد با دیدن این سبک از پله عقیده منفی نسبت به عدم مقاومت و یا خطرناک بودن آن داشته باشند که این تفکر کاملا اشتباه می باشد.


پله شیشه ای


در خانه ها یا ساختمان های اداری و تجاری که در طبقات مختلف هستند معمولاً از پله ها برای ارتباط با طبقات بالا استفاده می شود و در صورتی که در مرکز دید قرار داشته باشند ویژگی تزئینی نیز به آنها اضافه خواهد شد. پله های قدیی تر از جنس چوب یا مصالح ساختمانی مانند فلزات یا سنگ ها ساخته می شدند که امکان اجرای طرح های محدودی روی آنها وجود داشت؛ در سال های اخیر با اضافه شدن شیشه های مستحکم به عنوان مصالح ساختمانی، در بخش های مختلف کاربردی نیز از آن استفاده میشود که یکی از این موارد پله های شیشه ای هستند. با توجه به مزیت های فراوان شیشه، استفاده از آن در بخش های مختلف خانه، فروشگاه ها یا ادارات طرفداران زیادی دارد، از پارتیشن های شیشه ای و نماهای شیشه ای تا مبلمان و پله و نرده های شیشه ای. یکی از محبوب ترین مزایای شیشه در طراحی دکوراسیون امکان ترکیب آن با انواع دیگر مصالح مانند چوب و فولاد و استفاده از آن در معماری مدرن و سنتی می باشد.


پله شیشه ای چیست؟

یکی از منحصر به فرد ترین پله ها که هرکسی با دیدن آن توجهش بدان جلب می شود و از نظر زیبایی جز بهترین متریال برای ساخت پله می باشد، پله شیشه ای است. با توجه به جنس شفاف شیشه، پله شیشه ای می تواند ابزاری برای تلفیق معماری و طراحی ساختمان باشد و همچنین به جهت عبور نور از شیشه ، پله ها جلوه زیباتری پیدا خواهند کرد. می توان برای ساخت پله شیشه ای از فرم های خاص مانند پله مارپیچ به جهت فرم پذیری شیشه استفاده نمود؛ برای افزایش زیبایی پله ها می توان پله شیشه ای را در ترکیب با دیگر عناصر مانند چوب ساخت و آن را در دل شیشه قرار داد. معمولا شیشه سکوریت لمینت شده برای کف پله ها را به وسیله جداره های ترکیب شده با استیل در داخل دیوار نصب کرده و تمامی جداره ها و پیچ ها در دل دیوار پنهان می شوند تا بهترین نما را از پله شیشه ای بتوان به وجود آورد. البته صفحات فلزی نیز برای افزایش مقاومت پله در برابر فشار در زیر کف پله ها نصب می شود که معمولا از جنس استیل است، به دلیل اینکه استیل در ترکیب با شیشه جلوه زیبایی پیدا می کند از این فلز بیشتر استفاده می شود.

شرکت شیشه ترنج با اتکا به دانش مهندسان خود می تواند رویای پله شیشه ای را برای خانه یا محل کارشما طراحی و اجرا کند؛ پله های شیشه ای به صورت یک سر گیردار یا سازه پنهان و یا با یراق آلات تخصصی در این زمینه طراحی و اجرا می شوند. احتمالاً استفاده از پله شیشه ای برای اولین بار می تواند کمی ترسناک باشد زیرا به طور غریزی می دانیم که شیشه ماده ای شکننده است؛ خوشبختانه پله های شیشه ای با اولویت قرار دادن ایمنی و عملکرد توسعه یافته و تولید شده اند. اما برای اطمینان بخشی به ایمنی بالا و استحکام آنها باید بدانیم که برای ساخت پله های شیشه ای از چه نوع شیشه استفاده می شود؟


پله های شیشه ای


پله شیشه ای با چه نوع شیشه ای تولید می شود؟

بهترین نوع شیشه ای که برای تولید پله های شیشه ای به کار گرفته می شود، شیشه های لمینت شده هستند که در ساخت نرده ها یا هندریل شیشه ای نیز استفاده می شوند. این نوع شیشه ایمن ترین نوع شیشه موجود برای ساخت پله شیشه ای می باشد که بر اساس مقررات ساختمانی باید در تمامی راه پله های خانگی و تجاری استفاده شود. به منظور داشتن حداکثر ایمنی در پله ها، نرده ها و راه پله، باید از صفحات شیشه ای لمینت مقاوم استفاده شود، اما این مقاومت چگونه بدست می آید؟ شیشه های سکریت در فرآیندی با حرارت بسیار بالا و دمیدن هوای سرد تولید می شوند که لایه های بیرونی آن سریعتر خنک شده و استحکام شیشه را بسیار زیاد می کند. از طرفی شیشه های لمینت با استفاده از ترکیبات مختلف در چند لایه تشکیل می شود و در صورت شکستن قطعات شیشه را در کنار هم نگه می دارد. از ترکیب این دو فرآیند شیشه ای تولید می شود که به نام شیشه ایمنی شناخته شده و استحکام بسیار بالایی دارد، پله های شیشه ای از شیشه سکوریت لمینت شده تولید می شود که بسیار قوی تر از آن چیزی هستند که به نظر می رسند.

ضخامت های مختلفی برای ساخت کف پله شیشه ای بسته به نوع پله و کارکرد آن در نظر گرفته می شود، شیشه های بکار رفته در پله شیشه ای معمولا ضخامتی بین 22 تا 33 میلی متر دارند (چند لایه شیشه سکوریت و فیلم PVB بین آنها) و بر اساس ضخامتی که شیشه دارد لایه های سکوریت کم یا زیاد می شود. همچنین ساخت پله شیشه ای با استفاده از شیشه های ایمنی رنگی قابل انجام بوده تا بتوان این پله ها را با دکوراسیون داخلی هماهنگ ساخت. کف پله شیشه ای می تواند دارای فریم با جنس های مختلف از جمله استیل یا چوب و یا بدون فریم یا فریم لس باشد و جهت افزایش زیبایی در هنگام نصب پله شیشه ای می توان از نورپردازی مخفی استفاده کرد.


هندریل پله شیشه ای

در پله های شیشه ای فریم لس یعنی پله های شیشه ای بدون اسکلت فلزی یا فولادی، معمولاً از شیشه هایی با لایه های بیشتر و ضخیم تر استفاده می شود. وجود نرده های شیشه ای در کنار پله های شیشه ای اغلب توسط معماران و طراحان توصیه می شود و برای داشتن سبکی معاصر و شیک در طراحی پلکان مدرن به یکی از ضروریات تبدیل شده اند. هر پله ای برای حفاظت در برابر سقوط نیازمند هندریل یا نرده می باشد. در پله شیشه ای نیز می توان از انواع هندریل ها از جمله هندریل شیشه ای استفاده نمود تا شکل نهایی کار بسیار جذاب تر از سایر پله ها شود. هندریل یا نرده شیشه ای نیز در انواع مختلف مانند هندریل شیشه ای فریم لس ، اسپیگات یا فیکس پوینت و... قابل ساخت می باشد. نوع شیشه ای که برای نرده های شیشه ای داخلی استفاده می شود نیز شیشه های سکوریت شده (یا سخت شده) و شیشه لمینت با حداقل ضخامت 21 میلی متر هستند.


ایمنی در پله شیشه ای


آیا راه پله های شیشه ای ایمن هستند؟

با تمام موارد گفته شده شیشه هنوز یک ماده بسیار ظریف است؛ مانند هر پروژه سازه ای، ایمنی همیشه یک نگرانی اصلی خواهد بود و بسیار مهم است که بدانید چه نوع شیشه ای برای ایمن نگه داشتن پله ها ضروری است. پله های شیشه ای در صورتی که با پانل های شیشه ای ایمنی تولید شوند و مطابق با مقررات و استانداردهای ساختمانی فعلی باشند، سالم و ایمن هستند. پله های شیشه ای در طول سال ها ویژگی های ایمنی خود را بسیار بهبود بخشیده اند و به جرات می تواند گفت در حال حاضر جزء محکم ترین بخش های ساخته شده از شیشه در ساختمان ها هستند. پله های شیشه ای که از شیشه سکوریت ساخته شده اند چهار برابر قوی تر از شیشه های سنتی به حساب می آیند؛ در واقع شیشه سکوریت شده به معنای واقعی کلمه نوعی شیشه ایمنی است؛ عملیات سکوریت باعث افزایش استحکام شیشه می شود به طوری که به راحتی نمی شکند و اگر این اتفاق بیفتد، شیشه به جای قطعات تیز، به قطعات کوچک گرد و ایمن تبدیل می شود.

همچنین شیشه سکوریت های لمینت شده یک شیشه دارای چند لایه مقاوم است که بسیار قوی تر و ایمن تر از شیشه معمولی است و به طور خاص طراحی شده تا در هنگام شکستن در کنار هم بمانند. به همین دلیل است که این نوع شیشه ایمنی (شیشه سکوریت لمینت شده) به طور گسترده در شیشه های اتومبیل، درب های شیشه ای، کابین دوش، دیوارهای شیشه ای یا پروژه های تجاری به عنوان نمای مغازه، میز شیشه ای، سایبان شیشه ای و بسیاری دیگر بکار گرفته می شود. با توجه به این که تولید پله شیشه ای با استفاده از شیشه های ایمنی انجام می شود ، مقاومت پله از نظر فشار و ضربه بسیار زیاد می باشد و می توان مقاومت آن را با پله های چوبی یا فلزی برابر دانست.


مزایای پله شیشه ای

با وجود شیشه های خاصی که به صورت شیمیایی عمل آوری شده، ایمنی و مقاومت آنها افزایش یافته است، می توان استحکام لازم را برای نگه داشتن وزن افراد و حتی مصالح دیگر بدست آورد که امکان ساخت سقف های شیشه ای و پله های شیشه ای را فراهم کرده است. پله های شیشه ای در کنار سادگی مزایای فراوانی را برای صاحبان خانه ها و دفاتر به همراه دارند که به شرح زیرند:

1-دوام بالای پله شیشه ای:

شیشه بسیار بیشتر از چوب سنتی که در طول زمان به شدت ضعیف می شود، دوام می آورد؛ چوب به طور طبیعی در برابر عناصر آسیب پذیر است، بنابراین در شرایطی به راحتی می تواند پوسیده شود. همچنین امکان آسیب رسیدن به آن آسان تر است و حتی ممکن است این آسیب قابل مشاهده نباشد و به یکباره پله ها غیر قابل استفاده شوند.

2-آج های بدون لغزش:

شیشه به عنوان ماده ای بسیار صاف و لغزنده شناخته می شود، خوشبختانه برای تولید پله شیشه ای لایه رویی معمولاً با بافتی ساخته می شود که از لغزش جلوگیری می کند و به عنوان آج شناخته می شود. در فرایند تولید پله شیشه ای به جهت جلوگیری از لغزش ، شیارهایی در کف پله بر روی سطح شیشه ایجاد می کنند تا در قسمت پاخور پله اصطکاک کافی به وجود آید. این آج های شیشه ای می توانند وزن ترافیک ثابت پا را تحمل کنند و همچنین در برابر سایش مقاوم است که می تواند نظافت پله های شیشه ای را آسان تر کند.


پله شیشه


در طراحی مدرن دکوراسیون، پلکان شیشه ای یکی از ویژگی های توصیه شده توسط معماران و طراحان داخلی است؛ در واقع انواع شیشه همیشه قادرند حس سبکی و ظرافت را به هر طراحی داخلی اضافه کنند. پله های شیشه ای می توانند بر زیبایی منزل یا محل کار شما تاثیر بسیاری داشته باشند. شیشه یکی از اجزای اصلی معماری مدرن است و هر یک از ویژگی های مربوطه را تکمیل می کند؛ معماری مدرن با سادگی و عملکرد شناخته می شود، به این ترتیب پله های شیشه ای مورد مناسبی هستند. به عنوان مثال، پله شیشه ای می تواند دکوراسیون داخلی را با برداشتن چوب و فلز به شکل مینیمال درآورد، پله های شیشه ای فضای اتاق را باز می کنند و همیشه مرتب تر از راه پله های سنتی به نظر می رسند. علاوه بر این پله های شیشه ای مانع از دید شما نمی شوند، این به شدت بر نحوه فیلتر نور در اتاق تأثیر می گذارد؛ پله های شیشه ای به نور پنجره ها یا نورگیرها اجازه می دهند تا محوطه را پر کند و با بازتاب نور در فضا آن را بزرگتر نشان می دهد. همچنین مزیت مهم دیگر پله شیشه ای اشغال فضای کمتر نسبت به دیگر پله ها بوده وبا  نورپردازی پله شیشه ای می توانید زیبایی چند برابری نسبت به سایر پله ها به آن بیافزایید.


انواع و کاربردهای پله شیشه ای

بر اساس سلیقه افراد ، نوع کاربری و محیط ، پله شیشه ای دارای انواع مختلفی از جمله پله شیشه ای مستطیلی ساده ، پله شیشه ای مارپیچ و پله های شیشه ای نیم دایره می باشد. به دلیل انعطاف پذیری شیشه می توان از آن در اشکال مختلف برای فضاهای گوناگون استفاده کرد؛ به دلیل فضای کمتری که پله شیشه ای مارپیچ اشغال می کند، از این مدل از پله بیشتر در فضاهای کوچک می توان بهره گرفت.

از انواع پله شیشه ای می توان در اماکن و فضاهای مختلفی مانند ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری، ویلاها یا بناهای دوبلکس و... استفاده نمود. به طور کلی به دلیل مقاومت بالای آن از پله شیشه ای می توان در هر محیطی با هر مقدار رفت و آمد استفاده نمود.


قیمت پله شیشه ای

آیتم های زیادی برای تعیین قیمت پله شیشه ای وجود دارد که می توان هزینه ساخت این پله ها را کم یا زیاد کند. ضخامت شیشه مورد استفاده و تعداد لایه های شیشه سکوریت به کار رفته در کف پله شیشه ای، جنس فریم ها و بست های پله، میزان شیشه به کار رفته و تعداد کف پله ها و همچنین نوع هندریل یا نرده شیشه ای در ساخت این نوع پله از جمله مواردی هستند که سبب تعیین قیمت پله شیشه ای می شوند.


چنانچه قصد سفارش و خرید پله شیشه ای و یا برآورد قیمت را داشته باشید می توانید با کارشناسان فروش شرکت شیشه ترنج تماس حاصل نمایید.