شیشه یک ماده منحصر به فرد و بسیار متنوع است که می تواند برای نشان دادن خواص نوری، حرارتی، شیمیایی و مکانیکی خاص مهندسی شود. در نتیجه بهبودهای استثنایی آن مانند شفافیت، زیبایی، مقاومت، کارایی، قابلیت عبور U، شیشه به شدت در صنعت ساخت و ساز استفاده شده است.

به طور خلاصه برخی از رایج ترین انواع شیشه را معرفی خواهیم کرد.


انواع شیشه

1- شیشه آنیل شده Annealed Glass

شیشه آنیل شده، شیشه شناور یا مسطح پایه ایست که در برابر حرارت مقاوم نشده یا حرارت داده نشده است و در صورت شکستن تمایل دارد به قطعات بزرگ و ناهموار تیز تبدیل شود. در برخی از محصولات و اغلب در پنجره های دو جداره از این نوع شیشه استفاده می شود. شیشه های آینه ای یا رفلکس نوعی از شیشه آنیل شده هستند که توسط یک پوشش فلزی (معمولاً نقره، کروم یا آلومینیوم) در یک سمت شیشه تولید می شوند.


2- شیشه تقویت شده حرارتی Heat Strengthen Glass

در تولید شیشه های مقاوم در برابر حرارت، فرآیند خنک سازی کندتر انجام شده که منجر به مقاومت نسبی این شیشه در برابر فشار می شود. شیشه مقاوم در برابر حرارت تقریباً دو برابر شیشه های آنیل شده مقاومت دارد.


3- شیشه سکوریت Tempered Glass

قبل از اینکه شیشه بتواند به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شود، باید برای دوام و ایمنی بیشتر، تحت عملیات حرارتی قرار گیرد. دو نوع مختلف شیشه های حرارت دیده وجود دارد، شیشه های مقاوم در برابر حرارت و شیشه سکوریت. در حالی که فرآیند تولید این دو نوع شیشه مشابه است، حرارت دادن شیشه تا حدود 600 درجه سانتی گراد و سپس خنک کردن ، فرآیند خنک سازی در تولید شیشه سکوریت تسریع می شود تا سطح و یا تراکم لبه بالاتری در شیشه ایجاد شود. این فرآیند شیشه را چهار تا پنج برابر قوی تر و ایمن تر از شیشه های آنیل شده می کند.

شیشه ایمنی سکوریت اغلب برای کاربردهایی که ایمنی زیادی مطلوب است استفاده می شود و دلیل آن الگوی شکست آن (تکه های بسیار ریز و بدون لبه تیز) یا زمانی که مقاومت قابل توجهی برای مقاومت در برابر فشار باد، تنش حرارتی یا هر دو مورد نیاز است، می باشد.


انواع شیشه


4- شیشه لمینت Laminated Glass

شیشه لمینت که یکی از انواع شیشه ایمنی است از دو یا چند لایه شیشه (معمولاً شیشه سکوریت) با یک یا چند لایه از مواد پلیمری که بین لایه های شیشه چسبانده شده اند، ساخته می شود. شیشه های لمینت بسته به روش تولید در دسته های زیر طبقه بندی می شوند:

•         شیشه چند لایه PVB (یا پلی وینیل بوتیرال) با استفاده از گرما و فشار برای قرار دادن لایه نازکی از PVB بین لایه های شیشه تولید می شود.

•         SGP مخفف Sentry Guard plus Interlayer و به لطف عملکرد با امنیت بالا، SGP می تواند در برابر شرایط آب و هوایی سخت مانند طوفان مقاومت کند. SGP همچنین استحکام پس از شکستگی بالاتری را نشان می دهد، زیرا لایه بین شیشه ها پنج برابر استحکام پارگی نسبت به لایه میانی معمولی PVB را ارائه می دهد.

•         پلیمر رایج دیگری که به نام اتیل وینیل استات (EVA) شناخته می شود، اغلب با مواد دیگر ترکیب می شود تا جلوه های تزئینی قابل توجهی را در شیشه لمینت ایجاد کند.


5- شیشه عایق Insulated Glass

شیشه عایق از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده که توسط یک آلومینیوم یا انواع دیگر جداکننده از هم جدا شده و با هوا یا در برخی موارد گازهای نجیب مانند آرگون پر می شود تا بر مقدار Ug عنصر تأثیر بگذارد. (مقدار Ug به معنای سرعت انتقال گرما از طریق عنصر است) ترکیبی از دو صفحه شیشه و هوای محبوس شده چیزیست که شیشه عایق را به یک روش کارآمد در کاهش مصرف انرژی تبدیل می کند.

به طور ذاتی، شیشه عایق با کاهش ورود گرما در تابستان و کاهش اتلاف گرما در زمستان، عملکرد حرارتی بالایی را نشان می دهد. در میان مزایای دیگر، استفاده از شیشه عایق می تواند به کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش، انتقال اشعه ماوراء بنفش و در عین حال حفظ قدرت بار باد کمک کند.


6- شیشه کم آهن یا فوق العاده شفاف Low-iron/ Extra Clear Glass

شیشه بسیار شفاف با کاهش مقدار آهن موجود در آن ایجاد می شود که رنگ سبز ذاتی شیشه استاندارد را از بین می برد. ظاهر کاملا شفاف این نوع شیشه به این معنی است که خاصیت انعکاس خورشید محدودی دارد؛ این خاصیت به ویژه در کاربردهای انرژی خورشیدی مفید است، جایی که اجازه عبور نور برای رسیدن به لوله های حرارتی یا سلول های فتوولتائیک توسط پوشش شیشه ای اهمیت دارد. خواص ضد انعکاس را می توان با اعمال یک پوشش مخصوص روی شیشه فوق العاده شفاف افزایش داد.

این نوع شیشه به طور گسترده در پنجره ها یا نماهای شیشه ای استفاده می شود زیرا وضوح درخشانی را ارائه می دهد که به ساکنین اجازه می دهد رنگ های واقعی را درک کنند و از مناظر واقعی لذت ببرند.


شیشه فوق العاده شفاف


7- شیشه روکش شده Coated Glass

پوشش های سطحی را می توان روی انواع شیشه اعمال کرد تا ظاهر آن را تغییر داده یا خواص آن را بهبود بخشد، مانند تعمیر و نگهداری کم، خواص بازتابی ، مقاومت در برابر خراش، مقاومت در برابر خوردگی و غیره. پوشش ها معمولاً با قرار گرفتن کنترل شده سطح شیشه در برابر بخارات اعمال می شوند که به شیشه متصل شده و یک پوشش دائمی را تشکیل می دهند. فرآیند روکش را می توان در حالی اعمال کرد که شیشه هنوز در خط شناور قرار دارد و هنوز گرم است که چیزی به نام شیشه با پوشش سخت تولید می کند.


8- شیشه دکوراتیو Decorative Glass

امروزه انواع شیشه های تزئینی مختلفی وجود دارد که گزینه های طراحی متنوعی را برای راه حل های مسکونی یا تجاری ارائه می دهند. شیشه دکوراتیو می تواند از جنس شیشه آنیل شده، سکوریت یا شیشه لمینت باشد که می توان رنگ ها و طرح های دلخواه را روی آن  اجرا کرد و با تنوع ساخت در بخش های مختلف ساختمان استفاده کرد.


9- شیشه اسیدکاری شده Acid etched Glass

به شیشه ای گفته می شود که با مواد اسیدی مانند اسید هیدروفلوئوریک برای تولید سطحی که نور عبوری را پخش کرده، ظاهری شفاف بدست آید و تابش خیره کننده را کاهش دهد، از نظر شیمیایی عمل آوری شده است. اسیدکاری برروی شیشه را می توان برای ایجاد سطوح مختلف شفافیت، یا به طور یکنواخت در کل سطح یا در مناطق انتخاب شده برای ایجاد الگوهای تزئینی اعمال کرد.


10- شیشه مات یا سندبلاست SandBlasted Glass

این گزینه که حکاکی روی شیشه نیز نامیده می شود، تعادل عالی بین زیبایی و افزایش حریم خصوصی را ارائه می دهد. شیشه مات با استفاده از دستگاهی با سرعت بالا با استفاده از ماسه، پوسته و مواد دیگر طراحی و ساخته می شود. از این ظاهر مات می توان برای محافظت از حریم خصوصی در پنجره های حمام و کابین دوش شیشه ای استفاده کرد و همچنین می تواند به شکل الگوهای ظریف برای تولید شیشه های تزئینی برای بهبود طراحی داخلی استفاده شود.