شیشه سکوریت شیشه ای آنیل است که برای افزایش استحکام آن به صورت شیمیایی یا حرارتی عمل آوری می شود. لایه بیرونی این شیشه فشرده می شود در حالی که فضای داخلی تحت کشش است؛ این تنش های متضاد باعث می شود که شیشه در هنگام شکستن به تکه های بسیار ریزی تبدیل شود. بر خلاف تکه های دندانه دار و تیز که از شیشه های آنیل شکسته به دست می آیند، شیشه های سکوریت شکسته مانند گرانول های درشت با لبه های تقریبا گرد می شوند؛ این امر تمیز کردن تکه های آن را بسیار آسان می کند در حالی که خطر آسیب کمی برای دیگران ایجاد می کند.

شیشه سکوریت شده در طیف گسترده ای از امور روزمره از جمله کامپیوتر، گوشی های هوشمند، پنجره ها، لوازم آشپزخانه، کابین دوش شیشه ای و وسایل نقلیه استفاده می شود.


نحوه تولید شیشه سکوریت

همانطور که گفته شد شیشه سکوریت شده از شیشه استاندارد ساخته می شود که فرایند این تولید به شرح زیر است:

•         شیشه استاندارد به اندازه مورد نیاز برش داده می شود و از نظر بی نقص بودن بررسی می شود زیرا وجود ترک یا حباب باعث شکستگی شیشه در روند حرارت دهی می شود.

•         سپس شیشه های شسته شده از یک کوره با حرارت حدود 650 درجه سانتیگراد عبور می کند.

•         پس از حرارت دادن، شیشه در فرایند سرد شدن سریع با فشار بالا قرار میگیرد. این فرآیند کوئنچ نامیده می شود و به این صورت است که سطح شیشه را بسیار سریعتر از مرکز آن خنک می کند، به همین دلیل ناحیه داخلی شیشه در حالت کشش باقی می ماند در حالی که سطح به حالت فشرده می رود و باعث سختی و مقاومت بییشتر شیشه می شود.


چگونه میتوان متوجه شد که شیشه سکوریت است؟

اگر برای خرید شیشه سکوریت هزینه می کنید، باید مطمئن شوید که واقعاً شیشه سکوریت شده دریافت می کنید. چند راه برای بررسی شیشه توسط خودتان وجود دارد، برخی از این روش ها را فقط زمانی می توان استفاده کرد که شیشه هنوز به صورت پنل باشد. اما نگران نباشید، با استفاده از روش های زیر نیز می توانید بررسی کنید که پنجره ها یا درب های شیشه ای شما واقعاً سکوریت هستند یا خیر:

✓      علائم را بررسی کنید.

شیشه سکوریت اصلی توسط هر سازنده ای با یک علامت مشخص می شود، معمولاً این علائم کوچک در گوشه شیشه مهر می شود، این علامت ها دارای نام سازنده و تأییدیه ای هستند که شیشه با استانداردهای کمیسیون ایمنی محصولات مصرف کننده مطابقت دارد.

✓      لبه های شیشه را بررسی کنید.

اگر به لبه های شیشه سکوریت خریداری شده دسترسی دارید، دست خود را در امتداد آن بکشید، شیشه سکوریت دارای لبه های صاف است که به دلیل گرمای شدید می باشد. در مقایسه، لبه شیشه آنیل شده اگرچه لزوماً تیز نیست، اما لبه هایی دارد که در لمس زبر هستند.

✓      به دنبال خراش روی سطح باشید.

داشتن خراش روی شیشه معمولا چیز خوبی در نظر گرفته نمی شود، اما اگر به دنبال شیشه سکوریت شده هستید، این خراش ها در واقع نشانه خوبی هستند. عیوب در شیشه سکوریت به دلیل ذرات ریز ایجاد می شود که یا در شیشه ذوب می شوند و یا شیشه را در طی فرآیند تمپر کردن خراش می دهند. بنابراین بر خلاف شیشه آنیل شده که فاقد چنین عیوبی است، یافتن خراش نشان دهنده این است که شیشه سکوریت شده.


مزایای شیشه سکوریت


✓      با عینک آفتابی پلاریزه بررسی کنید.

می توانید یک یا چند عینک آفتابی پلاریزه بزنید و از درون شیشه به نور نگاه کنید، یکی از تفاوت های شیشه سکوریت و شیشه آنیل در ظاهر یکدست شیشه آنیل می باشد. شیشه سکوریت دارای لکه ها یا خطوطی است که توسط غلتک های ماشینی که در طول فرآیند گرمایش استفاده می شوند، به جا مانده اند.


مزایای شیشه سکوریت

1- استحکام و قدرت بالا

بارزترین مزیت شیشه های سکوریت، استحکام آنهاست؛ در مقایسه با یک شیشه استاندارد با همان اندازه و ضخامت، شیشه سکوریت چهار یا پنج برابر قوی تر است، به این معنی که برای شکستن به نیروی بیشتری نیاز دارد. این باعث می شود که برای بسیاری از موقعیت های مختلف، چه در خانه و چه در املاک تجاری و حتی اماکن فضای باز مانند ایستگاه های اتوبوس، مورد استفاده قرار گیرد. شیشه سکوریت شده می تواند در برابر بادهای شدید، ضربه های مستقیم و انفجارهای جزئی مقاومت کند، این مقاومت بر اثر فرآیند کوئنچ بدست می آید.


2- ایمنی بالا

در موارد غیرمعمول که شیشه های سکوریت شده شکسته می شوند، به جای قطعات تیز شیشه استاندارد که خطر بیشتری دارد، شیشه به قطعات کوچک و یکنواخت خرد می شود. این تکه های کوچک شیشه سکوریت تیز یا دندانه دار نیستند، بنابراین هنگام جمع و حمل کردن آن احتمال آسیب کمتری وجود دارد.


3- مقاوم در برابر گرما

شیشه سکوریت می تواند تا دمای 250 درجه سانتیگراد را تحمل کند که ایمنی بیشتری در هنگام آتش سوزی ایجاد می کند. به همین دلیل در مدارس، آپارتمان های بلندمرتبه، ادارات و ساختمان های دولتی از شیشه سکوریت استفاده می شود. همچنین این مزیت شیشه سکوریت، استفاده از آن را در آشپزخانه ها، حمام و حتی شومینه های شیشه ای که به طور مستقیم با آتش در ارتباط هستند مناسب می کند. عامل دیگری که استفاده از شیشه های سکوریت را گزینه مناسبی برای پنجره ها، درب ها و نمای شیشه ای ایده آل می کند ویژگی عایق حرارتی می باشد که می تواند به کاهش هزینه قبوض گرمایش در زمستان نیز کمک کند.


4- کاهش صدا

شیشه سکوریت شده برای کسانی که می خواهند سر و صدا را در یک فضا حفظ کنند یا از سروصدای بیرون دور بمانند، انتخاب ایده آلی است؛ در مقایسه با شیشه استاندارد، شیشه های سکوریت تقریبا دو برابر بیشتر از قابلیت عایق صدا برخوردار هستند. شیشه های عایق صدا برای استفاده در استودیوها، سالن های ورزشی، سینما یا رستوران هایی که کاهش صدا در آن ها اهمیت زیادی دارد، ایده آل است.


مزایای شیشه های سکوریت


5- قابلیت شخصی سازی

یکی دیگر از مزایای بزرگ شیشه های سکوریت این است که می توان آن را رنگ کرد، بنابراین اگر شیشه تزئینی چیزیست که دوست دارید می توانید به آن برسید. این یک گزینه عالی برای کسانیست که ظاهر یک دیوار شیشه ای را دوست دارند، اما دوست دارند کمی هم حریم خصوصی داشته باشند.


6- محافظت در برابر اشعه فرا بنفش

به طور معمول شیشه سکوریت دارای SPF حدود 16 است، زیرا 65٪ اشعه UV را جذب می کند. علاوه بر این، می توانید SPF شیشه را با استفاده از پوشش های رنگی افزایش دهید، رنگ های خاکستری یا برنزی بیشتر اشعه‌های UV را مسدود می کنند.


7- کاربرد فراوان

مزیت نهایی شیشه سکوریت این است که فوق العاده کاربردیست و می توان از آن در مکان های مختلف و به روش های مختلف استفاده کرد. این نوع شیشه ها می توانند بر روی انواع نماها، درها و پنجره ها استفاده شود و همچنین می تواند به مدرن سازی خانه ها در هنگام استفاده در راه پله ها یا بالکن های شیشه ای کمک کند. علاوه بر کاربردهای شیشه سکوریت در معماری، از این نوع شیشه ها به عنوان محافظ صفحه نمایش گوشی هوشمند کاملا شفاف و بخش های تزئینی خانه مانند مبلمان شیشه ای استفاده می شود.