به طور کلی، پله های داخلی ساختمان ها از چوب یا بتن ساخته می شدند که هزینه زیادی داشته، باید زمان زیادی را صرف نظافت و نگهداری از آن کنید همچنین فضای زیادی را اشغال می کنند. ارتقاء یا جایگزینی راه پله های قدیمی منزلتان با یک راه پله شیشه ای می تواند فاکتور شگفت انگیزی را به خانه شما بیاورد، پله های شیشه ای با کیفیت بالا و دوام بیشتر در عین اینکه فضای کمتری اشغال میکنند، نگهداری آسانی داشته و مدرنیته را به خانه شما می افزایند.

شفافیت پله و نرده شیشه ای حس شفافیت و بزرگ شدن فضا را به افراد القا می کند و جریان نور را در فضای داخلی افزایش می دهد، این به ویژه برای آپارتمان های کوچک مناسب است. در مقایسه با پله های بتنی و چوبی، مواد شیشه ای جدیدتر و منحصر به فرد هستند که جلوه تزئینی بسیار خوبی دارد و بر ارزش خانه می افزاید. پله های شیشه ای به طور کلی نسبت به محصولات چوبی نگهداری کمتری نیاز دارند، اما نگهداری روزانه باید در نظر گرفته شود؛ در صورتی که پله ها بسیار کثیف به نظر برسند تنها یک پارچه نرم، صابون یا سرکه و آب تمام چیزیست که نیاز دارید.


ویژگی های پله شیشه ای

شیشه های سکوریت لمینت شده برای پله های شیشه ای مدرن بکار گرفته می شود، گاهی اوقات از شیشه های لمینت سه گانه با ضخامت بیش از 30 میلی متر برای اطمینان از ایمنی استفاده می شود. دلیل آن این است که شیشه لمینت بهترین شیشه ایمنی در ساختمان سازی است، لایه میانی (PVB یا SGP) شیشه سکوریت را به هم متصل می کند، پس از شکستن هر قطعه، لایه میانی یکپارچگی شیشه را حفظ می کند و از ریزش شیشه جلوگیری می کند.

به طور کلی شیشه بسیار لغزنده است به خصوص زمانی که خیس می شود. تولیدکنندگان شیشه دارای پردازشگرهایی با فرآِند فیزیکی یا شیمیایی اسیدی هستند تا سطح شیشه را ناهموار کرده و به شیشه ضد لغزش تبدیل شود. این الگوها شامل نقاط گرد، توری، الماس و غیره هستند؛ همچنین ترکیب با PVB رنگی یا سطح مات، می تواند ترس افراد را از راه رفتن روی شیشه کاهش دهد.


ویژگی های پله شیشه ای


پله شیشه ای مدرن از نظر داشتن نرده یا هندریل به دو بخش تقسیم می شوند:

•         پله شیشه ای بدون نرده

این نوع پله های شیشه ای بیشتر در آپارتمان های کوچک برای اشغال کردن کمترین فضا استفاده می شود، اما هنگام راه رفتن روی آن نگرانی ایجاد می کند. اگر کودک یا فرد مسن در خانه سما زندگی می کنند، یا مجبور هستید مرتب از این پله ها بالا و پایین بروید، استفاده از پله های شیشه ای بدون نرده پیشنهاد نمی شود. برای افزایش ایمنی و جلوگیری از سقوط، این نوع پله شیشه ای همیشه دارای چراغ هاییست که به افراد کمک می کند تا به وضوح بدانند که هر پله کجاست.

•         پله های شیشه ای دارای نرده

خود هندریل های نگهدارنده پله باید کیفیت خوبی داشته باشد تا بتواند مقاومت و ایمنی پله های شیشه ای را تامین کند. مهمترین چیز این است که دو سر نرده های شیشه ای را به دیوار، ستون یا به سطح زمین ثابت کنید؛ نقاط اتصال باید روی دیوار یا ستون اضافی فلزی باشد تا از ثبات و ایمنی آن اطمینان حاصل شود.


انواع هندریل شیشه ای

اندازه و دکوراسیون خانه یکی از عوامل مهمیست که در انتخاب نوع پله شیشه ای تاثیرگذار است، هندریل های شیشه ای سبک های زیادی دارند و شما می توانید با توجه به سبک پله ها، هندریل شیشه ای مناسب را انتخاب کنید. نرده های شیشه ای انواع زیر را شامل می شوند:

1. هندریل شیشه ای در ترکیب با نرده های فولادی ضد زنگ یا چوبی و بتنی، در اشکال رزوه ها، پایه ها، سیستم های پشتیبانی سازه ای یا نرده های فولادی و چوبی ساده ترکیب شده با شیشه وجود دارند که بهترین امنیت و ایمنی را ارائه می دهد.

2. نرده شیشه ای فریم لس (بدون قاب) در عین داشتن ایمنی، دید واضح و ظاهر فضای داخلی بزرگ تر را به ارمغان می آورد، این مدل نهایت سبک مدرنیته و مینیمال است که بسیار محبوب شده و به طور گسترده توسط معماران و طراحان مدرن استفاده می شود.

3. اگر فکر می کنید انواع هندریل های شیشه ای بالا را دوست ندارید، می توانید از نخ های فولادی عمودی برای افزایش ایمنی و زیبایی پله های شیشه ای خود استفاده کنید. میله های فولادی عمودی نه تنها به عنوان یک نرده و محافظ عمل می کنند، بلکه پانل های پله شیشه ای را نیز نگه می دارند.


ویژگی های هندریل شیشه ای


نحوه اتصال پنل شیشه به نرده ها

پله و ریل تخصصی هندریل شیشه ای را به 3 دسته اصلی تقسیم بندی می کند:

✓      نرده شیشه ای دادود Dadoed Glass Railing

نرده شیشه ای Dadoed سیستمیست که در آن پانل های شیشه ای در نرده بالایی و کفشک پایین از جنس چوب یا فولاد محکم می شوند. اساساً در این مدل شیشه در یک چارچوب وجود دارد و چون نیازی به گیره یا ابزارهای دیگری نیست این مدل هندریل شیشه ای تمیزترین جذابیت بصری را دارد.

✓      نرده شیشه ای استنداف Standoff Glass Railing

نرده شیشه ای استنداف سیستمیست که در آن پانل های شیشه ای با استوانه های گرد (به شکل سیلندرهای فولادی ضد زنگ) به پله ها محکم می شوند. این پانل های شیشه دارای سوراخ های از قبل دریل شده هستند و پایه های فلزی پانل را به صورت عمودی محکم می کنند. این نوع اتصال پنل شیشه به نرده ها برای مدل هندریل شیشه ای فریم لس استفاده می شود.

✓      نرده شیشه ای گیره دار Clamped Glass Railing

هندریل شیشه ای دارای گیره به شکلیست که در آن پانل های شیشه ای با گیره های شیشه ای نصب شده بر روی پایه هایی در دو سر هر راه پله محکم می شوند. این نحوه اتصال امکان استفاده از پایه های چوبی یا فولادی را می دهد که می توانید با انتخاب پایه های رنگی متناسب با دکوراسیون داخلی خود از مزایای هندریل شیشه ای برای زیبایی بخشیدن به خانه خود استفاده کنید.


انتخاب بهترین هندریل شیشه ای

دقت در طراحی و نصب برای کیفیت کلی و سبک محصولات شیشه اب بسیار مهم است؛ نصب نادرست هندریل شیشه ای نه تنها می تواند زیبایی مورد انتظار را برآورده نکند، بلکه خطرناک نیز هست. برای تغییر راه پله خانه خود شرکتی را انتخاب کنید که تجربه فراوانی در ایین زمینه دارد و نمونه کارهای فراوانی از محصولات نهایی خود ارائه می کند. علاوه بر این، کیفیت سخت افزاری را که شیشه را در جای خود نگه می دارد در نظر بگیرید، تنوع زیادی در کیفیت این محصولات وجود دارد که بر ایمنی کلی سیستم پله و نرده شیشه ای شما تأثیر می گذارد.