در دنیای امروز شیشه در بسیاری از بخش های ساختمان ها، معماری و دکوراسیون داخلی کاربرد دارد، دلایل بسیاری مانند وزن کمتر نسبت به مصالح دیگر، تنوع فراوان، زیبایی، نصب آسان و امکان تولید انواع طرح های سفارشی باعث این کاربرد فراوان شده است. می توان از انواع شیشه ها در قسمت های مختلف منازل مانند درها، بالکن، سقف، کابین دوش، سقف و نورگیر استفاده کرد که علاوه بخشیدن زیبایی و مدرنیته، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از ورود صدا و گرد و غبار می شوند. شیشه های دکوراتیو مجوعه ای از شیشه های تزئینی هستند که علاوه بر رنگ های متنوع در انواع طرح های مختلف نیز تولید می شود و در قسمت های مختلف ساختمان کاربرد دارند. همچنین انواع مختلف دیگر شیشه ها مانند شیشه سکوریت، شیشه خم، شیشه ضد گلوله، شیشه دوجداره، شیشه جام، شیشه لمینت و نماهای شیشه ای تولید می شوند که با توجه به کاربردشان دارای ضخامت و مقاومت های متفاوتی هستند.


شیشه جام

معمولا درب ها و پنجره ها دارای سایزهای استاندارد و مشخصی هستند و به همین دلیل شیشه های ساخته شده برای این قسمت ها نیز اندازه ثابتی دارند که باعث نصب راحت، دوام بیشتر و کاهش مصرف انرژی می شود. به طور کلی شیشه ها باید مطابق با قوانین شهرداری و استانداردهای ملی ساختمان ها و برای تامین ایمنی آنها ساخته شوند، اما در صورتی که شیشه ها در ابعاد بزرگ و خارج از استاندارد تولید شوند به نام شیشه جام شناخته می شود. تولید و حمل این نوع شیشه ها ، به دلیل سایز بزرگشان دارای دشواری فراوانی بوده و نیاز به دستگاه ها و خودروهای مخصوصی می باشد تا از شکستن آنها جلوگیری شود. کوره های تولید شیشه جام در دو نوع عمودی و افقی وجود دارند که هر کدام روند کار مختص به خود را دارند و اندازه مشخصی از شیشه را تولید می کنند. البته شیشه جام هایی که در کوره عمودی تولید می شود به دلیل ورود فشار و حرارت از تمام نقاط، در مقابل شکستن مقاومت بیشتری خواهند داشت.

شیشه جام


شیشه جام علاوه بر نوع ساده به صورت مشجر نیز تولید می شود و برای قسمت هایی که قصد استفاده از نور طبیعی بیرون را دارند اما نیاز به محدود کردن دید به داخل باشد، کاربرد دارد. بر اساس گزارش ها، چیزی بیش از 90 درصد کل شیشه های تولیدی در جهان از نوع شیشه جام می باشد که مهمترین اجزای تشکیل دهنده آن اکسید سیلیسیوم، اکسید کلسیم و اکسید سدیم هستند.


شیشه جام سکوریت

اندازه بزرگ شیشه جام نیاز به ایمنی بیشتری دارد که همین امر باعث ساخت شیشه جام از جنس شیشه سکوریت می شود تا مقاومت بالایی داشته باشد. سایز بزرگ این شیشه ها باعث می شود تا بیشتر ریسک ورود فشار و ضربه وجود داشته باشد، به همین دلیل شیشه جام سکوریت تقاضای بیشتری داشته و توسط بسیاری از کارخانه های تولید می شود. شیشه جام از جنس شیشه های خام و فلوت نیز تولید می شود، اما به دلیل استحکام کم و احتمال شکستن زیاد، این موارد کاربردی نداشته و به ندرت ساخته می شوند. ضخامت استاندارد شیشه جام سکوریت بین 4 تا 10 میلیمتر و اندازه آن می تواند حداکثر 4100 در 2440 میلیمتر باشد. امکان تولید شیشه جام بزرگتر از این سایز وجود ندارد و در صورت تولید، شیشه ای بی کیفیت و دارای موج بدست خواهد آمد.


در روند تولید شیشه جام سکوریت، دما در کوره تا 700 درجه بالا رفته و سپس هوای سرد به یکباره به آن دمیده می شود (شوک دمایی) که باعث سرد شدن سریع تر لایه های بیرونی نسبت به لایه های درونی می شود؛ این فرآیند استحکام شیشه ها را تا حدود 6 برابر شیشه های معمولی افزایش می دهد. همچنین زمانی که این شیشه بر اثر ضربه بسیار شدید بشکند به تکه های بسیار ریز و بدون گوشه های تیز (لبه هایی گرد) تبدیل می شود که خطر جراحت وجود نداشته و نمی توانند به انسان آسیب وارد کنند. پس امنیت اولین مزیت بزرگ استفاده از شیشه جام سکوریت می باشد، دومین مزیت آن زیبایی و ایجاد نمای یک دست و چشم نواز از فضای روبرو در ساختمان هایی با ارتفاع زیاد یا از آسمان (استفاده به عنوان سقف) در مراکز تفریحی و تجاری می باشد.

شیشه سکوریت


کاربرد شیشه جام

همانطور که گفته شد به دلیل خطرپذیرتر بودن شیشه جام و نیاز به ایمنی بالا، جنس این شیشه ها از شیشه سکوریت می باشد. با وجود ایمنی بالای این نوع شیشه ها می توان آنها را در هر مکانی مورد استفاده قرار داد، البته معمولا برای مواردی که نیاز به دید کامل به بیرون باشد و با توجه به سلیقه افراد از آن استفاده می کنند. همچنین جنس سکوریت این شیشه ها باعث جلوگیری از خطر شکستن آنها می شود و به راحتی می توانند در قسمت های بیرونی و حتی در سقف های شیشه ای نیز استفاده شوند. به طور کلی شیشه جام سکوریت در بالکن ها، آلاچیق ها، نمای انواع ساختمان های تجاری، رستوران ها و هتل ها بکار گرفته می شود و باعث افزایش ورود نور و زیبایی در آنها می شود. پس از انتخاب محل شیشه جام، باید از نظر یک کارشناس این محل بررسی شود و همچنین نصب این شیشه ها به دلیل ابعاد و وزن بالا نیز باید توسط متخصصین این امر انجام شود تا امنیت استفاده از آن تضمین شود.