استفاده از شیشه در گذشته بدلیل عدم پیشرفت تکنولوژی در برخی فضاها با توجه به خطراتی که با خود به همراه داشت در نظر گرفته نمی شد. یکی از فضاهایی که در گذشته دید خوبی جهت استفاده از شیشه در آن وجود نداشت نرده ها و محافظ های پله ها بود؛ اما به لطف پیشرفت فناوری و تولید شیشه های ایمنی همچون شیشه سکوریت یا شیشه لمینت که از مقاومت بالایی در برابر ضربه و دیگر حوادث برخوردارند، امروزه می توان از آنها جهت ساخت هندریل شیشه ای (نرده شیشه ای) استفاده نمود.

استفاده از هندریل یا نرده شیشه ای در فضای داخلی ساختمان تاثیر بسزایی در زیبایی ساختمان دارد و به شما اجازه می دهد که منظره عالی و مدرن ایجاد کنید و علاوه بر آن ایمنی کافی در سطوح دارای ارتفاع را فراهم کنید بدون آنکه مانع بزرگی در دید ایجاد شود.


هندریل یا نرده شیشه ای

استفاده از شیشه سکوریت که با نام شیشه میرال نیز شهرت دارد در تولید نرده شیشه ای پله ها سبب شده تا تغییرات زیادی در سبک دکوراسیون و دیزاین سازه ها ایجاد شود، به طوری که امروزه در بسیاری از ساختمان های مدرن از هندریل شیشه ای به عنوان محافظ و نرده پله استفاده می شود. تمامی تراس ها، پله ها و بالکن ها در ساختمان نیاز به یک نرده و جان پناه می باشند تا خطرات سقوط از آن به حداقل برسد، با استفاده از جان پناه شیشه ای می توان علاوه بر حفاظت، زیبایی دو چندانی به پله ها داد. نرده های شیشه ای  که عمدتا از شیشه و بست های فولادی ساخته شده اند، علاوه بر زیبایی مینیمالیستی که به فضای خانه میبخشند، بسیار بادوام هستند و به راحتی نصب و نگهداری می شوند.

همچنین امروزه با استفاده از شیشه سکوریت لمینت شده می توان کف پله ها را به طور کامل از شیشه ساخت که به پله شیشه ای شناخته می شوند. به طور کلی تقاضا برای استفاده از هندریل شیشه ای در مراکز خرید، رستوران ها و ادارات بیشتر می باشد، زیرا جلوه منحصر بهفردی به فضا بخشیده، استحکام آنها بسیار بالاست و برای مدت طولانی دوام می آورند. شیشه سکوریت استفاده شده در نرده شیشه ای می تواند بر اساس نیاز دارای قطرهایی همچون 5 ، 6 ، 8 ، یا 10 میلیمتری باشد و تمام نرده های شیشه ای لمینت می توانند تا 150 سانتی متر ارتفاع داشته باشند که مطابق با استانداردهای بین المللی می باشد. این مدل هندریل شیشه ای برای مکان های عمومی پرتردد مانند مجتمع های تجاری، فرودگاه ها، ایستگاه های مترو، بیمارستان ها، دانشگاه ها و هتل ها مناسب تر است.


هندریل شیشه ای


قسمت های مختلف نرده شیشه ای

هندریل شیشه ‌ای علاوه بر شیشه ایمنی مناسب، برای تولید به تعدادی قسمت دیگر نیز نیاز دارد، این بخش ها برای افزایش استحکام و نگه داشتن شیشه ها بکارگرفته می شوند. بخش های اصلی هندریل شیشه ای عبارتند از:

1-     پانل های شیشه

پنل های شیشه ای برای تولید هندریل از شیشه های ایمنی ساخته شده اند که معمولاً ضخامت آنها 8 تا 10 میلی متر می باشد؛ شیشه های ایمنی با حرارت دیدن (حدود 700درجه سانتی گراد) و سرد شدن یکباره که باعث تقویت لایه های بیرونی شیشه شده، تشکیل می شود. متداول ترین شیشه ایمنی بکارگرفته شده در نرده های شیشه ای، شیشه سکوریت می باشد که استقامتی 4 تا 5 برابر بیشتر از شیشه های استاندارد دارد، پانل های شیشه ایمنی در اندازه ها، رنگ ها و شکل های مختلف بسته به سبکی که می خواهید در دسترس هستند.

2-     نرده ها

هندریل شیشه ای می تواند یکی از انواع زیر باشد:

✔ نرده بدون شیار: سطح این نرده ها صاف بوده و هیچگونه شیاری وجود ندارد تا شیشه ها داخل آن قرار گیرند.

✔ نرده دارای شیار: قسمت داخلی این نرده ها شیارهایی وجود دارد که پانل های شیشه را نگه میدارند.

اگر از نرده شیشه ای شیاردار و ریل پایه در هندریل خود استفاده می کنید، بسیار مهم است که بررسی کنید که پانل های شیشه ای ضخامت مناسبی برای قرارگیری در داخل آنها داشته باشند.

3-     گیره ها

گیره های شیشه جایگزین نرده شیشه ای شیاردار بوده و در نرده های بدون شیار استفاده می شوند تا پانل های شیشه ای را در جای خود نگه دارند. گیره های شیشه در هندریل ها معمولاً برای تثبیت شیشه هایی با ضخامت 8 تا 10 میلی متری طراحی شده اند.


انواع هندریل شیشه ای

بر اساس دستورالعمل های ایمنی، تمام راه پله ها و بالکن ها با ارتفاع بیش از 1 متر باید دارای نرده باشند، این نرده ها از مواد مختلفی مانند فولاد ضد زنگ، چوب، فلز و شیشه در دسترس هستند. شما می توانید برای زیبایی دکوراسیون داخلی خانه خود از هر یک از این گزینه ها یا حتی ترکیبی از آنها را انتخاب کنید، که تنوع بی پایانی برای انتخاب به شما می دهد. با این حال، یکی از مواردی که به شدت با افزایش تقاضا همراه است نرده شیشه ای یا هندریل شیشه ای می باشد. نرده های شیشه ای به خانه شما حالتی مدرن می بخشد و می توانید آنها را متناسب با کفپوش و دکور خانه خود انتخاب کنید. استفاده از نرده شیشه ای در سال های اخیر بسیار محبوب شده ، به ویژه در معماری مدرن و طراحی داخلی، استفاده از نرده شیشه ای می تواند عنصر زیبایی را به هر خانه ای اضافه کند.

برای ساخت نرده شیشه ای در بخش های مختلف آن می توان از ترکیب مواد مختلفی مانند فولاد، چوب یا آهن فرفورژه استفاده کرد، این نه تنها پشتیبانی از شیشه را افزایش می دهد، بلکه ظاهر نرده را نیز زیباتر می کند. نرده های شیشه ای گزینه های مختلفی برای انتخاب دارند که هر کدام از آنها برای فضای مختلفی مناسب هستند، انواع متداول هندریل شیشه ای عبارتند از:


•    نرده شیشه ای اسپیگات

سیستم پایه نگهدارنده این نوع نرده های شیشه ای، اسپیگات Spigot نام دارد و به همین دلیل این مدل نیز به همین نام شناخته می شود. پایه های اسپیگات از جنس های فولاد، استیل و آلومینیوم ساخته می شوند و به کف بالکن یا پله ها متصل شده اند و پانل های شیشه در داخل این پایه ها قرار می گیرند. نرده شیشه ای اسپیگات دارای ابزار بسیار کمی بوده و حداکثر طول پایه ها حدود 25 سانتی متر می باشد، همچنین این پایه ها می توانند به شکل مربع یا دایره باشند.


انواع نرده شیشه ای


•    نرده شیشه ای تو کار و روکار

همانطور که از نام مدل توکار یا دفنی مشخص است، پایه های نگه دارند نرده شیشه ای یوچنل توکار (تا عمق 25 سانتی متر) در داخل سطح نصب می شود. معمولاً پایه های این نوع نرده شیشه ای از جنس آلومینیوم و دارای شیاری به شکل U هستند و به طوری داخل سطح قرار می گیرند که هیچ نمایی از بیرون نداشته اما همچنان ایمنی و استحکام بالایی را ارائه می دهند. نرده های شیشه ای روکار برخلاف مدل دفنی، دارای اتصالات کاملاً مشخص و روی سطح می باشد، البته این اتصالات مشابه مدل توکار یوچنل بوده و به شکل قاب دورتادور نرده شیشه ای را محاصره می کنند.


•    نرده شیشه ای فیکس پوینت

هندریل شیشه ای فیکس پوینت یا دکمه ای دارای مراحل نصب آسانتری می باشد زیرا توسط بست های دکمه ای به کناره های پله، بالکن، استخر و ... متصل می شود. بست های مورد استفاده در این مدل از استیل یا آلومینیوم می باشد و توانایی نگهداری پانل های شیشه ای تا 150 سانتی متر را دارد. نرده شیشه ای فیکس پوینت هزینه ای کمتر از دیگر مدل های نرده شیشه ای دارد، اما در عین حال با استفاده از شیشه سکوریت یا شیشه لمینت می تواند ایمنی لازم را ارائه کند.


علاوه بر تقسیم بندی گفته شده، نرده های شیشه ای می توانند بدون قاب یا دارای قاب باشند:

•    نرده شیشه ای فریم لس یا بدون قاب

نرده های شیشه ای فریم لس بدون هیچ قابی در بین پنل های شیشه تنها توسط اتصالات کوچکی به سطح کار چسبیده اند و در بیشتر موارد این اتصالات به شکل توکار بوده و نمای بیرونی ندارد، این نوع نرده های شیشه ای در کنار زمین ورزشی، استخرها، بالکن و ایوان استفاده می شوند و در عین حال ایمنی بی نظیری را به همراه دارند. در هندریل شیشه ای فریم لس تنها خطوط بسیار نازک بین پانل های شیشه ای مشخص است و این باعث ایجاد یک نمای واضح و کامل از فضا می شود. این نوع نرده های شیشه ای در کنار هر نوع پله ای ترکیب مناسب و زیبایی ایجاد می کند و همین باعث شده تا بسیاری از معماران و سازندگان از نرده های شیشه ای بدون قاب استفاده کنند.

•    نرده شیشه ای دارای قاب

نرده شیشه ای دارای قاب‌ طراحی مؤثر اما ساده دارد و برای پشت بام، باغ یا بالکن با تمرکز بر ایمنی در حالی که به شما امکان می دهد از فضای باز لذت ببرید، ایده آل است. این نوع هندریل شیشه ای می تواند انواع فریم ها را در قسمت بالا، پایین، یا حتی بین پانل های شیشه داشته باشد، همچنین امکان بکارگیری شیشه های تزئینی، رنگی یا شیشه مات نیز در این نوع نرده ها متداول است. نرده شیشه ای فریم دار به دلیل استحکام و دوام بالاتر در مکان هایی که ارتفاع بیشتری دارد یا رفت و آمد افراد بیشتر است مانند مراکز تجاری بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.


هریک از انواع هندریل های شیشه ای مناسب فضاهای گوناگون می باشد، به عنوان مثال از انواع نرده های شیشه ای بدون قاب و حاشیه دار برای احاطه استخرها و وسایلی استفاده می شود که نمی خواهید دید خوب شما را خراب کند.


نرده شیشه ای


مزایای هندریل یا نرده شیشه ای

نرده های شیشه ای افزودنی فوق العاده برای هر خانه یا کسب و کاری هستند که زیبایی شناسی مدرن و جریان نور را افزایش می دهند. هندریل شیشه ای در داخل و خارج بسیاری از ساختمان ها استفاده می شود و از راه پله ها، بالکن ها پشتیبانی می کند و ایمنی و امنیت را تامین می کند. این نرده ها بادوام ساخته شده از شیشه سکوریت یا لمینت (چند لایه)، محافظت محکمی را با نگهداری آسان ارائه می دهند؛ از میان تمام دلایلی که برای انتخاب یک هندریل شیشه ای وجود دارد، شش مورد برتر را در ادامه شرح داده ایم:


1- هندریل شیشه ای ظاهر مدرن و منحصر به فردی به ساختمان می بخشد.

هندریل شیشه ای با ظاهر پیچیده و مدرنی که دارد نمای زیبایی به ساختمان می دهد، این نوع سازه شیشه ای علاوه بر پله ها برای بالکن نیز بسیار محبوب هستند. این مزیت بزرگ زمانی که قصد دارید خانه خود را بفروشید، بسیار مفید خواهد بود، زیرا ارزش خانه را افزایش داده و نظر خریداران را جلب می کند.


2- هندریل شیشه ای باعث بزرگ دیده شدن فضای داخلی می شود.

یکی از دلایلی اصلی که عناصر شیشه ای امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان ها به شدت مورد استفاده قرار میگیرند این است که باعث بزرگ تر دیده شدن فضای محیط می گردند. این نکته بخصوص زمانی مشهود است که از شیشه های شفاف در ساخت هندریل شیشه ای استفاده شده باشد، ویژگی شفافیت موجب بزرگتر دیده شدن فضا، حتی بیشتر از واقعیت می شود که توسط نرده های استیل یا سنگی حاصل نمی گردد. با استفاده از شیشه به عنوان هندریل، مبلمان یا کابین دوش شیشه ای و یا حتی درب و نمای شیشه ای می توانید از شفافیت آن و فضای باز و گسترده محیط لذت ببرید.


3- نرده های شیشه ای بسیار بادوام هستند.

یکی از مهمترین مزایای هندریل شیشه ای نحوه اتصال آن به پله می باشد، اتصالات بکار رفته در این نرده از مقاومت بالایی برخوردار بوده و می توان در هر نوع سازه ای مانند سازه بتونی یا سازه اسکلت فلزی از آن ها استفاده نمود. علیرغم اینکه ذات شیشه شکننده است، اما بر خلاف سایر متریالی که در تولید نرده استفاده می شود، مانند چوب و فلز، بعد از گذشت مدت زمانی خورده نمیشود و زنگ نمیزند؛ یعنی در برابر آسیب نفوذ پذیر نیست. هندریل شیشه ای علاوه بر هزینه نگهداری پایین، طول عمر بسیار بالایی نیز دارد، پس استفاده از نرده شیشه ای به جای چوب یا فلز می تواند شما را از صرف هزینه های مجدد پس از نصب معاف کند.


4- هندریل شیشه ای نور را از خود عبور می دهد.

یکی از دلایل دیگر محبوبیت هندریل شیشه ای این است که نه تنها نور را از خود عبور می دهد، بلکه بازتاب تابش، نور در فضای داخلی را بیشتر هم می کند. این مزیت منحصر به فرد نیز با ایجاد کنتراست از طریق سایه های شفاف که در سراسر محیط پخش میشوند، باعث دل بازتر دیده شدن محیط داخلی یا خارجی شما می گردد. برخلاف شیشه، سایر سیستم های نرده مانند نرده های فولادی یا سنگی مانع حضور نور می شوند؛ علاوه بر این، اگر قصد دارید از نرده شیشه ای در بالکن خود استفاده کنید، لازم نیست نگران باشید که دید شما را مسدود می کند، بلکه احساس در فضای آزاد بودن را افزایش می دهد.


5- هندریل شیشه ای به راحتی نظافت می شود.

برخلاف نرده های فولادی و چوبی، هندریل شیشه ای نه تنها ظاهری منحصر به فرد دارد بلکه به راحتی و با صرف کمترین زمان تمیز می شود و مانند روز اولشان می درخشند. شما می توانید به راحتی با یک عدد پارچه نخی و یک مایع مخصوص شیشه به راحتی انواع هندریل شیشه ای خود را در چند دقیقه نظافت کنید. علاوه بر این، هر گونه خراش یا آسیب جزئی دیگر به سطح شیشه را می توان با پرداخت شیشه با مواد شیمیایی موجود در فروشگاه سخت افزار و پولیش ترمیم کرد؛ همچنین شایان ذکر است که نرده شیشه ای به مراقبت یا تعمیرات زیادی مانند سایرین نیاز ندارد و نیازی نیست نگران تغییر رنگ شیشه باشید.


6- هندریل شیشه ای انطباق پذیری عالی با همه متریال ها دارد.

شیشه به دلیل ماهیت خود از لحاظ بصری همنشینی بسیار عالی با همه متریال های ساختمانی مانند سنگ چوب فلز و حتی آجر دارد و میتوان از ترکیب شیشه و چوب یا شیشه و سنگ در طراحی نرده ها استفاده کرد. همچنین امکان استفاده از انواع شیشه های دکوراتیو مانند شیشه مات و یا رنگی نیز به افزایش زیبایی بصری هندریل شیشه ای کمک می کند.


با توجه به مزایای اشاره شده باید به این یقین رسیده باشید که هندریل شیشه ای یا نرده شیشه ای بهترین انتخاب برای پروژه شما می باشد. صرف هزینه برای هندریل شیشه ای نه یک خرید ساده که یک سرمایه گذاری برای شماست؛ اگر در حال ساخت یک ساختمان یا بازسازی آن هستید مزایای هندریل شیشه ای را حتما مورد بررسی و مقایسه بدهید.


هندریل شیشه ای فیکس پوینت


امنیت هندریل یا نرده شیشه ای

برخلاف باور عموم که شیشه را به عنوان متریالی خیلی ظریف و شکننده می شناسند، شیشه های ایمنی در برابر ضربه بسیار مستحکم و مقاوم هستند. تکنولوژی روز باعث شده که شیشه های ایمنی مانند شیشه سکوریت به اندازه فولاد ایمن باشند و به سختی شکسته شوند، این امر به دلیل استفاده از فرآیند های خاص در هنگام ساخت آن ها می باشد. علاوه بر مقاومت چند برابری شیشه سکوریت مورد استفاده در نرده شیشه ای نسبت به شیشه های معمولی و احتمال کم شکستگی آن ها، چنانچه این اتفاق رخ دهد، خطری افراد حاضر در نزدیکی نرده را تهدید نکرده و شیشه ها به گونه ای خرد می شود که به دانه های بسیار ریز صیقلی تقسیم می شوند واحتمال آسیب دیدگی یا برندگی آن ها به صفر می رسد. همچنین استفاده از شیشه های لمینت در هندریل شیشه ای باعث افزایش ایمنی آنها به بالاترین حد ممکن می گردد. انواع دیگر هندریل ها معمولاً بین نرده های خود شکاف دارند که می تواند برای کودکان کنجکاو کاملاً خطرناک باشد، در نرده های شیشه ای این شکاف ها وجود ندارند، بنابراین لازم نیست نگران گیر افتادن پا یا سر فرزندتان بین هندریل شیشه ای باشید.

با توجه به متریال به کار رفته یعنی شیشه ایمنی در این نوع نرده ها می توان سالیان سال بدون هرگونه مشکل یا تغییر ظاهر شامل خراش، ترک خوردگی تغییر رنگ و ... از آن ها استفاده نمود. در مقایسه هندریل شیشه ای و چوبی می توان گفت که احتمال پوسیدن، هجوم آفات و موریانه در نرده های شیشه ای وجود ندارد، به خصوص در محیط های بیرون از ساختمان پوسیدگی و ترک خوردن نرده چوبی به دلیل تغییرات آب و هوا بیشتر است. محاسبات مورد نیاز جهت ساخت و تولید هندریل شیشه ای برای نصب مطمئن در فضای مورد نظر اهمیت بالایی در فراهم کردن ایمنی دارد؛ همچنین با توجه به جنس شیشه نرده ها جهت حمل و نصب آن ها می بایست دقت زیادی به عمل آید، بنابراین ساخت و پیاده سازی هندریل یا نرده شیشه ای نیازمند استفاده از متخصصین مجرب می باشد.


چنانچه قصد استفاده از نرده های شیشه ای را برای اطراف بالکن، استخر و پله های سازه خود داشته باشید می توانید جهت مشاوره و اطلاع از قیمت هندریل شیشه ای با کارشناسان شرکت شیشه ترنج در ارتباط باشید. شرکت شیشه ترنج با سال ها تجربه در زمینه تولید و نصب انواع سازه های شیشه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد، کارشناسان با تجربه این مجموعه مناسب ترین سیستم هندریل شیشه ای را متناسب با نیاز پروژه به شما معرفی کنند.

هندریل شیشه ای اسپیگات

Toranj Glass

هندریل شیشه ای اسپیگات

استفاده از شیشه در فضاهای گوناگون ساختمان امروزه به یک شیوه و سبکی روتین برای افزایش زیبایی و مدرن ساختن محیط مبدل شده است. یکی از فضاهایی که می توان از شیشه برای ساخت آن استفاده کرد پله ها می باشند. ساخت پله شیشه ای در بسیاری از ساختمان های مدرن امروزی اجرا می گردد که می تواند جلوه فضا را تا چندین برابر افزایش دهد. اما برای ساخت پله نیاز به نرده جهت افزایش ایمنی پله ها می باشد که در پله شیشه ای و یا سایر انواع پله ها می توان از نرده شیشه ای یا هندریل شیشه ای استفاده نمود.

هندریل یا نرده ی شیشه ای یو چنل رو کار و دفنی

Toranj Glass

هندریل یا نرده ی شیشه ای یو چنل رو کار و دفنی

هندریل یا نرده شیشه ای را بر اساس نیاز می توان در مدل های گوناگون ساخت. از مدل های پرطرفدار و بسیار شیک هندریل شیشه ای می توان به نرده شیشه ای روکار یا نرده شیشه ای توکار (دفنی) نام برد. شرکت ترنج آذین به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های سازه های شیشه ای قادر به تولید با کیفیت ترین محصولات شیشه ای می باشد که جهت خرید نرده شیشه ای و نصب آن می توانید کلیه مراحل را به ما واگذار نمایید.

هندریل شیشه ای فیکس پوینت

Toranj Glass

هندریل شیشه ای فیکس پوینت

یکی از ویژگی های ساختمان های مدرن امروزه بهره گیری از شیشه در فضاهای مختلف آن می باشد. با استفاده از این متریال علاوه بر سادگی می توان زیبایی را در محیط ساختمان افزایش داد. علاوه بر این امروزه با پیشرفت در تولید شیشه و مدل های متنوع آن می توان تنوع زیادی در دکوراسیون و یا دیگر مصارف ساختمان داشت.