یکی از تکنیک هایی که در انواع شیشه دکوراتیو و دیگر محصولات تولید شده از جنس شیشه مورد استفاده قرار می گیرد سندبلاست شیشه یا شیشه مات می باشد. با توجه به کاربرد های زیادی که شیشه در منازل ، فروشگاه ها ، ادارات و دیگر فضاها دارد ، امروزه می توان انواع مدل های آن را مناسب با فضای مورد نظر ساخت.


شیشه سندبلاست چیست؟

سندبلاست شیشه (Sandblast) که از دو کلمه “Sand” به معنای شن و “Blast” به معنای شستن می باشد با استفاده از شن و ماسه نرم و با شدت و فشار زیاد بر روی شیشه انجام می شود که این کار سبب مات شدن شیشه می گردد و هنرمندان در صنعت شیشه از این روش برای طرح دادن بر روی شیشه استفاده می کنند . قیمت سندبلاست شیشه بسیار مقرون به صرفه است و در عین حال زیبایی قابل توجهی دارد.گرچه این عملیات به صورت دستی و با یک نازل پاشش انجام می شود اما امروزه با استفاده از دستگاه های اتوماتیک نیز می توان این کار را انجام داد.


در این روش دانه شن های بسیار ریز و یک اندازه به وسیله فشار هوا و یا فشار بخار با سرعت بسیار زیادی به سطح شیشه پاشانده شده که این کار سبب مات شدن سطح شیشه می شود. البته از مواد دیگری که جایگزین شن و ماسه هستند نیز می توان برای سندبلاست شیشه استفاده نمود. همچنین با استفاده از دستگاه می توان انواع طرح و مدل همچون لوگو و... را بر روی شیشه بدین صورت حکاکی نمود. اطلاعات اولیه و تصویر مورد نظر به دستگاه داده شده و سپس دستگاه با توجه به شکل مورد نظر اقدام به پاشیدن شن و ماسه بر روی شیشه خواهد نمود و شکل مورد نظر را بر روی شیشه حک می کند.


شیشه سندبلاست از انواع مختلف شیشه دکوراتیو می باشد که در فضاهای گوناگونی می توان به جهت کارایی یا زیبایی از آن استفاده نمود. همچنین انواع مختلف طرح و نقش را می توان بر روی شیشه های گوناگون همچون شیشه لمینت یا شیشه سکوریت با استفاده از سنبلاست شیشه انجام داد.


درگذشته از این روش به عنوان تمیز کاری برخی مکان ها همچون نمای ساختمان استفاده می شد اما امروزه با استفاده از سندبلاست شیشه می توان علاوه بر مات کردن کل یا قسمتی از شیشه ، انواع طرح و نقش را بر روی آن حکاکی کرد.

شیشه سندبلاست


کاربرد شیشه سندبلاست

استفاده از شیشه دکوراتیو امروزه از طرفداران زیادی برخوردار می باشد. یکی از انواع آن شیشه سندبلاست می باشد که کاربرد ها و مصارف فراوانی دارد. برخی از کاربرد های این شیشه عبارتند از:

• با استفاده از پارتیشن شیشه ای و سندبلاست کردن آن می توان مانع دیده شدن فضای داخلی شد تا با این روش حریم شخصی رعایت گردد.

• استفاده در حمام شیشه ای یا کابین دوش شیشه ای

• طراحی ، تزیین و دیزاین به وسیله شیشه دکوراتیو و استفاده از طرح های مختلف به وسیله سندبلاست شیشه و ساخت شیشه تزیینی

• ایجاد طرح و لوگو برای شیشه های مورد استفاده در فضای داخلی ادارات و یا ایجاد طرح های مختلف بر روی درب شیشه ای ادارات ، منازل و یا راهروها

• استفاده در شیشه های کار شده در فضای لابی و پذیرش ساختمان ها

• کاربرد شیشه سندبلاست در اماکن عمومی همچون فروشگاه ، فرودگاه ، سینما ، محوطه سازی و...


همانطور که گفته شد بر روی انواع مدل های شیشه ها از جمله شیشه سکوریت می توان اقدام به مات کردن کامل شیشه ، قسمتی از شیشه و یا ایجاد طرح های مختلف بر روی شیشه نمود. در فضاهایی همچون حمام ها برای ساخت کابین دوش شیشه ای می توان از شیشه سندبلاست تمام مات استفاده کرد.


همچنین برای طرح دار کردن شیشه به منظور دیده شدن آن و جلوگیری از برخورد افراد با شیشه و به جهت افزایش زیبایی پارتیشن شیشه ای در ادارات می توان از انواع سندبلاست راه راه ، طرح دار و... استفاده نمود. علاوه بر این برای افزایش حریم شخصی در محیط های اداری که قسمت های مختلف آن با استفاده شیشه جدا شده اند می توان از شیشه سندبلاست استفاده نمود.


مزایای شیشه سندبلاست عبارتند از:

✔ انجام سندبلاست بر روی انواع مختلف شیشه

✔ ایجاد طرح و مدل های متنوع و گوناگون و متناسب با دکوراسیون

✔ سرعت بالای انجام سندبلاست شیشه

✔ عمر بالای آن و عدم نیاز به مراقبت

✔ قیمت سندبلاست شیشه مناسب و مقرون به صرفه می باشد.


قیمت سندبلاست شیشه

با توجه به طرح مورد نظر مشتری و میزان انجام سندبلاست ، قیمت سندبلاست متغیر می باشد. همچنین برای ایجاد طرح مورد نظر با استفاده از دستگاه که نیاز به دقت بالاتری است قیمت افزایش پیدا می کند. اما برای طرح های ساده هزینه سندبلاست شیشه پایین تر می باشد. مهم ترین عوامل موثر بر قیمت سندبلاست شیشه عبارتند از: متراژ انجام سندبلاست ، سادگی یا پیچیدگی طرح ، استفاده از دستگاه و یا روش دستی برای انجام سندبلاست .


چنانچه قصد خرید شیشه سندبلاست را دارید جهت آگاهی از قیمت و انواع مدل های آن می توانید با کارشناسان شرکت ترنج آذین در ارتباط باشید.