انواع مختلف شیشه می تواند مزایای مختلفی را برای خانه و محل کار شما ارائه دهد، یکی از تکنیک هایی که در انواع شیشه دکوراتیو و دیگر محصولات تولید شده از جنس شیشه مورد استفاده قرار می گیرد سندبلاست شیشه یا شیشه مات می باشد. با توجه به کاربردهای زیادی که شیشه در منازل ، فروشگاه ها ، ادارات و دیگر فضاها دارد ، امروزه می توان انواع مدل های آن را مناسب با فضای مورد نظر ساخت.

این روزها، سازه های شیشه ای مات فقط برای حمام استفاده نمی شوند، شیشه سندبلاست را می توان تقریباً در هر اتاقی در خانه یا محل کار استفاده کرد تا در عین حال که منظره بیرونی را پنهان می کند، سبکی به آن اضافه کند. شیشه مات یکی از محبوب ترین انواع شیشه برای پنجره های بیرونی، کابین دوش شیشه ای، درب های شیشه ای داخلی و خارجی است.


شیشه سندبلاست چیست؟

شیشه مات با استفاده از روش سندبلاست روی سطح شیشه شفاف ساخته می شود تا ظاهری کدر به آن بدهد که باعث می شود که شیشه دیگر شفاف نبوده و دارای روکش سفید نیمه مات باشد. مات شدگی شیشه نور عبوری را به قدری منحرف می کند که دید را مسدود کرده و باعث می شود چیزهای پشت آن تار یا سایه به نظر برسند. با این حال دید شما را نیز به طور کامل مسدود نخواهند کرد، تصور نکنید که شیشه مات کاملا دید را از بین میبرد، پرداخت های مختلف سطوح مختلفی از مات شوندگی را خواهند داشت و عوامل دیگری مانند سطح نور نیز بر روی دید تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر در هنگام شب در داخل خانه هستید و چراغ ها روشن هستند، آن طرف شیشه های مات در نمای شیشه ای بیشتر قابل مشاهده خواهد بود تا در روز که سطح نور در داخل و خارج از خانه متعادل تر است.

شیشه سندبلاست از انواع مختلف شیشه دکوراتیو می باشد که در فضاهای گوناگونی می توان به جهت کارایی یا زیبایی از آن استفاده نمود. همچنین انواع مختلف طرح و نقش را می توان بر روی شیشه های گوناگون همچون شیشه لمینت یا شیشه سکوریت با استفاده از سنبلاست شیشه انجام داد.


شیشه سندبلاست چگونه تولید می شود؟

شیشه سندبلاست (Sandblast) که از دو کلمه “Sand” به معنای شن و “Blast” به معنای شستن می باشد تشکیل شده است، به این دلیل که این نوع شیشه ها با استفاده از شن و ماسه نرم و بسیار ریز با شدت و فشار زیاد هوا یا فشار بخار با سرعت بسیار زیادی بر روی سطح شیشه اعمال می شوند که این کار سبب مات شدن شیشه می گرد. البته از مواد دیگری که جایگزین شن و ماسه هستند نیز می توان برای سندبلاست شیشه استفاده نمود. همچنین با استفاده از دستگاه های پیشرفته می توان انواع طرح و مدل همچون لوگو و... را بر روی شیشه بدین صورت حکاکی نمود. اطلاعات اولیه و تصویر مورد نظر به دستگاه داده شده و سپس دستگاه با توجه به شکل مورد نظر اقدام به پاشیدن شن و ماسه در طرح دلخواه بر روی شیشه خواهد نمود و شکل مورد نظر را بر روی شیشه حک می کند.

درگذشته از این روش به عنوان تمیز کاری برخی مکان ها همچون نمای ساختمان استفاده می شد اما امروزه با استفاده از سندبلاست شیشه می توان علاوه بر مات کردن کل یا قسمتی از شیشه، انواع طرح و نقش را بر روی آن حکاکی کرد. گرچه عملیات سندبلاست شیشه به صورت دستی و با یک نازل پاشش انجام می شود اما امروزه با استفاده از دستگاه های اتوماتیک نیز می توان این کار را انجام داد.


شیشه سندبلاست


کاربردهای شیشه سندبلاست

در صورت نیاز، شیشه مات یا شیشه سندبلاست می تواند یک عنصر تزئینی به بخش های مختلف خانه مانند درب ها یا نمای شیشه ای اضافه کند و طرح و الگوی مختلفی را به آنها بیافزاید. حکاکی های تزئینی را می توان به شیشه سندبلاست اضافه کرد تا حسی مدرن به خانه شما بیافزاید، با استفاده از شیشه های مات، برای حفظ حریم خصوصی و امنیت، نیازی به کاهش زیبایی ظاهر وجود ندارد. استفاده از شیشه های دکوراتیو امروزه از طرفداران زیادی برخوردار می باشد، یکی از انواع آن شیشه سندبلاست می باشد که کاربردها و مصارف فراوانی دارد. برخی از کاربرد های این شیشه عبارتند از:

•   استفاده از شیشه مات در کابین دوش شیشه ای

به دلیل نیاز به حریم شخصی بیشتر در زمان دوش گرفتن، شیشه سندبلاست بهترین راه حل برای استفاده در کابین دوش شیشه ای است. نه تنها حریم خصوصی مورد نظر را به شما می دهد، بلکه از نظر ظاهری عالی به نظر می رسد و به راحتی تمیز می شود؛ با توجه به طراحی مات، شما نور فضا را نیز با داشتن یک حمام مدرن از دست نخواهید داد.

•   شیشه سندبلاست برای درب های شیشه ای

اگر به دنبال ایجاد فضای خصوصی اتاق جلسه یا دفتر کاری هستید، درب شیشه ای مات می تواند ایده آل باشد. این نوع شیشه نه تنها حریم خصوصی مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهد، بلکه از طریق درب های شیشه ای به دیگران این امکان را می دهد که ببینند آیا اتاق در حال استفاده است یا خیر، این یک افزودنی عالی برای هر محل کاری است.

•   پارتیشن شیشه ای با استفاده از شیشه سندبلاست

چه پارتیشن های شیشه ای داخل منازل، چه پارتیشن های شیشه ای اداری، با داشتن ویژگی مات و کدر بودن مزیت حفظ حریم شخصی را به فضای جدا شده توسط آن می افزاید. پارتیشن شیشه ای مات می تواند یک فضای کاملا خصوصی به کارمندان یک مجموعه بدهد و اتاق جلسه ای ایده آل را برای مدیران فراهم کند.

•   استفاده از شیشه مات نرده های شیشه ای

شیشه مات فقط نباید در داخل خانه شما استفاده شود، بلکه می تواند متریال مناسبی را برای فضای بیرونی مانند نرده ها بسازد. اگر به دنبال ارتقای راه پله یا ایوان و بالکن خود با نرده های شیشه ای هستید، شیشه های مات، علاوه بر عنصری از حریم خصوصی، زیبایی و مقاومت بیشتری را به شما ارائه می دهد.

•   اسپلش بک شیشه ای با شیشه های سندبلاست

روشی کم هزینه و در عین حال موثر برای افزودن نقطه کانونی به آشپزخانه، یک بک گراند شیشه ای می تواند راه حلی برای کثیفی روزانه ناشی از پخت و پز ارائه دهد و در عین حال ویژگی جذابی را در آشپزخانه ها ایجاد کند. اگر یک اسپلش بک شیشه ای مات را انتخاب کنید، نه تنها می توانید یک افزودنی زیبا به فضای خود ایجاد کنید، بلکه می توانید از نحوه تمیز کردن آسان که این نوع شیشه های مات ارائه می دهند نیز به طور کامل استفاده کنید.


شیشه مات


چرا از شیشه مات استفاده کنیم؟

شیشه مات به دلیل مزایای بسیاری که دارد استفاده های زیادی از آن می شود، حتی با وجود اینکه می تواند دید خانه شما را پنهان کند، اما همچنان بسیاری از خواص القای نور را حفظ می کند. شیشه سندبلاست به طور خاص ساخته شده تا اجازه دهد نور طبیعی به طور یکپارچه به فضای داخلی جریان یابد و در عین حال خصوصیات حریم خصوصی خود را حفظ کند. منظره بیرون و داخل از هر دو طرف شیشه مات مبهم است، زیرا به صورتی تولید میشود که نور را در داخل و خارج پخش کند. چه به دنبال جایگزینی برای هر بخشی در داخل یا فضای خارج خانه خود باشید، شیشه های مات می توانند به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. شیشه های سندبلاست همچنین راه بسیار خوبی برای جلوگیری از نیاز به پرده بر روی پنجره ها و درب های شیشه ای است که شرایط استفاده از آن را ندارند.

همانطور که گفته شد بر روی انواع مدل های شیشه ها از جمله شیشه سکوریت می توان اقدام به مات کردن کامل شیشه ، قسمتی از شیشه و یا ایجاد طرح های مختلف بر روی شیشه نمود. همچنین برای طرح دار کردن شیشه به منظور دیده شدن آن و جلوگیری از برخورد افراد با شیشه و به جهت افزایش زیبایی پارتیشن شیشه ای در ادارات می توان از انواع سندبلاست راه راه ، طرح دار و... استفاده نمود. علاوه بر این برای افزایش حریم شخصی در محیط های اداری که قسمت های مختلف آن با استفاده شیشه جدا شده اند می توان از شیشه سندبلاست استفاده نمود.


مهمترین مزایای شیشه سندبلاست عبارتند از:

✓   افزایش حریم خصوصی توسط شیشه مات

شیشه مات به دلیل توانایی آن در محو کردن وسایل، اغلب یک انتخاب محبوب در بخش های داخلی مانند کابین دوش شیشه ای یا پارتیشن های اداری و بخش های بیرونی منزل مانند نمای شیشه ای است. این شیشه ها به افزایش حریم خصوصی کمک می کند و در عین حال مانع از ورود نور به اتاق نمی شود. بسته به نوع شیشه مات که انتخاب می کنید، می توانید درجات مختلفی از سطوح حریم خصوصی را دریافت کنید، پایین ترین سطح فقط کمی شی یا شخص طرف دیگر شیشه را محو می کند، در حالی که بالاترین سطح حریم خصوصی باعث می شود آن طرف شیشه تقریبا غیرقابل تشخیص باشد.

✓    حفاظت بیشتر با شیشه سندبلاست

انواع خاصی از شیشه های سندبلاست نیز می توانند امنیت خانه شما را افزایش دهند، محافظ سطح مبتنی بر پلیمر را می توان به فرآیند سندبلاست اضافه کرد تا دوام شیشه مات را افزایش دهد. شیشه سکوریت، سبک ایمن و محکم ، همچنین می تواند مطابق با نیازهای شما مات شود؛ برخی از افراد فیلم شیشه های حریم خصوصی را انتخاب می کنند که جایگزین ارزان تری برای شیشه مات است، اینها قطعات وینیل چسبیده هستند که ظاهری مات به شیشه ها می دهند.

از طرف دیگر شیشه مات با ویژگی های خاصی که میتواند دریافت کند، محافظت در برابر اشعه UV را فراهم می کند. اگرچه نور هنوز می تواند وارد اتاق شود، شیشه سندبلاست اشعه ماوراء بنفش را فیلتر می کند، که از محو شدن و آسیب نور خورشید به مبلمان و سایر سطوح در طول زمان جلوگیری می کند.

✓    بهره وری انرژی در استفاده از شیشه مات

شیشه سندبلاست تابش نور خورشید را کاهش می دهد، نور طبیعی را در طول روز فیلتر می کند و در فصل زمستان از ورود سرما به داخل جلوگیری می کند. این کمک می کند تا دمای داخل خانه را در طول ماه های زمستان و تابستان ثابت نگه دارد و به حفظ انرژی نیز کمک می کند؛ در واقع شیشه مات بهره وری انرژی خانه را بهبود می بخشد و همچنین قبض انرژی شما را کاهش می دهد.

✓    تمیزی آسان با استفاده از شیشه سندبلاست

پنجره ها، درب ها، نما یا سقف های شیشه ای دارای شیشه مات به راحتی تمیز می شوند؛ هر شیشه ای را می توان با دستمال پاک کرد و به دلیل بافتی که در سطح دارد به راحتی مانند سایر شیشه ها رگه نمی زند.


سندبلاست شیشه


آیا شیشه مات در شب نیز موثر است؟

شیشه های مات و بافت دار همچنان در شب هنگام روشن بودن چراغ های داخلی نیز حریم خصوصی را حفظ می کنند؛ آنها مطمئناً بهتر از فیلم های بازتابنده یک طرفه کار می کنند که فقط زمانی موثرند که بیرون از داخل روشن تر باشد. در استفاده از شیشه مات باید توجه کنید که ویژگی کدرکنندگی بخشی از شیشه است، بنابراین هرگز کاملاً شفاف نخواهد شد. با این حال، نور در فضای داخلی ممکن است اثربخشی آن را کاهش دهد؛ همچنین ممکن است به افراد بیرون اجازه دهد تا در شب کمی تعریف و رنگ بیشتری ببینند. اگر احساس می کنید که پنجره یا نمای شیشه ای مات شما در شب به اندازه کافی محافظت ارائه نمی کند، بهترین راه حل این است که یک لایه دیگر از پوشش پنجره مانند فیلم بازتابنده یا پرده اضافه کنید.


قیمت شیشه سندبلاست

قیمت سندبلاست شیشه بسیار مقرون به صرفه است و در عین حال زیبایی قابل توجهی دارد. با توجه به طرح مورد نظر مشتری و میزان انجام سندبلاست و وسعت آن، قیمت شیشه سندبلاست متغیر می باشد. همچنین برای ایجاد طرح مورد نظر با استفاده از دستگاه که نیاز به دقت بالاتری است قیمت افزایش پیدا می کند؛ اما برای طرح های ساده هزینه سندبلاست شیشه پایین تر می باشد. مهم ترین عوامل موثر بر قیمت شیشه سندبلاست عبارتند از:

•    متراژ انجام سندبلاست

•    سادگی یا پیچیدگی طرح

•    استفاده از دستگاه و یا روش دستی برای انجام سندبلاست


چنانچه قصد خرید شیشه سندبلاست را دارید، جهت آگاهی از قیمت و انواع مدل های آن می توانید با کارشناسان شرکت شیشه ترنج در ارتباط باشید.