برای مشخص شدن قیمت هر کدام از انواع شیشه در ابتدا باید اطلاعاتی از نوع آن داشته باشید و ویژگی ها و مدل های مختلف آن را بشناسید. در حال حاضر انواع مختلفی از شیشه در ساختمان سازی به کار گرفته می شود که هر کدام با داشتن ویژگی های منحصر به فردی باعث افزایش ایمنی، بهره وری انرژی، افزایش زیبایی، نگهداری آسان تر و حتی به صورت اختصاصی تر مانند عدم ورود اشعه ماوراءبنفش خورشید شده اند. طبعیعتاً هرچه شیشه انتخابی دارای خصوصیات بیشتری باشد و شرایط بهتری را برای منزل یا محل کار شما فراهم کند، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.


شیشه دوجداره یا شیشه عایق

یکی از شیشه هایی که تقریبا همه افراد آن را می شناسند و در خانه های خود آن را دیده اند، شیشه دوجداره یا شیشه عایق است که همانطور که از نامش پیداست از دو لایه شیشه ساخته می شود. این دو شیشه به صورت موازی و با فاصله کمی از هم قرار گرفته اند که فضای مابین آنها توسط هوای خشک یا گازهای بی اثر مانند آرگون پر می شود. این فضای خالی ضخامت های متفاوتی دارد و مهمترین بخش شیشه های دوجداره و تفاوت آن با سایر شیشه ها می باشد که ویژگی های مخصوصی را به آن می بخشد.

شیشه های دوجداره به دلیل ویژگی های خاصی که دارند به یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین انواع شیشه ها برای ساختمان سازی تبدیل شده اند و به طور کلی در پنجره ها، درها و هر بخش داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شوند. شیشه های دوجداره به نوعی مانند عایق عمل میکنند، این نوع شیشه اجازه ورود سر و صدای بیرون به داخل را نمیدهد و همچنین میزان ورود و خروج گرما و سرما را تا حد زیادی کاهش می دهد که منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد. افزایش ایمنی به دلیل دو لایه بودن شیشه ویژگی دیگر شیشه دوجداره است که باعث می شود سخت تر شکسته شوند، همچنین ایمنی بالای این نوع شیشه باعث مقاومت آن در برابر زلزله و آتش سوزی می شود.


قیمت شیشه دوجداره


چه عواملی بر قیمت شیشه دوجداره تاثیرگذارند؟

عوامل مختلفی بر قیمت شیشه های عایق تاثیر می گذارند که شامل نوع و کیفیت شیشه بکار گرفته شده، ضخامت آن، چسب و گاز استفاده شده، سیلیکاژل، نحوه برش و اسپیسر می باشند. البته عوامل متفرقه دیگری مانند شناخته بودن شرکت تولید کننده و محل آن نیز می توانند بر قیمت شیشه دوجداره تاثیر بگذارند، اما این اثرگذاری بسیار جزئی خواهد بود. مهمترین عواملی که بر قیمت شیشه دوجداره تاثیر دارند عبارتند از:


1- جنس و کیفیت شیشه

تمامی انواع شیشه ها می توانند در تولید شیشه دوجداره به کار گرفته شوند، هرچه شیشه مورد استفاده محکم تر بوده و کیفیت بهتری داشته باشد قطعا قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. از شیشه سکوریت و شیشه لمینت نیز می توان برای تولید شیشه دوجداره استفاده کرد که هزینه بیشتری نسبت به شیشه های آنیل دارند اما همانطور که می دانید استحکام و کیفیت آنها بسیار بیشتر می باشد و در  نتیجه ماندگاری بیشتری هم دارند.


2- اسپیسر شیشه دو جداره

اسپیسر یا جداکننده چیزیست که بین دو لایه شیشه دوجداره فاصله ایجاد می کند تا گاز مورد نظر در آن قرار گیرد، جداکننده ها می توانند در ضخامت های مختلف تولید شده و از جنس فیبر، فوم یا فلز باشند. اسپیسرهای فلزی به دلیل رسانایی ممکن است خاصیت عایق بودن شیشه های عایق را کاهش دهند، بنابراین انتخاب جنس آنها تاثیر بسیاری در کارایی شیشه دوجداره دارد. ضخامت اسپیسر در شیشه های دوجداره نیز عامل مهمی در افزایش کیفیت و ویژگی عایق شیشه می باشد که تاثیر مستقیمی در هزینه خرید شیشه دوجداره دارند.


3- ضخامت شیشه

هر کدام از انواع شیشه که در تولید شیشه دوجداره استفاده می شوند، اعم از شیشه آنیل، سکوریت یا شیشه لمینت، می توانند ضخامت های مختلفی داشته باشند که بر روی کیفیت، ایمنی و قیمت شیشه دو جداره تاثیر مستقیمی می گذارد. هر لایه از شیشه های دو جداره به طور معمول ضخامتی بین 4 تا 6 میلیمتر دارند اما در صورت نیاز به ایمنی بیشتر می توان این ضخامت را به صورت سفارشی افزایش داد.


چه عواملی بر قیمت شیشه دوجداره تاثیرگذارند؟


4- برش شیشه

برش شیشه های دوجداره مانند هر شیشه دیگری می تواند با کیفیت های مختلفی انجام شود که طبعاً هرچه دقت برش بیشتر باشد، قیمت بالاتری خوهد داشت. البته برش های شیشه ها توسط دستگاه ها انجام می شود اما با ایجاد خطایی کوچک ممکن است دو لایه از شیشه عایق ناهماهنگ شده و عملکرد عایق کاهش می یابد.


5- سیلیکاژل

برای اینکه رطوبت به فضای بین دو لایه شیشه دوجداره نفوذ نکند و بخار ایجاد نشود، از سیلیکاژل (نوعی رطوبت گیر) در اسپیسرها استفاده می کنند. نوع این سیلیکاژل ها و کیفیت آنها متفاوت است و قیمت های مختلفی دارند؛ که هرچه کیفیت بیشتری داشته باشد از کدر شدن شیشه بهتر جلوگیری می کند و طول عمر شیشه دوجداره را افزایش می دهد.


6- گاز آرگون

گازی که برای پر کردن فضای خالی بین دو لایه شیشه استفاده می شود نیز در قیمت شیشه دو جداره تاثیر دارد، معمولاً از گاز آرگون برای این امر استفاده می شود که خاصیت شیشه عایق را افزایش می دهد. در صورتی که گاز کامل یا به درستی وارد نشده باشد، در نتیجه منجر به کاهش عملکرد شیشه دوجداره خواهد شد.


7- چسب

از چسب در مراحل مختلف تولید شیشه دوجداره استفاده می شود که یکی از مهمترین مراحل، مرحله آب بندی شیشه ها می باشد که در آن چسب های پلی اورتان و پلی سولفید به کار گرفته می شوند. در صورتی که از چسب های باکیفیت برای آب بندی لایه ها استفاده شود قیمت شیشه دوجداره نیز بالاتر خواهد رفت اما شیشه ای با کیفیت بالا تولید خواهد شد که دوام بسیاری دارند.