پنل های شیشه ای به عنوان کفپوش از جمله ویژگی های طراحی هستند که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می کنند، این یک گزینه بسیار مدرن است که برای یک خانه لوکس، یک فضای کاری حرفه ای یا ساختمان های تجاری مناسب می باشد. در سال های اخیر، کفپوش شیشه ای به طور فزاینده ای در بین طراحان دکوراسیون داخلی مطرح، معماران، مدیران پروژه ها و صاحبان املاک محبوب شده است.

شیشه یک کفپوش زیبا، نوآورانه و مدرن در ساختمان های مسکونی و تجاری ایجاد می کند، با این حال از آنجایی که یک کفپوش شیشه ای در داخل خانه یا در مکان های تجاری ممکن است در ارتفاع قرار داشته باشد، ضروری است بدانید که آیا کفپوش های شیشه ای امن هستند یا خیر.


آیا کفپوش شیشه ای ایمن است؟

به طور دقیق و ساده پاسخ این سوال بله است. پانل های کف پوش شیشه ای برای راه رفتن روی آنها کاملا ایمن هستند. در واقع، آنها به گونه ای طراحی شده اند که به اندازه یک پیاده رو از جنس چوب یا سازه بتنی ایمن و مطمئن باشند. بسیاری از مردم بر این باورند که کفپوش شیشه ای در مقایسه با کفپوش های چوبی به راحتی توسط عناصر آسیب می بیند و بنابراین کفپوش های شیشه ای را نباید در فضای باز استفاده کرد. اما این باور اشتباه است، کفپوش شیشه ای دوام بسیار زیادی را به خصوص در کاربردهای فضای باز ارائه می دهد و اغلب برای فضای بالکن طبقات بالا و حتی به عنوان سقف شیشه ای روی اتاق های زیرزمینی استفاده می شود تا اجازه دهد نور به داخل این فضاها وارد شود.

همه انواع کفپوش ها در مورد ظرفیت بار روی آنها از مقررات ساختمانی پیروی می کنند و کفپوش های شیشه ای مطمئناً از این قاعده مستثنی نیستند. اینکه کف شیشه ای چقدر باید محکم باشد تا حد زیادی به محل نصب آن و بارهایی که قرار است تحمل کند بستگی دارد. کف های شیشه ای که صرفاً به عنوان گذرگاه نصب می شوند، نسبت به کفپوش شیشه ای، تحت فشار کمتری قرار می گیرند، بنابراین هر پانل شیشه ای مخصوص کفپوش با توجه به کاربرد و محل قرارگیری از انواع شیشه های مختلف تولید می شوند.


کفپوش شیشه ای ایمن


ویژگی های کفپوش شیشه ای

وقتی صحبت از کفپوش شیشه ای و ایمنی به میان می آید، سه ملاحظه اصلی وجود دارد: ضد لغزش بودن شیشه، ضخامت شیشه و وجود افزونگی های اضافی.

•         شیشه ضد لغزش

هنگام بکارگیری شیشه در کف، نورگیرهای قابل راه رفتن یا پله شیشه ای ، همیشه بهتر است از شیشه های ضد لغزش استفاده کنید؛ این کمک می کند تا مطمئن شوید که شیشه برای راه رفتن، حتی در شرایط مرطوب، ایمن است. راه های مختلفی برای دستیابی به سطح شیشه ای ضد لغزش وجود دارد، اما همه آنها هدف یکسانی دارند: ایجاد اصطکاک بیشتر برای جلوگیری از افتادن، زمین خوردن یا سر خوردن.

•         ضخامت شیشه

کفپوش های شیشه ای می توانند در ضخامت های مختلف ایمن باشند. این تا حد زیادی به درجه انحراف یا میزان خم شدن یک قطعه شیشه خاص در نقطه مرکزی خود هنگام اعمال نیرو بستگی دارد، سایر عوامل شامل سیستم پشتیبانی اطراف شیشه و عرضی است که پانل شیشه ای باید بپوشد. ضخامت شیشه بر اساس قوانین بین المللی ساختمان و همچنین استانداردهای کفپوش شیشه ای تنظیم می شود. به طور معمول، انتظار می رود یک پانل برای کف شیشه ای 3.5 سانتی متر ضخامت داشته باشد.

•         افزونگی شکست

یکی از بزرگترین ملاحظات ایمنی در مورد ساختمان با کف شیشه ای این است که آیا شیشه دارای افزونگی شکست مناسب در طراحی است یا خیر. زمانی که کفپوش شیشه ای به درستی طراحی و تولید شود، احتمال شکست آن بسیار کم است، اما در هر صورت این امکان وجود دارد، برای جلوگیری از افتادن تکه های شیشه و کاهش آسیب جانی باید شیشه چندلایه یا لمینت شده باشد. در صورت استفاده از شیشه لمینت در کفپوش اگر بخش یا لایه ای از کفپوش شیشه ای شکسته شود، لایه های دیگر با خیال راحت سازه را نگه میدارند.


ایمنی کفپوش شیشه ای


چه چیزی باعث استحکام کف شیشه ای می شود؟

عوامل متعددی در استحکام کفپوش شیشه ای نقش دارند، اما در درجه اول ایمنی به نوع شیشه استفاده شده و میزان پشتیبانی از شیشه برمی گردد. کف های شیشه ای تقریباً همیشه به شکلی از شیشه لمینت ساخته می شوند، اغلب این شیشه های لمینت را یا شیشه مقاوم حرارتی یا شیشه های سکوریت تشکیل می دهند. شیشه مقاوم شده با حرارت تقریباً دو برابر قوی تر از شیشه آنیل شده است، در حالی که شیشه سکوریت می تواند تا پنج برابر قوی تر باشد. با این حال تنش های کششی در شیشه سکوریت به این معنیست که می تواند در برابر ضربه های تیز کوتاه، به ویژه در اطراف لبه ها آسیب پذیر باشد و هنگامی که این شیشه می شکند، به طور کامل خرد شود. شیشه لمینت با چسباندن دو یا چند لایه شیشه تقویت شده به دو طرف یک لایه لمینت داخلی ساخته می شود، بنابراین حتی اگر یکی از شیشه ها بشکند، شیشه در جای خود باقی می ماند.

ضخامت شیشه مورد نیاز برای یک کف شیشه ای به میزان تکیه گاه ارائه شده توسط سازه و عرضی که شیشه باید بپوشاند بستگی دارد. ضخامت های مورد نیاز با افزایش دهانه شیشه به شدت افزایش می یابد، بنابراین برای مناطق بزرگتر، کف های شیشه ای معمولاً به عنوان چند پانل به جای یک واحد عرضه می شوند، این باعث می شود وزن (و هزینه) کفپوش شیشه ای پایین بیاید. هر پانل معمولاً از سه لایه شیشه لمینت سکوریت 30 میلی متری ساخته می شود و از آنجایی که این لایه ها به روشی خاص به یکدیگر متصل می شوند، مانعی را ایجاد میکنند که نفوذ یا شکستن آن تقریبا غیر ممکن است.


حفظ حریم شخصی در کنار امنیت با کفپوش شیشه ای

ی کی از شایع ترین باورهای غلطی که از مشتریان متقاضی خرید کفپوش شیشه ای می شنویم این است که شیشه نمی تواند حریم خصوصی آنها را در فضاهای پایینی فراهم کند. اما اکثر انواع شیشه های ایمنی که در این نوع کاربردها استفاده می شوند با شیشه های حکاکی شده، یک فیلم خصوصی یا یک لایه مات طراحی شده اند که حریم خصوصی را فراهم میکند و در عین حال اجازه عبور نور را میدهد. همچنین هنگام انتخاب یک کفپو  شیشه ای برای فضای خانه یا شرکت، چندین انتخاب وجود دارد؛ شما می توانید از بین طیف وسیعی از رنگ ها و طرح های شیشه های ایمنی یکی را انتخاب کنید که به راحتی با بقیه فضای خانه یا شرکت شما ترکیب شود. بسیاری از مردم برای تغییر دکوراسیون و افزودن جذابیت طراحی به فضا، کفپوش های شیشه ای رنگی یا طرح دار را برای قسمت های مختلفی در سراسر خانه انتخاب می کنند.