هنگامی که صحبت از پنجره ها، سقف، نماها یا درب های شیشه ای می شود، نوع شیشه ای که انتخاب می کنید یک نکته بسیار مهم است کارشناسان تخمین می زنند که 70 درصد اتلاف انرژی از طریق پنجره ها و درها و 90 درصد اتلاف حرارت از طریق شیشه پنجره ها اتفاق می افتد. بهره وری انرژی زمان استفاده از شیشه در طراحی خانه مهم است، اما می تواند با تحقیق در مورد انواع شیشه های مناسب ساختمان سازی و انتخاب مناسب ترین گزینه بدون کاهش بخش های شیشه ای انجام شود.


شیشه Low-E چیست؟

شیشه کم تابش Low-emissvity که به عنوان شیشه Low-E، شیشه کم گسیل یا شیشه کنترل کننده انرژی شناخته می شود، دارای یک پوشش نازک میکروسکوپی شفاف است که گرما را منعکس می کند. پوشش Low-e یک فیلم فلزی یا اکسید فلزی چند لایه است که روی یک سطح شیشه ای پوشانده شده که یک یا دو لایه آن عمدتاً بر پایه Ag هستند. شیشه کم تابش برای به حداقل رساندن میزان نور مادون قرمز و ماوراء بنفش که از شیشه عبور می کند، بدون به حداقل رساندن مقدار نوری که وارد خانه می شود، تولید می شود. این نوع شیشه می تواند به طور موثری جذب انرژی خورشیدی و ضریب انتقال حرارت شیشه را تا حد زیادی کاهش دهد.

شیشه کم گسیل می تواند 50٪ تا 80٪ از گرمای منتقل شده توسط شیشه، به ویژه گرمای تابشی مادون قرمز دور را منعکس کند، در حالی که به تمام یا بخشی از نور مرئی اجازه عبور می دهد. شیشه عایق (واحدهای دو جداره) پردازش شده با پوشش LOW-E نه تنها دارای اثر انرژی کارآمد و عایق حرارتی خوبی است، بلکه عملکردهای کاهش نویز، عایق صدا و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را نیز دارد. بزرگترین مزیت شیشه های روکش دار low-e کاهش مقدار اشعه ماوراءبنفش و عبور گرما از شیشه می باشد که منجر به پایین آمدن هزینه های تهویه مطبوع می باشد. شیشه های کنترل کننده انرژی روز به روز محبوب تر می شوند، به خصوص در نمای شیشه ای کرتین وال مدرن و پروژه های شیشه مرتفع.


شیشه low-e


انواع شیشه های low-e

پوشش های Low-E با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، با این حال آنها بازتابنده هستند، درست مانند پوشش نقره داخل فلاسک و قمقمه. با توجه به اثرات عایق حرارتی و شفافیت شیشه های کم تابش، می توان آن را به دو دسته تقسیم کرد:

1- شیشه Low-E غیرفعال passive (Hard-Coat)

شیشه کم تابش با روکش سخت نوعی از پوشش است که وقتی شیشه تازه از کوره خارج می شود، روی آن اعمال می شود. در واقع پوشش سخت با ریختن یک نوار نازک قلع داغ روی ورق شیشه ایجاد می شود و یک پیوند قوی بین فلز و شیشه ایجاد میکند که خراشیدن یا آسیب دیدن آن را دشوار می کند. استفاده از شیشه کم گسیل با پوشش سخت در بخش های مختلف ساختمان رایج تر است زیرا این نوع شیشه بادوام بوده و به سختی خراشیده می شود و می توان از آن برای کاربردهای تک جداره استفاده کرد. برای استفاده از شیشه کم تابش غیرفعالقسمت روکش شده شیشه باید در قسمت داخلی ساختمان نصب شود تا از پوشش محافظت شود و باید اطمینان حاصل کنید که این شیشه بر روی بخشی از سازه یا فریم قرار دارد.

یک پوشش غیرفعال برای به حداکثر رساندن مقدار گرمای خورشیدی وارد شده به فضا برای به دام انداختن گرما در نظر گرفته شده است. مزیت شیشه غیرفعال Low-E این است که وابستگی به سیستم گرمایش را برای گرم نگه داشتن خانه کاهش می دهد.


2- شیشه Low-E کنترل خورشیدی (Soft-Coat)

پوشش های کنترل خورشیدی Low-E شامل افزودن نقره، روی یا قلع به یک محفظه خلاء است که با گاز خنثی باردار الکتریکی پر شده است، سپس خلاء فلز را روی شیشه می پاشد و یک لایه نرم ایجاد می کند. شیشه کم گسیل با پوشش نرم دارای انتشار کمتر و عملکرد کنترل خورشیدی بیشتر است و تابش مادون قرمز را از خارج منعکس می کند. پوشش سلار (e پایین) را می توان روی هر شیشه استاندارد و شیشه های تزئینی اعمال کرد. شیشه کنترل خورشیدی کم تابش میزان ورود گرمای خورشیدی را به حداقل می رساند و ساختمان ها را خنک تر نگه می دارد.

استفاده از شیشه های کم گسیل کنترل خورشیدی برای مناطقی با آب و هوای گرم و برای خانه ها و ساختمان هایی که نور مستقیم خورشید زیادی دریافت می کنند ایده آل هستند.


شیشه کم گسیل


مزایای استفاده از شیشه low-e

بسته به محل قرارگیری شیشه در ساختمان و اندازه و تعداد سازه های شیشه ای، صرفه جویی در هزینه های سرمایش و گرمایش می تواند بسیار قابل توجه باشد. از آنجایی که نگرانی های مربوط به حفظ انرژی همچنان جزء ضروری زندگی روزمره است، محصولات شیشه ای کم گسیل در حال حاضر در اکثر پروژه‌های ساختمانی جدید مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین مزایای استفاده از شیشه های کنترل کننده انرژی عبارتند از:

•         افزایش بهره وری انرژی: با استفاده از شیشه Low-E، خانه شما عایق بیشتری خواهد داشت که منجر به انتقال حرارت کمتر از داخل به بیرون می شود. کاهش اتلاف گرما باعث بهبود بهره وری انرژی در سراسر خانه می شود. استفاده از شیشه های کم تابش در پنجره ها، سقف ها و نمای شیشه ای می توانند تلفات انرژی را 30 تا 50 درصد کاهش دهند.

•         عملکرد نوری خوب: انواع شیشه Low-E دارای درصد عبور نور بالاییست، در حالی که بازتاب بسیار کم و عملکرد نوری بسیار بهبود یافته است. هنگامی که از بیرون مشاهده می شود، ظاهر شفاف تری دارد که نور خوب ساختمان را تضمین می کند و از آلودگی نوری ناشی از انعکاس نور شیشه های عایق (واحدهای دو جداره) با مساحت بزرگ جلوگیری می کند و محیط نوری یکنواخت و راحت تری ایجاد می کند.

•         دوام بیشتر: لایه اضافه شده به شیشه قسمت بیرونی ساختمان اگرچه نازک است، اما باعث دوام بیشتر می شود و احتمال خراش یا شکستگی را کاهش می دهد.

•         محافظت از ساکنین و لوازم خانه: یکی از کاربردهای شیشه کم گسیل فیلتر کردن نور مضر UV است؛ UV نه تنها برای سلامتی انسان مضر است، بلکه به لوازمی مانند مبلمان خانه نیز آسیب می رساند و باعث کم رنگ شدن پارچه ها و بدتر شدن کیفیت مواد می شود.

برای بسیاری از افراد، این مزایا می تواند منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها در طول زمان شود؛ در برخی موارد، نصب پنجره های کم تابش حتی ممکن است ارزش ملک را بهبود بخشد.