در صنعت شیشه، استفاده از شیشه های ایمنی به خصوص شیشه لمینت از اهمیت بالایی برخوردارند، این نوع شیشه به دلیل خواص و مزایایی که دارد کاربردهای فراوانی ارائه می کند. شیشه لمینت در واقع یک محصول شیشه ای کامپوزیت است که در آن یک لایه پلیمری آلی بین دو یا چند لایه شیشه قرار گرفته و پردازش می شود تا شیشه و لایه میانی برای مدت طولانی به هم بچسبند. شیشه لمینت حتی در صورت شکسته شدن شیشه به لایه میانی می چسبد، که به طور موثری از ایجاد تکه های تیز شیشه و پرتاب آنها به اطراف جلوگیری می کند و با این کار ایمنی را تضمین خواهد کرد. بیشتر شیشه های لمینت با 2 تکه شیشه با ضخامت یکسان ساخته می شوند، اما چرا شیشه های لمینت باید با ضخامت مساوی ساخته شوند؟


1. صاف بودن شیشه: پس از فرآیند حرارت دهی، شیشه دارای مقدار کمی انحنا خواهد شد، اگر شیشه 4 میلی متری را با شیشه 6 میلی متری لمینت کنیم، اختلاف انحنای شیشه باعث عدم تعادل فشار می شود، لایه میانی می تواند شیشه را به طور معتدل منسجم کند، اما چندین سال پس از نصب، لایه لایه شدن اتفاق می افتد.


2. استحکام شیشه: شیشه ضخیم تر استحکام بالاتری دارد، اگر دو شیشه برای ساخت شیشه لمینت ضخامت های متفاوتی داشته باشند، تفاوت استحکام باعث کاهش استحکام کلی شیشه لمینت می شود.

شیشه لمینت


انواع شیشه لمینت

معمولاً شیشه های لمینت بر اساس لایه میانی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از: EVA، PVB، SGP.


EVA

EVA در مقایسه با PVB و SGP دمای ذوب پایین تری دارد و می تواند در دماهای تا 110 درجه سانتی گراد پردازش شود. لایه EVA دارای سیالیت خوبی در به عنوان لایه فیلم است و می تواند تحت فرآیندهایی مانند رنگ آمیزی و حکاکی در میان لایه های شیشه قرار گیرد تا یک شیشه دکوراتیو زیبا با طرح و نقش تولید شود. EVA همچنین مقاومت خوبی در برابر آب دارد، اما مقاومت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش ضعیف است؛ با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید به راحتی زرد و سیاه می شود، بنابراین عمدتا برای پارتیشن های داخلی استفاده می شود.


PVB

PVB یک ماده پرکاربرد برای قرار گرفتن به عنوان لایه میانی شیشه های ساختمان سازی و شیشه خودرو است، رایج ترین ماده برای تولید شیشه های لمینت PVB می باشد. فرآیند ذخیره سازی و روش پردازش لایه PVB پیچیده تر از EVA است و نیاز به دما و رطوبت بالا دارد؛ هنگامی که PVB پردازش می شود، دما بین 18 درجه تا 23 درجه سانتیگراد کنترل می شود، رطوبت نسبی در 18-23٪ و محتوای آب در 0.4٪ - 0.6٪ حفظ می شود. از اتوکلاو برای حفظ حرارت و نگهداری فشار استفاده شده و دمای اتوکلاو 120-130 درجه سانتیگراد، فشار 1.0-1.3 مگاپاسکال و زمان 30-60 دقیقه نیاز می باشد. PVB دارای ویژگی های ایمنی، عایق صدا، شفافیت و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش است، اما مقاومت ضعیفی در برابر آب دارد و زمانی که برای مدت طولانی در یک محیط مرطوب باشد در طول زمان لایه لایه می شود.


SGP

SGP (SentryGlas Plus) فیلم بین لایه ای یونی نامیده می شود که یک لایه میانی با کارایی بالا برای شیشه لمینت می باشد. این عملکرد بالا عبارت است از:

✔ خواص مکانیکی عالی و استحکام بالا: در یک ضخامت مشخص، ظرفیت تحمل بار لایه SGP دو برابر PVB است، همچنین تحت بار و ضخامت یکسان، انحراف خمشی شیشه لمینت SGP یک چهارم PVB است. هنگامی که شیشه لمینت تولید شده توسط لایه میانی SGP تحت فشار قرار می گیرد، تقریباً هیچ لغزشی بین دو لایه شیشه وجود ندارد.

✔ قدرت پارگی: در یک ضخامت، لایه SGP دارای استحکام پارگی 5 برابر PVB است و در صورت پارگی مانع از ریزش شیشه های شکسته شده می شود.

✔ پایداری قوی و مقاومت در برابر رطوبت: شیشه لمینت SGP بی رنگ و شفاف است و می تواند اثرات نور ماوراء بنفش، بخار آب و تغییرات آب و هوایی خارجی را تحمل کند. پس از آفتاب و باران طولانی مدت، به راحتی زرد نمی شود و ضریب زرد شدن آن کمتر از 1.5 است. با این حال، ضریب زرد شدن فیلم PVB  6 تا 12 است؛ بنابراین، لایه SGP برای شیشه های لمینت کاملاً سفید محبوب است.


انواع دیگر شیشه های لمینت

علاوه بر رایج ترین انواع شیشه های لمینت (SGP و PVB و EVA)، طیف وسیعی از گزینه های تخصصی تر شیشه های چند لایه در دسترس هستند:

• شیشه های لمینت خودرو

• شیشه لمینت امنیتی

• گلوله، شیشه لمینت مقاوم در برابر انفجار

• شیشه لمینت شکسته

ماندگاری شیشه لمینت


شیشه لمینت شکسته یک پانل شیشه ای چند لایه که حاوی یک لایه شکسته است که بین دو لایه دست نخورده قرار گرفته، این کار برای دستیابی به زیبایی شناسی بسیار منحصربه فرد اما حفظ یکپارچگی ساختاری انجام می شود. شیشه لمینت نه تنها می تواند با طیف وسیعی از شیشه های رنگی چاپی ساخته شود، بلکه طیف گسترده ای از درجه های مات و طراحی تخصصی نیز برای دستیابی به تنوع زیادی از گزینه های ظاهری وجود دارد. اکثر لایه های میانی نیز با چاپ دیجیتال روی خود شیشه سازگار هستند یا می توان آن ها را با چاپ تخصصی ترکیب کرد تا یک تصویر دیجیتال کامل در پانل شیشه لمینت ایجاد شود. همچنین شیشه های انعکاسی و دارای پوشش های خاص را می توان لمینت کرد تا مزایای بیشتری را ارائه دهند؛ با لمینت کردن یک شیشه رفلکتیو، پوشش می تواند در داخل لمینت محافظت شده و نتیجه یک پانل شیشه ای ایمنی با ویژگی های عایق صدا و کنترل خورشیدی ارائه می دهد.


ماندگاری شیشه لمینت

طول عمر شیشه های لمینت عمدتاً به نوع مواد لایه میانی بستگی دارد؛ به طور معمول، شیشه های لمینت EVA عمدتا برای بخش های داخلی ساختمان استفاده می شوند و برای پنجره ها یا نماهای شیشه ای مناسب نیستند. این نوع شیشه لمینت در مقابل نور خورشید سریعتر فرسوده شده و زردی در آن بعد از 1 یا 2 سال رخ می دهد، حالت حباب یا یخ و مه نیز بین 2 تا 3 سال رخ می دهند. البته شیشه لمینت EVA را می توان برای بیش از 10 سال در داخل خانه بدون تابش نور مستقیم خورشید استفاده کرد.


شیشه های لمینت PVB و SGP که معمولاً به عنوان در یا پنجره یا نمای شیشه ای استفاده می شوند، مقاومت بسیار بهتری دارند. شکست معمولی شیشه های لمینت PVB و SGP لایه لایه شدن است، به این معنی که شیشه و لایه میانی جدا شده و ویژگی های ایمنی شیشه لمینت از بین می رود. در مورد طول عمر شیشه های لمینت PVB و SGP، در حال حاضر هیچ استاندارد و زمان مشخصی وجود ندارد.