آیا می دانستید که شیشه معمولی می تواند تا 80 درصد نور را از خود عبور دهد؟

این نور فیلتر نشده نه تنها گرمای غیر قابل تحملی را به همراه دارد، بلکه دارای تابش فرابنفش نیز می باشد. این ترکیب باعث افزایش هزینه های انرژی، شرایط ناخوشایند زندگی و بدتر از همه تغییر رنگ لوازم داخلی می شود. انتخاب شیشه هایی با ویژگی های خاص مانند شیشه کنترل خورشیدی می تواند مزایا زیادی را برای شما به همراه داشته باشد و همچنین معایب نور فیلتر نشده خورشید را حذف کند. از طرف دیگر شیشه نور طبیعی را در روز فراهم می کند که تاثیر مستقیمی در افزایش زیبایی دکوراسیون، بهبود وضعیت روحی افراد ساکن در ساختمان ها دارد در نتیجه انتخاب نمای شیشه ای، سقف ها، پنجره ها و درب های شیشه ای به یک گزینه محبوب در بین صاحبان خانه ها یا ادارات تبدیل شده است. 


شیشه کنترل خورشیدی چیست؟

شیشه سلار Solar یا شیشه کنترل خورشیدی شیشه ای استاندارد است که یک روکش مخصوص دارد که میزان گرمای خورشید را در ورود به ساختمان کاهش می دهد. این نوع شیشه اشعه های خورشید را منعکس و برخی از آنها را جذب می کند و به کنترل تابش آفتاب کمک می کند. شیشه های کنترل خورشیدی در مقایسه با شیشه های استاندارد مقدار بسیار کمتری گرما را از خود عبور می دهند و به همین دلیل کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان دارند. شیشه سولار می تواند به روش های مختلفی در سقف های شیشه ای، پنجره ها، نورگیرها و نماهای ساختمان ها استفاده شود. چه یک ساختمان تجاری مانند مراکز خرید، رستوران ها، ادارات یا املاک مسکونی باشد، می توان از شیشه خورشیدی برای هر یک از آنها استفاده کرد؛ همچنین می توان از آن برای اهداف مختلف در قسمت های خارجی و داخلی ساختمان استفاده کرد. شیشه های کنترل خورشیدی مدرن برای پروژه های معماری که در آن زیبایی شناسی اهمیت دارد، مناسب است و با تجهیز به فناوری تک کریستالی پیشرفته می توانند به طور یکپارچه تکمیل شوند.

شیشه کنترل خورشیدی


شیشه خورشیدی، سلول های فتوولتائیک یا سلار نیمه رسانا شفاف را با قرار دادن بین دو ورقه شیشه ترکیب می کند. ساختمان هایی با تعداد قابل توجهی از پانل های فتوولتائیک می توانند به طور بالقوه بخشی از انرژی پایدار خود را تولید کنند و نه تنها هزینه های انرژی، بلکه ردپای کربن را نیز کاهش دهند. در مناطق گرم، جایی که وجود شیشه در بخش های بیرونی مانند نما، درب ها، سقف یا آلاچیق شیشه ای باعث ایجاد گرمای بیش از حد در ساختمان می شود، این کاهش شفافیت می تواند در هزینه های تهویه مطبوع نیز صرفه جویی کند.


انواع شیشه های کنترل خورشیدی

به یاد داشته باشید که همه شیشه ها یکسان ساخته نمی شوند، بنابراین قبل از تصمیم گیری برای انتخاب شیشه برای بخش های مختلف منزلتان کمی تحقیق کنید. اکثر شیشه های مورد استفاده در تولید پنل های خورشیدی بر پایه اکسید هستند و دارای ترکیب شیمیایی مشابهی می باشند؛ آنها را می توان به سه نوع، یعنی شیشه سودا-آهک ، شیشه بوروسیلیکات و شیشه کریستال سرب طبقه بندی کرد. سودا آهک رایج ترین نوع مورد استفاده در شیشه کنترل خورشیدی است زیرا نقطه ذوب پایین تری نسبت به انواع دیگر دارد، بوروسیلیکات گرانتر است اما خواص عایق بهتری نسبت به سودا لایم دارد؛ کریستال سرب همچنین گزینه ای برای کاربردهای با دمای بالاست که در آن مقاومت شوک حرارتی مورد نیاز است. فناوری کنترل خورشیدی تنها زمانی میتواند مقیاس پذیر باشد که فرآیند تولید از مقرون به صرفه ترین راه ممکن و در عین حال حفظ کیفیت پیروی کند، بنابراین تولید کنندگان به طور مداوم به دنبال راه های جدیدی برای تولید پنل های خورشیدی هستند و در عین حال مواد مختلف را برای تولید خود آزمایش می کنند.

بسته به سطح کنترل خورشیدی مورد نیاز، انواع گزینه های شیشه کنترل خورشیدی موجود است. شیشه کنترل خورشیدی را می توان با ترکیبی از محلول های خود تمیز شونده، Low E و شیشه های تزئینی در پنجره، درب ها یا نماهای شیشه ای دو جداره گنجاند، ترکیب شیشه کنترل خورشیدی با عایق حرارتی Low E در یک واحد شیشه دوجداره، دمای مطلوب را در تمام طول سال ارائه می دهد. انواع مختلفی از شیشه های کنترل خورشیدی وجود دارد که گزینه های زیبایی شناسی متفاوتی را ارائه می دهند، رنگی، بازتابنده و خنثی. شیشه های لمینت استحکام فوق العاده ای به شیشه جلو اتومبیل می دهند، اما هنگامی که لایه میانی پلی وینیل-بوتیرال (PVB) با مزایای شیشه کنترل خورشیدی ترکیب می شود، شیشه جلوی اتومبیل می تواند مسائل مربوط به گرما را برطرف کند.


مزایای استفاده از شیشه کنترل خورشیدی در ساختمان ها

در ادامه برخی از مزایایی که شیشه های خورشیدی به ساختمان ها ارائه می دهند آورده شده است:

صرفه جویی در انرژی با شیشه سولار

با انتخاب شیشه کنترل خورشیدی می توانید میزان گرمای ورودی به فضای داخلی خانه یا محل کار خود را کاهش دهید، این می تواند مصرف انرژی را بهبود بخشد و هزینه سیستم های خنک کننده و در نتیجه قبض برق شما را کاهش دهد. از آنجایی که میزان نور طبیعی ورودی به داخل ساختمان به دلیل پوشش کنترل خورشیدی تحت تأثیر قرار نمی گیرد، فضای داخلی نه تنها در طول ماه های تابستان خنک تر می ماند، بلکه روشن تر نیز می شود، این امر نیاز شما به نور مصنوعی و صرف انرژی را کاهش می دهد. علاوه بر این، این شیشه ها دارای خواص عایق قوی نیز هستند، آنها اجازه نمی دهند گرما از خانه خارج شود و در نتیجه در فصول سرد نیز نیاز به دستگاه های گرمایشی را کاهش می دهند.


شیشه خورشیدی و محافظت در برابر اشعه های مضر UV

پوشش اکسید فلزی با کارایی بالای شیشه کنترل خورشیدی از شما در برابر اشعه های مضر UV محافظت می کند و در عین حال امکان انتقال نور طبیعی را حفظ می کند. محافظت از ورود اشعه ماوراء بنفش توسط شیشه به حفظ رنگ و درخشندگی وسایل شما از جمله پرده ها، مبلمان و غیره به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید کمک می کند.

شیشه خورشیدی


کاربرد چندگانه شیشه های کنترل خورشیدی

به راحتی می توان شیشه کنترل خورشیدی را با انواع دیگر شیشه بکار گرفت تا نیاز شما برای کاربردهایی که از شیشه در ساختمان سازی انتظار دارید، به دست آید. چه بخواهید سر و صدا را کاهش دهید یا عایق حرارتی داشته باشید می توانید از خاصیت کنترل خورشیدی روی شیشه عایق استفاده کنید، یا اگر بخواهید نسبت ایمنی و امنیت را افزایش دهید، می توانید شیشه های ایمنی که توسط ویژگی سولار تقویت شده اند را انتخاب کنید.


شیشه خورشیدی دوستدار محیط زیست

ساختمان های مسکونی و تجاری که انرژی زیادی را در دستگاه های سرمایشی برای مقاصد خنک کننده مصرف می کنند که منبع اصلی انتشار غیرضروری CO2 هستند. با کاهش گرمای ورودی به فضای داخلی و عدم نیاز به استفاده مداوم این دستگاه ها، پایداری، بهره وری انرژی و کاهش ردپای کربن در استفاده از شیشه خورشیدی نهفته است و از این رو استفاده از آن در ساخت و ساز ساختمان ها یک تصمیم آگاهانه و دوستدار محیط زیست است.


حفظ حریم خصوصی با شیشه سولار

اگر حفظ حریم خصوصی یکی از دغدغه های اصلی شماست، پس می توان نمای ساختمان را با استفاده از شیشه خورشیدی به راحتی بازتاب داد تا حریم خصوصی آن افزایش یابد. به همین دلیل است که شیشه های کنترل خورشیدی بازتابنده معمولاً به عنوان نمای شیشه ای برای دفاتر شرکت ها و منازل استفاده می شود. همچنین قابلیت ترکیب شیشه های رنگی، سندبلاست و هر نوع از شیشه های دکوراتیو با خاصیت کنترل خورشیدی می تواند به افزایش حریم شخصی شما کمک کند.


بهبود بهره وری سوخت توسط شیشه کنترل خورشیدی

گرمای سوزان تابستان می تواند فضای داخلی خودرو را تقریبا غیرقابل تحمل کند که باعث استفاده بیش از حد از کولر ماشین می شود، اما با استفاده از شیشه خورشیدی می توانید میزان گرما را کاهش دهید. کاهش استفاده از سیستم های تهویه مطبوع باعث بهبود بهره وری سوخت و کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش انتشار CO2 می شود. از طرف دیگر پیدا کردن سایه برای پارک ماشین همیشه ممکن نیست؛ شیشه جلویی با روکش خورشیدی می تواند اشعه مادون قرمز خورشید را که باعث گرمای بیش از حد می شود جذب کند و در نتیجه دمای داخلی خودرو را پایین بیاورد.