با وجود تعداد زیادی از انواع شیشه ها که اکنون در دسترس است، اینکه چه چیزی را از نظر ایمنی، عملکرد و متعادل کردن هزینه با مزایای ارائه شده انتخاب کنید، دشوار است. هنگام انتخاب و تهیه سقف شیشه ای مناسب برای خانه خود، به احتمال زیاد با اندازه ها و اسم های مختلفی مواجه خواهید شد، بنابراین بهتر است از قبل خود را با سقف های شیشه ای و انواع آن آماده کنید. وقتی نوبت به نصب سقف شیشه ای یا نورگیر در خانه می رسد، ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است، شیشه مناسب برای سقف باید ترکیبی از طراحی معاصر، راندمان حرارتی، ایمنی و امنیت باشد.


ویژگی های سقف شیشه ای

نورگیر و سقف های شیشه ای می توانند در منازل، ادارات و ساختمان های تجاری بکار گرفته شوند که در دو صورت فریم لس و دارای فریم تولید می شود. سقف شیشه ای را می توان با خیال راحت در سراسر سقف ساختمان استفاده کرد که با تامین منبع نور طبیعی نیاز به نور مصنوعی را کاهش می دهد و در عین حال با توجه به نوع شیشه نیازهای عایق خورشیدی و حرارتی را برطرف می کند. سقف های شیشه ای به دو شکل ثابت و متحرک تولید می شوند که نوع ثابت آن با پنل های بزرگ و یک تکه برای آشپزخانه و بالکن ها و نوع متحرک آن در ساختمان های تجاری استفاده می شود. انواع مختلفی از شیشه ها با ویژگی های مات، رنگی، طرح دار و در انواع اشکال مختلف را می توان در سقف ها و نورگیرها بکار برد، همچنین محبوبیت استفاده از بلوک شیشه ای در دکوراسیون از قدیم نیز باعث شده این بلوک ها هم در سقف ها بکار گرفته شوند. یکی از مهمترین شرایط استفاده از سقف شیشه ای در تحمل و پشتیبانی دیوار و پایه های نگهدارنده می باشد که نیاز به تایید یک مهندس ساختمان واجد شرایط دارد.

شیشه مناسب سقف


چه نوع شیشه ای برای سقف ها مناسب است؟

مقرون به صرفه ترین شیشه ها برای استفاده در سقف دارای ضخامت 4-6 میلی متر هستند که به ندرت می توان آنها را در اندازه ای بیشتر از 1000 میلی متر نصب کرد. برای استفاده از پنل های بزرگ تر در سقف های شیشه ای باید شیشه مناسب را انتخاب و بر اساس مقررات ساختمانی تنظیم شوند که مقاومت کافی را داشته باشند. بسته به اندازه، ارتفاع و ساختار سقف شیشه ای و نورگیر ، شیشه مورد استفاده کمی متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی از شیشه های زیر استفاده می شود:


1- شیشه سکوریت برای نورگیر

همچنین به عنوان شیشه مقاوم و سفت شده شناخته می شود که به طور ویژه در برابر شکستگی تا 5 برابر مقاوم تر از شیشه استاندارد است. شیشه سکوریت شده برای قسمت بیرونی سقف شیشه ای ایده آل است زیرا احتمال شکستگی را تا حد زیادی کاهش می دهد و اگر بشکند، به جای قطعات بزرگتر و خطرناک، به قطعات ریز متعدد با گوشه های گرد تبدیل می شود، به این ترتیب خطر آسیب به میزان قابل توجهی به حداقل می رسد. شیشه سکوریت سقف بسیار بادوام و محکم است، علاوه بر این شیشه ها می توانند به راحتی نوسانات دما را تحمل کنند و به همین دلیل به عنوان شیشه سکوریت یا ایمن نیز شناخته می شود.


2- شیشه لمینت برای سقف شیشه ای

شیشه لمینت معمولاً برای مقاصد ایمنی و امنیتی در سقف ها و نورگیرهای شیشه ای استفاده می شود، زیرا به جای شکستن در اثر ضربه های شدید، به سادگی ترک می خورد. در تولید این شیشه ها از لایه میانی PVB که به نگه داشتن لایه های شیشه در کنار هم کمک می کند استفاده می شود، در نتیجه خطر پرت شدن قطعات شیشه ای تیز را تا حد زیادی کاهش می دهد و دوام شیشه را افزایش می دهد.


سایر انواع شیشه برای سقف ها و نورگیرها

سقف های شیشه ای اجازه می دهند نور طبیعی به صورت 24 ساعته جریان یابد، بنابراین باید طوری طراحی شوند که اشعه های مضر UV و دمای داخلی را کنترل کنند، گرمای خورشید نه تنها می تواند منجر به افزایش هزینه ها شود بلکه به مرور زمان می تواند لوازم خانه را دچار آسیب کند. وقتی صحبت از انواع شیشه سقف و نورگیر بر اساس عملکرد به میان می آید، می توانید شیشه هایی با ویژگی های زیر را در نظر بگیرید:

• شیشه با پوشش LOW-E برای نورگیر

این ویژگی که باعث عبور نور مرئی و جلوگیری از عبور اشعه مادون قرمز و UV می شود، راندمان حرارتی بهبود یافته را ارائه کرده و دمای ساختمان را حفظ می کند.

• شیشه ضد آفتاب رنگی سقف

این نوع شیشه مقاوم رنگی را می توان به عنوان قاب بیرونی در ترکیب با شیشه لمینت با روکش LOW-E استفاده کرد تا مزیت بیشتری در کاهش گرمای خورشید در ماه های تابستان و صرفه جویی در هزینه ها به ارمغان آورد.

• شیشه کنترل خورشیدی سقف

این نوع شیشه دارای یک پوشش ویژه است که درصد زیادی از اشعه UV را منعکس کرده و بدون رنگ به نظر می رسد. شیشه کنترل خورشیدی اغلب به عنوان 70/30 توصیف می شود به این معنی که 70٪ نور را انتقال می دهد، اما تنها 30٪ از گرمای خورشید وارد ساختمان می شود.

شیشه مناسب نورگیر


ایمنی بیشتر در سقف شیشه ای

در بسیاری از مواردی که امنیت بیشتری از سقف های شیشه ای انتظار میرود، مانند برخی از واحد های تجاری یا خانه هایی که میخواهند ریسک سرقت را به حداقل برسانند می توان از چند لایه شیشه های ایمنی استفاده کرد.


سقف شیشه ای دو لایه

اکثر محصولات موجود در بازار برای سقف شیشه ای DGU (واحدهای دو جداره) هستند، زیرا شیشه های تک جداره به سادگی وظیفه ایمن نگه داشتن ساختمان را اجرا نمی کنند. در انواع سقف های شیشه ای ثابت و متحرک ضخامت شیشه 4 میلی متر کافی نیست و بهتر است هر نوع شیشه ای که انتخاب کردید با ضخامت 6 میلی متر باشد. اکثریت سقف های شیشه ای و نورگیرهای موجود در بازار از 2 لایه شیشه سکوریت تشکیل شده اند، اما می توانید یک لایه لمینت و یک لایه سکوریت انتخاب کنید. شیشه داخلی بسته به موقعیت و ارتفاع از سطح زمین ممکن است سکوریت یا لمینت باشد؛ به طور کلی دو ورق شیشه سکوریت اقتصادی ترین راه حل را برای شقف شیشه ای ساختمان های مسکونی ارائه می دهد که در آنها ارتفاع سقف بیش از 5 متر نباشد. اگر ارتفاع بیشتر از این باشد، باید از شیشه لمینت برای لایه داخلی استفاده شود اما در هر صورت بهترین گزینه برای لایه بیرونی شیشه سکوریت می باشد.


سقف های شیشه ای سه لایه

انتخاب نوع شیشه برای سقف و نورگیر بسته به محصول، اندازه و ساختار شیشه برای مطابقت با هدف آن کمی متفاوت خواهد بود. در انواع سه لایه سقف های شیشه ای، واحد شیشه ای از سه جداره با حفره ای تشکیل می شود که با گاز کریپتون یا آرگون پر خواهد شد که به طور قابل توجهی بهره وری انرژی آن را بهبود می بخشد. باز هم در هر صورت لایه بیرونی باید شیشه سکوریت باشد و قویاً یک لایه داخلی شیشه لمینت برای کاهش احتمال آسیب توصیه می شود.