هنر شیشه گری روشی است که از سال های بسیار دور در کشور ایران مورد استفاده قرار می گرفته است و امروزه به عنوان یکی از صنایع دستی ایران شمرده می شود. امروزه کارگاه های مختلفی در شهرهای ایران مشغول به انجام این هنر هستند. امروزه صنعت شیشه گری از حالت سنتی فراتر رفته و از این روش جهت ساخت لوازم و ظروف شیشه ای مدرن استفاده می شود.


این هنر که با استفاده از شیشه می توان اقدام به تولید لوازم مختلف نمود شیشه گری نامیده می شود. در این روش با استفاده از شیشه و شکل و فرم دادن آن هنرمند اقدام به ساخت لوازم با اشکال مختلف می نماید. انواع ظروف شیشه ای را با این روش می توان تولید نمود.

شیشه گری


روش انجام شیشه گری به چه شکل است؟

انجام این روش نیازمند هنرمندان چیره دست می باشد که با استفاده از نرم کردن شیشه به وسیله حرارت دادن با استفاده از روش دمیدن و ابزارهای خاص و یا قالب گیری می توانند اشیا شیشه ای مختلفی را خلق نمایند.


مواد لازم جهت مراحل شیشه گری

اولین و مهم ترین ماده که اصلی ترین وسیله برای ساخت این اشیا می باشد شیشه است که با استفاده از سنگ سیلیس و خرده شیشه ها اقدام به تولید آن می نمایند. پس از تولید شیشه که مراحل خاص خود را دارد آن را در کوره قرار داده تا با استفاده از حرارت شیشه مجددا نرم و آماده فرم گرفتن شود.


در صورت نیاز به مدل های رنگی می توان در مرحله تولید شیشه از اکسید های مختلفی همچون کبالت ، آهن ، گوگرد ، منگنز و... استفاده نمود تا رنگ مورد نظر حاصل گردد.


پس از ایجاد فرم به دست هنرمند و سرد شدن و شکل گیری آن می توان تزیینات مورد نظر را بر روی کار پیاده سازی کرد که انجام این کار با استفاده از قلم های خاص و رنگ انجام می گیرد. پس از ایجاد نقش و طرح شیشه طی یک یا چند مرحله وارد کوره شده و با حرارت کنترل شده ای پخته می شود تا نقوش طراحی شده که با استفاده از رنگ های پودری و یا اکسید فلزات است بر روی شیشه تثبیت شوند.


در مرحله نهایی در صورت نیاز به برجستگی یا فرو رفتگی بر روی سطح شیشه می توان از تراش های مخصوصی استفاده نمود و طرح مورد نظر را بر روی شیشه تراش داد. جهت تراش دادن شیشه از سنگ مخصوصی استفاده می شود که می توان با استفاده از آن شیشه را تراش و یا مات نمود.


جهت خرید انواع ظروف تزیینی با استفاده از روش شیشه گری و مدل های مختلف قابل تولید ، می توانید با شرکت ترنج آذین در ارتباط باشید.