انواع روش های آینه کاری


آینه ها از مهمترین عناصر زیبایی بخشی به منازل هستند که در کنار جنبه ظاهری کاربرد فراوانی نیز دارند؛ علاوه بر استفاده از آینه ها برای دیدن خود، کمک به بزرگتر نشان دادن خانه و افزایش نور خانه نیز از کاربردهای آیینه کاری می باشند. آینه کاری از روش های نسبتا قدیمی و ابتکار هنرمندان ایران برای افزایش زیبایی به منازل، علی الخصوص در کاخ ها و اماکن مذهبی بود که در سالهای اخیر مجددا مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. آیینه مانند آب از گذشته های دور در ایران نماد روشنایی و راستگویی بوده و هنرمندان ایرانی از تکه های شکسته آینه در جابجایی ها برای ایجاد زیبایی در منازل استفاده می کردند.

آینه کاری


آینه کاری چیست؟

همانطور که از اسم این هنر پیداست، آینه کاری به استفاده از آینه های کوچک در سایزها و رنگ های مختلف یا مشابه اشاره دارد؛ این تکه های آیینه را توسط چسب یا گچ نرم به هم می چسبانند. در این روش تزیینات داخلی، تکه های کوچک آینه به شکل های هندسی یا گل و طرح های مختلف در کنار هم قرار می گیرند که علاوه بر زیبایی ظاهری که به فضا می بخشد، باعث بازتاب نور و درخشش و برجسته سازی لوازم منزل می شود. در ابتدا آینه کاری با نصب آینه های همگون شروع شد که هنوز بر روی دیوارها و ستون های بناهای تاریخی دوران صفوی موجود است. در سال های اخیر این روش مجددا و به سبک های جدید مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفت و طرحای منظم و نامنظم با تکه های آینه در دکوراسیون فضای داخلی منازل نمایی جذاب را ایجاد می کند.


روش انجام آینه کاری

برای انجام آینه کاری نیاز به تکه های آینه، چسب مخصوص، گچ نرم، انواع خط کش و قلم، الماس آینه و کاردک می باشد. در ابتدا طرح مورد نظر سوزنی شده و پس از قرارگیری بر روی کار گرده زنی می شود و قطعات آینه با گچ و سریش بر روی قطعه (پایه کار یا دیوار) چسبانده می شوند. در قسمت هایی که دارای نقش های برجسته یا فرورفته باشد، پایه توسط گچ بری آماده شده و سپس قطعات آینه به وسیله خمیر بر روی آن قرار داده شده و با فشار دست فرورفتگی آن ایجاد می شود. در آینه کاری سبک قدیم مراحل آماده سازی در محل مورد نصب، انجام می شد؛ اما در شیوه های نوین طرح های آماده ای وجود دارند که میتوانید خرید و در محل مورد نظرتان نصب کنید. برای برخی طرح های بسیار بزرگ یا چند تکه بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید در غیر اینصورت می توانید خودتان آینه کاری آماده را نصب کنید.

آیینه کاری


انواع روش های آینه کاری

آینه کاری در روش ها و مدل های مختلفی انجام می شود که بر اساس طرح، محل و روش نصب به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند. مهم ترین و پرطرفدارترین انواع روش های آیینه کاری در زیر شرح داده شده اند:


آینه کاری سنتی

در قدیم گچبری و بسیاری دیگر از هنرهای دستی همراه با آینه کاری برای تزئین منازل استفاده می شد که معمولا آینه کاری با شیشه های رنگی جلوه ویژه ای به طرح می بخشید. آینه کاری سنتی با آینه های بسیار نازک انجام می شود که برش آینه ها و شیشه ها به اشکال هندسی کوچک و رنگی توسط دست و در محل انجام شده که دلیلی برای هزینه نسبتا بالاتر آن می باشد.


آینه کاری مدرن

آینه کاری مدرن یا دکوراتیو همانند آینه کاری سنتی در اندازه های کوچک به جای تابلو، یا در اندازه ای بزرگ که دیواری را بپوشاند موجود هستند که ظاهر لوکسی که به خانه می دهد ارزش معماری آن را بالا می برد. تفاوت آینه کاری مدرن با طرح های سنتی در اندازه قطعات آینه می باشد که معمولا بزرگتر از مدل های سنتی می باشند؛ همچنین ترکیب رنگی طرح های مدرن یکسان بوده و از رنگ های بسیار روشن تشکیل می شوند.


آینه کاری مدل جورچین

همانطور که از اسم این روش پیداست آینه کاری به صورتی انجام می شود که قطعه های مختلف آیینه مانند تکه های جورچین در کنار هم قرار می گیرند و یک طرح بزرگتر را ایجاد می کنند. آینه کاری جورچین در اندازه های مختلف و اشکال هندسی مربع، دایره، مستطیل و لوزی موجود هستند که در تمام قسمت های خانه قابل استفاده می باشند و طرح مدرنی به خانه می دهند.


آینه کاری مدل پازلی

آینه های پازلی به ترکیب اشکال مختلف آینه گفته می شود که علاوه بر منازل در بسیاری از هتل ها و ادارات نیز کاربرد دارند. آیینه کاری پازلی مشابه آینه کاری جورچین بوده با این تفاوت که در مدل پازلی قطعات جداگانه آینه در یک الگوی از قبل طراحی شده ماننده پازل قرار می گیرند.

آینه کاری پازلی


آینه کاری مدل لوزی

مدل لوزی در آینه کاری جلوه خاصی ایجاد کرده و با توجه به اندازه بزرگ و بازتابی که از نور و تصاویر اطراف می دهد مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. آینه کاری لوزی به دلیل هماهنگی با هر دکوراسیونی در قسمت های مختلف مانند سقف، دیوارها، ستون و قسمت های بزرگ منازل استفاده می شود.


از دیگر روش های آینه کاری که در ایران طرفداران بسیاری دارد می توان به آینه کاری حجمی، آینه ونیزی ، اسلیمی، گل و بوته، کلاسیک و آنتیک اشاره کرد. انواع این مدل ها با روش و نوع خاصی از آینه و در محل های مختلفی نصب می شوند که می توانند بر اساس سلیقه افراد رنگی یا ساده باشند. البته اندازه خانه (یا هر محلی که برای نصب در نظر گرفته شده)، جنس سطح دیوار یا ستون، دکوراسیون و میزان دریافت نور طبیعی از مهمترین عوامل موثر بر مدل و روش آینه کاری هستند.


پست الکترونیک

[email protected]

[email protected]

تلفن تماس

تلفن : 44733769

موبایل و واتساپ : 09212585523

آدرس اینستاگرام : @toranjglassco

آدرس

بزرگراه شهید آبشناسان غرب به شرق - خیابان سردار جنگل جنوب - کوچه ی طباطبایی - کوچه ی زاگرس - پلاک 9 واحد 7