شیشه یکی از متنوع ترین و پرکاربردترین مصالح امروزی در صنعت ساختمان سازی است، این در تعداد بی نهایت سبک، رنگ و ضخامت قابل دسترسی است و نه تنها برای بهبود ارزش زیبایی شناختی خانه بلکه برای افزایش کارایی آن نیز استفاده می شود. برای مثال، ماهیت کریستالی شیشه به دستیابی به تعادل مناسب در فضاهای داخلی و خارجی و همچنین تضمین تهویه مناسب در شرایط آب و هوایی کمک زیادی می کند.

علاوه بر این، کارشناسان معاصر پنجره ها و درب های شیشه ای را در ترکیب با مواد معمولی مانند چوب و فولاد توصیه می کنند، زیرا علاوه بر حداکثر نفوذ نور، باعث افزایش امنیت نیز می شود. سقف های شیشه ای، مانند پنجره ها و درهای شیشه ای، به دلیل مزایای زیادی که دارند، محبوبیت فزاینده ای پیدا کرده اند؛ با این وجود بسیاری از مردم در مورد کاربرد آن در شرایط آب و هوایی مختلف تردید دارند. زمانی سقف های شیشه ای برای کاخ های بزرگ و خانه های مجلل در نظر گرفته می شد، اما اکنون راهی فوق العاده برای زیباتر کردن هر ساختمانی، چه مسکونی و چه تجاری می باشد.


شیشه مورد استفاده در سقف های شیشه ای

شیشه لمینت: این نوع شیشه مقاومت و دوام بیشتری در برابر عوامل خارجی دارد، یعنی نه اشعه خورشید و نه باران باعث تخریب شیشه لمینت نمی شوند.

شیشه سکوریت: این گزینه شیشه ای برای محیط های بزرگ یا خارج از منزل ایده آل است و می توان از آن در بالکن یا سقف شیشه ای ساختمان های بزرگ استفاده کرد.

شیشه مات: همانطور که از نامش مشخص است، این نوع شیشه ها برای کسانی که به دنبال سقف های شیشه ای با حفظ حریم خصوصی در محیط هستند، ایده آل است.


مزایای استفاده از سقف شیشه ای

سقف شیشه ای مزایای زیادی برای کسانی دارد که بدون نگرانی در مورد تعمیر و نگهداری مکرر، ایمنی و زیبایی می خواهند راحتی داشته باشند، از جمله موارد زیر:


1- نمای پانوراما

انواع سقف های شیشه ای در عین حال که سرپناهی برای فضای داخلی شما ایجاد می کنند، هیچ مانعی برای نگاه کردن به فضای بیرونی تشکیل نخواهند داد. با چنین نسبت بالایی از لعاب، سقف شیشه ای باعث می شود که فضای داخلی به فضای بیرونی متصل باشد و می توانید در زیر آن بنشینید و عبور ابرها را از آسمان بالا تماشا کنید. حتی زمانی که هوا طوفانی است، نشستن زیر شیشه و گوش دادن به صدای برخورد باران به سقف می تواند آرامش بخش باشد.


مزایای سقف های شیشه ای


2- افزایش نور طبیعی

نصب سقف شیشه ای یا نورگیر شیشه ای می تواند به میزان قابل توجهی میزان اجازه ورود نور طبیعی به داخل خانه را افزایش دهد. اگر به دنبال یک روش طبیعی برای روشن کردن فضای داخلی خانه خود هستید، سقف شیشه ای یک انتخاب عالی است.   سیستم سقف شیشه ای به دلیل خاصیت شفاف خود، نور طبیعی زیادی را به داخل وارد می کند و جایگزینی ایده آل برای نور مصنوعی است. افزایش نور طبیعی در یک اتاق مزایای متعددی دارد که عبارتند از:

•         ثابت شده که نور طبیعی باعث افزایش سطح شادی در افراد و افزایش احساس خوشبختی می شود.

•         همچنین، نور طبیعی منبع ویتامین D است، به این معنی که می توان با آن زندگی سالم تری داشت.

•         نور طبیعی می تواند بر طراحی های داخلی به شکلی عالی تأکید کند، رنگ ها را برجسته کرده و به افزایش فضای مثبت در فضاهای داخلی کمک می کند.


3- عایق گرما و سرما

اگر یک تیم مجرب از کارشناسان را برای نصب سقف شیشه ای انتخاب کرده اید، می تواند عملکرد حرارتی خانه شما را افزایش دهد. انتخاب شیشه عایق با ویژگی هایی مانند مقادیر U عالی، کمک می کند تا سطح گرما را در فضای داخلی در طول سال حفظ کند، استفاده از شیشه کم تابش (Low E) که محافظت عالی در برابر گرما و سرما را ارائه می دهد نیز بسیار مفید است. در جایی که تابستان ها گرم و زمستان ها بسیار سرد است، استفاده از شیشه های لمینت مناسب تر هستند،  زیرا خانه را از ورود هوای بیرون مصون می کند


4- صرفه جویی در انرژی

از آنجایی که سقف های شیشه ای اجازه می دهند نور طبیعی به طور کامل به محیط داخلی منتقل شود، نیاز به استفاده از نورهای مصنوعی را کاهش داده و با جایگزینی پایدار برای روشنایی فضا هزینه های مصرف برق را نیز کاهش می دهد؛ محیط های تجاری می توانند با استفاده از سقف شیشه ای اقتصادی تر شوند. سقف شیشه ای با استفاده از شیشه های عایق، بازتابنده و ایمنی می تواند گرم کردن خانه در زمستان با منع ورود سرما به داخل و خنک کردن آن در تابستان را به واسطه عدم خروج سرما و ورود گرما، آسان تر کند، بنابراین، شما بیش از حد به دستگاه های سرمایشی در ماه های گرم و گرمایشی در ماه های سرد متکی نخواهید بود؛ انرژی کمتری مصرف می کنید و مبالغ قبض هایتان را کاهش می دهید.


5- محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش

با استفاده از شیشه های Low E یا کنترل خورشیدی می توانید علاوه بر افراد حاضر در داخل خانه، از لوازم خود در برابر اشعه ماوراءبنفش محافظت کنید، زیرا قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند به سلامت انسان آسیب برساند و مبلمان و اثاث خانه را به سرعت خراب کند.


مزایای استفاده از سقف شیشه ای


6- تعمیر و نگهداری کم

شیشه های ایمنی به کار رفته در سقف ها مقاوم هستند و حتی در صورت شکستن، خطری برای افراد حاضر ندارند. همچنین این ماده به دلیل تابش نور طبیعی با از بین بردن رطوبت و احتمال کپک انباشته شده در محیط، شرایط نگهداری آن را آسان می کند.


7- بزرگ تر نشان دادن فضا

این به این دلیل است که شیشه امکان تجسم کل فضای بیرونی را فراهم می کند و این توهم را ایجاد می کند که محیط داخلی بسیار بزرگتر است.


8- افزایش ارزش خانه

سقف شیشه ای با طراحی و نصب مناسب می تواند ارزش کلی هر ملک را افزایش دهد، مخصوصاً اگر قصد فروش آن را در آینده نزدیک دارید اینکار انتخاب بسیار خوبیست. یک سقف شیشه ای خوب می تواند فضای اضافی را به شما ارائه دهد و تا زمانی که از مقررات ساختمانی لازم پیروی کند؛ مطمئناً ملک شما را ارزشمندتر می کند.


9- نگاه خیره کننده

البته، همه چیز در مورد فروش نیست؛ توانایی نشستن در زیر آسمان و لذت بردن از زیبایی شب بدون نگرانی در مورد سرما یا باران یک تجربه فوق العاده است. شیشه، همیشه یک عنصر شیک و براق با ظاهری مدرن است؛ ویژگی های جذاب سقف یا نورگیر شیشه ای، زیبایی شناختی را افزایش می دهند و باعث تاثیر مستقیم بر معماری داخل و خارج از ملک می شوند.