بر اساس برخی بررسی ها گفته می شود که بین 10 تا 50 درصد از اتلاف انرژی یک خانه از طریق پنجره ها و درها اتفاق می افتد و 90 درصد انرژی از دست رفته از طریق پنجره ها از طریق بخش شیشه ای آن از بین می رود. برای جلوگیری از این مشکل طرح ها و ایده های مختلفی برای انواع شیشه ها پیشنهاد و اجرا شد که یکی از موثرترین آنها استفاده از شیشه های عایق و شیشه کم گسیل بوده است.


شیشه کم گسیل یا Low E

در سال 1975، اولین محلول لعاب کم تابش Low E به بازار ارائه شد، شیشه کم تابش که به نام های کم انتشار و کم گسیل نیز شناخته میشود، نوعی شیشه براق حاوی یک پوشش شفاف و میکروسکوپی است که بازده حرارتی پنجره ها را بهبود می بخشد. Low Emittance یا Low E، یک پوشش نازک، بی رنگ و غیر سمی است که برای بهبود بهره وری انرژی روی شیشه اعمال می شود. این نوع پنجره ها کاملاً ایمن هستند و در حال تبدیل شدن به استانداردی برای بهره وری انرژی در خانه های مدرن هستند. شیشه های کم گسیل در فصول سرد با جلوگیری از خروج هوای گرم خانه را گرم تر و در فصول گرم با انعکاس انرژی حرارتی خورشید خانه را خنک تر نگه می دارند.

پوشش Low E می تواند "روکش نرم" باشد که در یک محفظه خلاء در دمای اتاق روی شیشه اعمال شود یا "پوشش سخت" که در حین تولید به سطح شیشه ذوب شود. روکشی که در واحدهای شیشه ای کم گسیل با روکش نرم استفاده می شود، معمولاً از فلزاتی با انتشار کم مانند نقره است. پوشش فلزی یا اکسید فلزی نامرئی که روی این نوع شیشه را می پوشاند، سطحی را ایجاد می کند که گرما را منعکس کرده و در عین حال اجازه عبور نور را می دهد. این پوشش های تخصصی برای به حداقل رساندن میزان اشعه ماوراء بنفش (UV) و نور مادون قرمزی که می تواند از شیشه عبور کند توسعه یافته است.


شیشه کم گسیل یا Low E


ویژگی های شیشه های کم گسیل

1- خاصیت عایق

بزرگترین مزیت شیشه کم گسیل، خاصیت عایق آن است. شیشه Low E نسبت به شیشه های استاندارد و حتی نسبت به شیشه های ایمنی عایق بیشتری دارد که فواید زیادی را به همراه دارد. افزودن لایه E باعث می شود که شیشه شما ضریب انتقال حرارت پایینی داشته باشد، بنابراین هنگامی که با سایر فناوری های عایق، مانند میله های جداکننده و حفره های پر از گاز آرگون ترکیب می شود، می توان از این نوع شیشه پایین برای ایجاد یک واحد شیشه عایق با پتانسیل عایق واقعی استفاده کرد.

شیشه های کم گسیل به طور کلی عایق تابش نور و حرارت خورشید هستند و به همین دلیل به نام شیشه های کنترل کننده انرژی نیز شناخته می شوند. این شیشه ها گرمای تابشی مادون قرمز را تا بیش از 50 درصد منعکس می کنند و در عین حال مقدار اشعه ماوراء بنفش خورشید را نیز کاهش می دهند.


2- محافظت در برابر اشعه فرا بنفش

از طریق مکانیسم مشابهی که تشعشعات حرارتی به آن منعکس می شود، شیشه کم گسیل نیز می تواند از ورود مقدار زیادی از اشعه UV به فضای داخلی جلوگیری کند. نحوه عملکرد این محافظ UV کمی علمی است؛ به عنوان مثال یک منبع گرما امواج مادون قرمز ساطع می کند که طول موج آنها بیشتر از نور مرئی است، در میان چیزهای دیگر خورشید امواج ماوراء بنفش را نیز ساطع می کند که طول موج کمتری نسبت به نور مرئی دارد. پوشش روی شیشه های Low E بدون اینکه خیلی فنی باشد، می تواند به طور موثر در برابر این طول موج های خاص تشعشعات خورشید مقاومت کند، در حالی که همچنان به بخشی از امواج نور مرئی اجازه عبور می دهد.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید همچنین می تواند آسیب مضر و جبران ناپذیری به لوازم خانه وارد کند مانند مبلمان، چوب، عکس و فرش آسیب برساند. با استفاده از شیشه های کم گسیل در درب ها، پنجره ها، سقف و نمای شیشه ای خانه خود می توانید از ورود اشعه فرابنفش خورشید جلوگیری کنید.


شیشه کم گسیل


3- بهبود بهره وری انرژی

در صورتی که درب شیشه ای یا تعداد زیاد پنجره دارید، به احتمال زیاد خانه شما در طول تابستان حتی زمانی که از تهویه مطبوع استفاده می کنید احساس گرما می کند و همچنین ممکن است در فصول سرد سال این بخش های خانه موجب از دست رفتن گرما شوند. خاصیت عایق شیشه های کم گسیل در پنجره ها و درب های شیشه ای موجب جلوگیری از نفوذ اشعه های گرمایشی خورشید به داخل و افزایش دمای داخلی شده و همچنین به کنترل دمای داخل نیز کمک می کنند. در واقع این شیشه ها با وارد کردن نور و روشنایی مرئی، کارایی انرژی را بهبود می بخشد، در حالی که پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز تولیدکننده گرما را از خانه منعکس می کند.


4- کاهش هزینه های انرژی

خاصیت کم تابش اعمال شده روی پنجره ها به جلوگیری از نفوذ نور مادون قرمز به شیشه از بیرون کمک می کند، علاوه بر این باعث حفظ انرژی گرمایش یا سرمایش می شود. آنها از نظر انرژی بسیار کارآمدتر هستند و به شما در صرفه جویی در هزینه های گرمایش و سرمایش و هزینه های مربوط به اجرای سیستم های گرمایشی و سرمایشی کمک می کنند.

در حالی که این درست است که شیشه های Low E معمولاً قیمت بیشتری از شیشه های معمولی دارند، اما آنها مصرف انرژی را حدود 30 تا 50 درصد کاهش می دهند. سرمایه گذاری اولیه با کاهش قبوض برق و جلوگیری از کار سخت تهویه مطبوع در کوتاه ترین زمان هزینه صرف شده را به شما باز میگرداند.


سایر مزایای شیشه کم گسیل

✓      در مرحله اول شیشه Low E حاوی پوشش کم انتشار خود روی سطح داخل واحد است، این بدان معنیست که پوشش کمتر آسیب دیده یا خراشیده می شود و احتمالاً اکثریت قدرت عایق، انعکاس نور خورشید و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را برای سالیان طولانی حفظ می کند.

✓      کاهش در صورت حساب های گرمایشی توسط شیشه های کم گسیل با کاهش مصرف کل انرژی مرتبط است و ردپای کربن شما را کاهش می دهد.

✓      این شیشه ها تراکم ناخواسته پنجره را به حداقل می رساند یا از بین می برد تا دیگر نگران رطوبتی نباشید که باعث ایجاد کپک یا نفوذ آب از پنجره می شود.