بر اساس دستورالعمل های ایمنی، تمام راه پله ها و بالکن ها با ارتفاع بیش از 1 متر باید دارای نرده باشند، این نرده ها از مواد مختلفی مانند فولاد ضد زنگ، چوب، فلز و شیشه در دسترس هستند. شما می توانید برای زیبایی دکوراسیون داخلی خانه خود از هر یک از این گزینه ها یا حتی ترکیبی از آنها را انتخاب کنید، که تنوع بی پایانی برای انتخاب به شما می دهد. با این حال، یکی از مواردی که به شدت با افزایش تقاضا همراه است نرده شیشه ای یا هندریل شیشه ای می باشد. نرده های شیشه ای به خانه شما حالتی مدرن می بخشد و می توانید آنها را متناسب با کفپوش و دکور خانه خود انتخاب کنید. استفاده از نرده شیشه ای در سال های اخیر بسیار محبوب شده ، به ویژه در معماری مدرن و طراحی داخلی، استفاده از نرده شیشه ای می تواند عنصر زیبایی را به هر خانه ای اضافه کند.


برای ساخت نرده های شیشه ای در بخش های مختلف آن می توان از ترکیب مواد مختلفی مانند فولاد ، چوب یا آهن فرفورژه استفاده کرد، این نه تنها پشتیبانی از شیشه را افزایش می دهد، بلکه ظاهر نرده را نیز زیباتر می کند.


قسمت های مختلف نرده شیشه ای

هندریل شیشه ‌ای علاوه بر شیشه ایمنی مناسب، به تعدادی قسمت دیگر نیز نیاز دارد، این بخش ها برای افزایش استحکام و نگه داشتن شیشه ها بکارگرفته می شوند. بخش های اصلی هندریل شیشه ای عبارتند از:

1- پانل های شیشه

پانل های شیشه ای از شیشه های ایمنی ساخته شده اند که معمولاً ضخامت آنها 8 تا 10 میلی متر می باشد. شیشه های ایمنی با حرارت دیدن (حدود 700درجه سانتی گراد) و سرد شدن یکباره که باعث تقویت لایه های بیرونی شیشه شده، تشکیل می شود. متداول ترین شیشه ایمنی بکارگرفته شده در نرده های شیشه ای، شیشه سکوریت می باشد که استقامتی 4 تا 5 برابر بیشتر از شیشه های استاندارد دارند. پانل های شیشه ایمنی در اندازه ها، رنگ ها و شکل های مختلف بسته به سبکی که می خواهید در دسترس هستند.

هندریل شیشه ای


2- نرده ها

هندریل شیشه ای می تواند یکی از انواع زیر باشد:

✔ نرده بدون شیار: سطح این نرده ها صاف بوده و هیچگونه شیاری وجود ندارد تا شیشه ها داخل آن قرار گیرند.

✔ نرده دارای شیار: قسمت داخلی این نرده ها شیارهایی وجود دارد که پانل های شیشه را نگه میدارند.


اگر از نرده شیشه ای شیاردار و ریل پایه در هندریل خود استفاده می کنید، بسیار مهم است که بررسی کنید که پانل های شیشه ای ضخامت مناسبی برای قرارگیری در داخل آنها داشته باشند.


3- گیره ها

گیره های شیشه جایگزین نرده شیشه ای شیاردار بوده و در نرده های بدون شیار استفاده می شوند تا پانل های شیشه ای را در جای خود نگه دارند. گیره های شیشه در هندریل ها معمولاً برای تثبیت شیشه هایی با ضخامت 8 تا 10 میلی متری طراحی شده اند.


انواع مختلف نرده شیشه ای

نرده های شیشه ای گزینه های مختلفی برای انتخاب دارند که هر کدام از آنها برای فضای مختلفی مناسب هستند. انواع متداول هندریل شیشه ای عبارتند از:

نرده شیشه ای اسپیگات

سیستم پایه نگهدارنده این نوع نرده های شیشه ای، اسپیگات Spigot نام دارد و به همین دلیل این مدل نیز به همین نام شناخته می شود. پایه های اسپیگات از جنس های فولاد، استیل و آلومینیوم ساخته می شوند و به کف بالکن یا پله ها متصل شده اند و پانل های شیشه در داخل این پایه ها قرار می گیرند. نرده های شیشه ای اسپیگات دارای ابزار بسیار کمی بوده و حداکثر طول پایه ها حدود 25 سانتی متر می باشد، همچنین این پایه ها می توانند به شکل مربع یا دایره باشند.


نرده شیشه ای تو کار و روکار

همانطور که از نام مدل توکار یا دفنی مشخص است، پایه های نگه دارند نرده شیشه ای یوچنل توکار (تا عمق 25 سانتی متر) در داخل سطح نصب می شود. معمولاً پایه های این نوع نرده شیشه ای آلومینیوم و دارای شیاری به شکل U هستند که به طوری داخل سطح قرار می گیرند که هیچ نمایی از بیرون نداشته اما همچنان ایمنی و استحکام بالایی را ارائه می دهند. نرده های شیشه ای روکار برخلاف مدل دفنی، دارای اتصالات کاملاً مشخص و روی سطح می باشد، البته این اتصالات مشابه مدل توکار یوچنل بوده و به شکل قاب دورتادور نرده شیشه ای را محاصره می کنند.

نرده شیشه ای


نرده شیشه ای فیکس پوینت

هندریل شیشه ای فیکس پوینت یا دکمه ای دارای مراحل نصب آسانتری می باشد زیرا توسط بست های دکمه ای به کناره های پله، بالکن، استخر و ... متصل می شود. بست های مورد استفاده در این مدل از استیل یا آلومینیوم می باشد و توانایی نگهداری پانل های شیشه ای تا 150 سانتی متر را دارد. نرده شیشه ای فیکس پوینت هزینه ای کمتر از دیگر مدل های نرده شیشه ای دارد اما در عین حال با استفاده از شیشه سکوریت یا شیشه لمینت می تواند ایمنی لازم را ارائه کند.


علاوه بر تقسیم بندی گفته شده، نرده های شیشه ای می توانند بدون قاب یا دارای قاب باشند:

نرده شیشه ای فریم لس یا بدون قاب

نرده های شیشه ای فریم لس بدون هیچ قابی در بین پنل های شیشه تنها توسط اتصالات کوچکی به سطح کار چسبیده اند و در بیشتر موارد این اتصالات به شکل توکار بوده و نمای بیرونی ندارد، این نوع نرده های شیشه ای در کنار زمین ورزشی، استخرها، بالکن و ایوان استفاده می شوند و در عین حال ایمنی بی نظیری را به همراه دارند. در هندریل شیشه ای فریم لس تنها خطوط بسیار نازک بین پانل های شیشه ای مشخص است و این باعث ایجاد یک نمای واضح و کامل از فضا می شود. این نوع نرده های شیشه ای در کنار هر نوع پله ای ترکیب مناسب و زیبایی ایجاد می کند و همین باعث شده تا بسیاری از معماران و سازندگان از نرده های شیشه ای بدون قاب استفاده کنند.


نرده شیشه ای قاب دار

نرده شیشه ای دارای قاب‌ طراحی مؤثر اما ساده دارد و برای پشت بام، باغ یا بالکن با تمرکز بر ایمنی در حالی که به شما امکان می دهد از فضای باز لذت ببرید، ایده آل است. این نوع هندریل شیشه ای می تواند انواع فریم ها را در قسمت بالا، پایین، یا حتی بین پانل های شیشه داشته باشد، همچنین امکان بکارگیری شیشه های تزئینی، رنگی یا مات نیز در این نوع نرده ها متداول است. نرده شیشه ای فریم دار به دلیل استحکام و دوام بالاتر در مکان هایی که ارتفاع بیشتری دارد یا رفت و آمد افراد بیشتر است مانند مراکز تجاری بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.