خبر خوب این که طیف گسترده ای از انواع درب های شیشه ای در عصر مدرن موجود است و به دلیل وجود تعداد زیاد مزایای درب های شیشه ای، متقاضیان بسیاری برای استفاده از این درها حتی در منازل نیز پیدا شده است.


درها یکی از اولین چیزهایی هستند که وقتی وارد خانه، فروشگاه یا شرکتی می شویم میبینیم و از این نظر، واقعاً برداشت اولیه و زیبایی فضا را تعیین می کنند. هنگامی که خانه یا محل کار خود را بازسازی می کنید، مهم است که نقش درها را در کمک به ظاهر بهتر خانه در نظر بگیرید. انواع مختلفی از درهای شیشه ای وجود دارند که می توانید در داخل یا خارج خانه یا ساختمان های اداری و تجاری از آنها استفاده کنید، برای انتخاب از بین این درب های شیشه ای درک فضاهایی که برای آنها ایده آل هستند و کاربردهای منحصر به فرد آنها بسیار مهم است.

درب شیشه ای


درب شیشه ای چیست؟

همانطور که از نام آنها پیداست، درب های شیشه ای درهایی از جنس شیشه هستند و معمولاً دارای قاب هایی هستند که از چوب یا فلز ساخته شده اند. با این حال، درب های شیشه ای مدرن ممکن است دارای فریم از مواد خاصی مانند وینیل باشند یا بدون قاب باشند. درب های شیشه ای مدرن که برای بخش های داخلی و خارجی خانه ها و ادارات یا فروشگاه ها استفاده می شوند، از شیشه سکوریت ساخته شده اند، تا ایمنی لازم را فراهم کنند، از نظر انرژی کارآمد باشند. درب های شیشه ای هم در بخش های داخلی منازل، فروشگاه ها و ادارات و هم در بخش های بیرونی ساختمان های مسکونی و تجاری قابل نصب هستند. فراتر از باز کردن فضای داخلی به دنیای بیرون، درهای شیشه ای مناظر را غنی می کنند، تهویه را بهبود می بخشند و ورود نور طبیعی را افزایش می دهند. در حالی که آنها ذاتاً شفاف هستند، می توانند به دلیل استفاده از انواع شیشه های مات و رنگی، حریم شخصی مورد نظر را در حفظ کنند.


انواع درب های شیشه ای عبارتند از:

1. درب شیشه ای تک لولا Hinged single

درب شیشه ای لولایی یک گزینه سنتی در انواع مدل های در ورودی و داخلی ساختمانهاست که یک لولای چرخان در یک طرف درب داشته و در از سمت دیگر باز می شود. درب های شیشه ای لولایی با توجه به انتخاب شما می تواند به سمت داخل، خارج یا هر دو سمت چرخش داشته باشد و دارای قاب یا فریم لس باشد؛ همچنین انتخاب نوع و اندازه دستگیره در نیز به ظاهر و سبک کلی آن کمک می کند. از درب های شیشه ای لولایی می توان برای به حداکثر رساندن فضاهای کوچک استفاده کرد و زمانی که امکان نصب درهای محوری یا کشویی وجود ندارد، جایگزین خوبی هستند، البته باید به یاد داشته باشید که آنها به فضای خالی در اطراف برابر با عرض درب نیاز دارند.


درهای لولایی شیشه ای در اندازه های مختلفی وجود دارند، اما چارچوب ساختاری و لولاها باید بتوانند وزن در را در هنگام باز بودن تحمل کنند. می توان آن ها را با انواع شیشه های ایمنی یا طرح دار تولید کرد تا علاوه بر اجازه عبور نور طبیعی به فضای داخلی، در برابر ورود سارقان یا تهدیدات آب و هوایی مقاومت داشته باشد و همچنین میزان دید به داخل را تا حد نیاز کاهش دهد.


2. درب های شیشه ای دوتایی Bi-fold

درب های شیشه ای دوتایی از دو یا چند پنل شیشه ای تشکیل شده اند که می توانند دارای قاب یا بدون قاب باشند، می توان آنها را تا کرد یا در امتداد یک مسیر باز کرد، که می‌تواند موجب ایجاد توهم فضای داخلی بزرگتر در خانه شود. مانند درهای شیشه ای تک لولا، بسته به فضای داخلی یا خارجی درهای شیشه ای دوتایی می توانند به داخل یا خارج باز شوند، همچنین این نوع درهای شیشه ای انعطاف پذیری بسیاری در باز شدن کامل یا جزئی هر پنل دارند، علاوه بر این، یک پانل درب شیشه ای می تواند به عنوان یک درب فعال عمل کند و برای ورود و خروج بدون باز کردن کل سیستم استفاده شود.


3. درب شیشه ای فرانسوی French

درب های شیشه ای فرانسوی در اصل دو درب شیشه ای تک لولایی هستند که روبروی یکدیگر باز می شوند، آنها معمولاً چندین پانل شیشه ای با قاب چوبی دارند و به سمت داخل می چرخند. مدل فرانسوی از محبوب ترین انواع درب های شیشه ای داخلی هستند که در خانه های مدرن شاهد آن هستیم، این درها ظاهر بسیار زیبایی به فضایی که در آن اضافه شده می بخشد. رایج ترین کاربرد درب های فرانسوی زمانیست که مردم از آنها به عنوان درهای بیرونی استفاده می کنند که به بالکن یا پاسیو منتهی می شود. با این حال، شما همچنین می توانید از درهای فرانسوی به عنوان درهای ورودی بزرگ که به یک اتاق غذاخوری منتهی می شوند، استفاده کنید.


درهای فرانسوی دهانه وسیع تری را نسبت به انواع دیگر درهای شیشه ای اشغال می کنند و فضای مورد نیاز در جلوی دهانه نصف می شود، این نوع درهای شیشه ای معمولاً از چوب، آلومینیوم، پی وی سی یا فایبرگلاس ساخته می شوند.


4. درهای شیشه ای کشویی Sliding

مانند درهای فرانسوی، درهای کشویی نیز جذابیت جهانی قدیمی را دارند، همانطور که از نام آنها پیداست این درب های شیشه ای به پهلو کشیده شده و در کنار پانل شیشه ای دیگر یا بخشی از دیوار کناری کشیده می شوند. می توانید شیشه های دکوراتیو (مانند شیشه های رنگی، شیشه های مات و غیره) یا شیشه های ساده را در درهای شیشه ای کشویی بکار ببرید. درب های شیشه ای کشویی به دید را به حداکثر می رسانند و انتقال فضا را بین داخل و خارج یک ساختمان ارائه می دهند.


درهای کشویی شیشه ای می توانند متناسب با فضای خانه یا شرکت بدون فریم باشند تا فضای داخلی یکپارچه با بیرون شود. این نوع درهای شیشه ای نیازی به تکیه گاه ساختاری ندارند و مکانیزم آنها برای درب های شیشه ای بزرگ ایده آل است زیرا وزن شیشه به طور کامل در ریل های بالا و پایین پخش می شود. همچنین به دلیل عدم نیاز فضا برای باز شدن درب به صورت لولایی، درب های شیشه ای کشویی می توانند در فضاهای کوچکی مانند کابین دوش شیشه ای نیز بکار گرفته شوند.

درب شیشه ای


5. درب های شیشه ای محوری Pivot

در حالی که استفاده از درب های شیشه ای محوری در منازل معمول نیستند، طراحی های مدرن و منحصر به فرد آنها را برای صاحبان خانه ای که دوست دارند متمایز باشند مناسب میکند. درب های محوری شیشه ای، همانطور که از نامش پیداست، می توانند در هر جهت باز و بسته شوند زیرا لولاهای این درب ها در بالا و پایین آن قرار گرفته اند. این درب ها نیز می توانند مانند انواع درب های شیشه ای دیگر تکی یا چندتایی و دارای قاب یا بدون قاب باشند. اینها برای فضاهای داخلی بزرگ ایده آل هستند و می توان از آنها برای ایجاد یک ورودی بصری جالب به باغ یا پاسیو استفاده کرد. به دلیل اینکه درب های شیشه ای محوری در زمان باز شدن در دو طرف سازه میچرخند، نیاز به فضای خالی هم در جلو و هم پشت در با توجه به اندازه عرض در دارند.


6- درب های شیشه ای انباشته Stacking

مشابه درب های شیشه ای کشویی، درهای انباشته به روشی مشابه عمل می کنند، اما با پانل های متحرک بیشتر. همانطور که پانل های شیشه ای به شکل کشویی حرکت می کنند، آنها بر روی صفحه مجاور خود تأثیر می گذارند و باعث ایجاد یک اثر دومینویی می شوند که در آن هر درب، در جای خود حرکت می کند. پانل های درب به هم پیوسته در مقایسه با درب شیشه ای کشویی سنتی، امنیت و محافظت بیشتری در برابر آب و هوا ایجاد می کنند. طراحی منحصر به فرد آن ها همچنین باعث می شود این درب ها در اتاق های بزرگ قرار گیرند و اساساً دیواری از شیشه ایجاد می کنند که فضای داخلی ساختمان را با نور طبیعی پر می کند.