با گذشت زمان و مدتی طولانی، سازه های شیشه ای ثابت کرده اند که راه حلی برای ایمنی و امنیت در خانه ها و املاک تجاری ما هستند. با این حال، مناطق خاصی نیاز به افزایش ایمنی دارند؛ به منظور اطمینان از امنیت ، کیفیت کار و انتخاب نوع شیشه برای استفاده در پنجره ها و درب های شیشه ای یکی از عوامل اصلی است که باید در نظر گرفته شود.


در حالی که شیشه استاندارد معمولی در صورت قرار گرفتن در معرض ضربه های تصادفی یا عامدانه و عوامل محیطی مانند طوفان و آتش سوزی مستعد شکستن است، نیاز به استحکام بیشتر، مقاومت در برابر حرارت و سطح بالای شیشه های ایمنی برای برآورده کردن الزامات کاربردی مختلف افزایش می یابد.


انواع شیشه های ایمنی

شیشه آنیل شده شیشه پایه ایست که به نام شیشه استاندارد نیز شناخته می شود. وقتی شیشه مذاب شروع به سرد شدن می کند، تحت یک روش کنترل شده، سخت می شود، خنک شدن آهسته اجازه می دهد تا مقدار بسیار محدودی از تنش در شیشه باقی بماند و بنابراین می توان شیشه را برش داد. شیشه می تواند بسیار شفاف، مات یا رنگی باشد، شیشه های آنیل شده را می توان به راحتی به اندازه و شکل های مورد نیاز برش داد، لبه ها را با پوشش های فلزی، سرامیک، رنگ و جوهر پوشاند و لمینت کرد. شیشه آنیل شده به عنوان محصول پایه برای تشکیل سایر شیشه های ساخته شده استفاده می شود.


سه نوع اصلی شیشه ایمنی وجود دارد که با مقاومت های مختلف در برابر ضربه و فشار تولید می شوند، این شیشه ها عبارتند از:

شیشه ایمنی


شیشه مقاوم در برابر حرارت

شیشه مقاوم در برابر حرارت به شیشه های نیمه سخت یا نیمه سکوریت نیز معروف است. فرآیند تقویت حرارتی این شیشه ها شامل برش شیشه آنیل شده به اندازه و شکل دلخواه است، سپس شیشه را تا حدود 600 درجه سانتیگراد گرم کرده و سپس آن را به سرعت خنک می کنند. این خنک شدن سریع باعث ایجاد تنش در شیشه می شود و یک لایه فشاری روی سطوح شیشه ای و یک لایه کششی در هسته آن ایجاد می کند. فرآیند تقویت حرارتی، استحکام مکانیکی و حرارتی شیشه آنیل شده را افزایش می دهد و از نظر مقاومت دو برابر قوی تر از شیشه آنیل شده است.


شیشه سکوریت

شیشه سکوریت که به شیشه سخت نیز معروف است، همان روند تولید شیشه مقاوم در برابر حرارت را طی میکند اما مقاومت فشاری سطح آن به طور قابل توجهی بالاتر می باشد. برای تولید شیشه سکوریت، شیشه های آنیل شده در کوره هایی با دمای بیش از 700 درجه سانتیگراد قرار میگیرند و سپس هوای سردی به سرعت به آن دمیده می شود که لایه های بیرونی شیشه را خنک کرده و استحکام آن را 4 تا 5 برابر بیش از شیشه استاندارد می کند. این استحکام بالا باعث می شود شیشه سکوریت در مقابل ضربه مقاوم تر شده و در صورت ورود ضربه های سنگین و شکستن به قطعات بسیار ریز و مکعب مانندی تبدیل شود که خطر بریدگی برای افرادی که در نزدیکی آن قرار دارند نداشته باشد.


شیشه لمینت

هر یک از انواع شیشه های نامبرده در بالا را می توان لمینیت کرد؛ ضخامت و نوع شیشه معمولاً بر اساس عملکرد مورد نظر مشخص می شود. شیشه لمینت شده به معنای چند لایه بودن شیشه است که با اعمال فشار و گرما توسط یک لایه میانی مانند PVB به هم چسبیده می شوند؛ این لایه های شیشه قابل تشخیص از هم نیستند و مانند یک پنل شیشه معمولی به نظر می رسند. شیشه لمینت مزایای زیادی نسبت به انواع شیشه های ایمنی دیگر دارد، ایمنی و امنیت شناخته شده ترین ویژگی های شیشه لمینت هستند، زیرا لایه میانی تمایل دارد خرده های شیشه شکسته را حفظ کند و به عنوان یک مانع نفوذ عمل کند. این به کاهش احتمال سقوط نمای شیشه ای یا پنجره های شکسته شده در ارتفاع بر روی عابرین پیاده کمک می کند.


در حال حاضر شیشه های لمینت شده می توانند چیزی بیش از ایمنی و مقاومت در برابر ضربه را به ارمغان بیاورند: کاهش عبور صدا و نویز، مقاومت در برابر انفجار و آوار ناشی از باد، ظرفیت ساختاری، افزایش غربالگری اشعه ماوراء بنفش، کنترل خورشیدی؛ همچنین امکان تولید شیشه لمینت در هر رنگ دلخواه و طرح های سفارشی نیز وجود دارد.


چگونه شیشه ایمنی مناسب را برای در و پنجره خانه خود انتخاب کنیم؟

هر آنچه برای خانه خود در نظر دارید، انواع شیشه های ایمنی وجود دارند که مطابق با هر نیازی تولید می شوند. ممکن است بخواهید درب ها و پنجره های خانه خود را با شیشه های ایمنی به روز کنید، در اینصورت چند فاکتور وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

شیشه سکوریت


1- سطح مقاومت

مقوله های مقاومت متفاوتی برای شیشه های ایمنی وجود دارد؛ قبل از اینکه تصمیمی بگیرید، باید دقیقاً در نظر بگیرید که امکان چه نوع آسیبی به پنجره ها و درهای خانه شما وجود دارد که با توجه به محیط، ارتفاع و محل قرارگیری آنها تعیین می شود. بر اساس این ملاحظات و مشاوره با یک کارشناس حرفه ای در این زمینه، می توانید سطح مقاومت مناسبی را برای شیشه های مقاوم در درها و پنجره های ملک خود انتخاب کنید.


2- وزن

افزایش ایمنی یعنی افزایش وزن! به دلیل استحکام بیشتر، شیشه های ایمنی، به طور قابل توجهی سنگین تر از شیشه های معمولی هستند. بنابراین، اگر به دنبال ارتقاء ویژگی سازه های شیشه ای خانه خود هستید، مهم است که به خاطر داشته باشید که شیشه تقویت شده به معنای بار اضافی برای قاب در و پنجره است؛ قبل از نصب این شیشه ها، مطمئن شوید که تکیه گاه های اطراف درها و پنجره ها به اندازه کافی پایدار هستند تا بار اضافی را تحمل کنند.


3- قیمت

چندین گزینه برای هر کدام از انواع شیشه ایمنی وجود دارد که طیف وسیعی از انتخاب ها را از نظر استحکام و طراحی پوشش می دهد. قیمت شیشه های تقویت شده می تواند به طور قابل توجهی متفاوت از شیشه های استاندارد باشد، بنابراین باید قبل از انتخاب و خرید، درمورد آن تحقیق کنید. هر چه سطح مقاومت شیشه سخت شده شما بالاتر باشد، احتمالاً گرانتر خواهد بود، همچنین اگر شیشه انتخاب شده از شیشه های تزئینی باشد یا ویژگی های خاصی داشته باشد، قیمت کلی خرید و نصب آنها بالاتر خواهد بود. در حالی که تجهیز خانه با شیشه های ایمنی ممکن است هزینه بردار باشد، اما این عملکردهای ایمنی و محیطی اضافه شده سرمایه گذاری قابل توجهی بوده و ارزش ملکتان را افزایش می دهند.


4- زیبایی شناسی

مزایای استفاده از پنل های شیشه ای در دربها، پنجره ها و نماهای شیشه ای بهترین ویژگی ها را به خانه ارائه می کنند، آنها نور طبیعی را وارد می کنند و با بازتاب آن فضای هر قسمت را بزرگتر نشان می دهند. با استفاده از شیشه های ایمنی مقاوم در برابر سرقت، دیگر نیازی به فدا کردن این مزایای شیشه برای ایمن نگه داشتن ملک شما نیست.