هر روزه شاهد استفاده بیشتر از سازه های شیشه ای در قسمت های مختلف ساختمان ها هستیم و نمیتوان محبوبیت دیوارهای شیشه ای را در طراحی خانه انکار کرد. دیوارهای شیشه ای ظاهری مدرن و همچنین احساس شفافیت را در هر اتاقی ارائه می دهد؛ با این حال دلایل بسیار زیادی برای ترویج استفاده از دیوارهای شیشه ای در قسمت های داخلی یا بیرونی به عنوان نمای شیشه ای، در ساختمان های اداری و مسکونی وجود دارد.


دیوارهای شیشه ای

شیشه ماده ایست که اخیراً در بسیاری از ساختمان هایی که می خواهند حس مدرن تری را منتقل کنند، استفاده می شود، از بخش های اصلی ساختمان مانند در، سقف و دیوار گرفته تا بخش های دکوراسیون مانند مبلمان یا راه پله و آینه کاری. استفاده از دیوارهای شیشه ای در فضاهای داخلی راه حلی شناخته شده برای گسترش بصری فضا و افزایش درخشندگی می باشد؛ اما با گذشت زمان، استفاده از دیوارهای شیشه ای نه تنها در داخل خانه، بلکه همچنین در خارج از منزل، توسعه یافته و دامنه خود را گسترش داده اند. این دیوارها طراحی دکوراسیون داخلی منازل را تغییر و امکان تزئینات را افزایش داده اند و دیوارهای شیشه ای خارجی مناظر را به عنوان بخشی از خود در بر می گیرند. دیوار شیشه ای را می توان به شکل پنجره های شیشه ای بزرگ در هر اتاقی بکار برد، این کار علاوه بر داشتن طیف گسترده ای از سبک ها، به ارتباط با طبیعت و فضای باز نیز کمک می کند، چه در اتاق های محل کار، چه در مراکز تجاری و چه در قسمت های مختلف خانه ها.

دیوار شیشه ای


ویژگی های دیوارهای شیشه ای

ویژگی های اصلی دیوار شیشه ای عبارتند از:

• شیشه های که امروزه در ساخت و سازها استفاده می شود شکننده نیست و مقاومت زیادی در برابر ضربه و در برابر بار اعمال شده را دارد. از شیشه سکوریت و شیشه های تقویت شده برای ساخت دیوار شیشه ای استفاده می شود و به گونه ای عمل می کند که مقاوم باشد و کوچکترین شکستگی و بریدگی نداشته باشد.

• دیوارهای شیشه ای در برابر آب مقاوم هستند و استحکام کافی برای مقاومت در برابر باران، باد و طوفان را دارند.

• نوع خاصی از شیشه تمام اشعه های UVA را فیلتر می کند تا تأثیر منفی بر لوازم خانه و افراد حاضر نداشته باشد.

• دیوارهای شیشه ای ایمنی که با ضخامت مناسب استفاده می شوند دارای مقاومت عالی در برابر انتقال صدا هستند.

• شیشه های ایمنی بکار گرفته شده در ساخت دیوارها می توانند اثر واکنش شیمیایی را در شرایط محیطی مختلف یا اثرات اسیدی تحمل کنند.

• به دلیل وجود تکنولوژی شیشه خم، امکان تولید سازه های شیشه ای به هر شکلی وجود دارد، همچنین می توان از دیوارهای شیشه ای رنگی یا طرح دار و مات در بخش های مختلف ساختمان استفاده کرد.

• دیوارهای شیشه ای مدرن امکان محافظت در برابر آتش را تا 120 دقیقه فراهم می کنند.


دیوارهای شیشه ای چه مزایایی دارند؟

شیشه شفاف ترین مصالح ساختمانیست که وجود دارد، یکی از آنهایی که نشان دهنده مدرنیته بیشتر است و در کارهای امروزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مزایای استفاده از شیشه ها در طراحی دکوراسیون بسیار زیاد است و همچنین کاربردهای زیادی به عنوان مصالح اصلی ساختمان به خصوص دیوارها دارد. نصب دیوارها و پارتیشن های شیشه ای در محیط اداری می تواند مزایای باورنکردنی برای رفاه افرادی که تقریباً نیمی از عمر خود را در آنجا سپری می کنند، داشته باشد. مزایای استفاده از دیوار شیشه ای شامل موارد زیر می باشد:


ایجاد وسعت با دیوارهای شیشه ای

دیوار شیشه ای بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک شناخته شده است زیرا فضای بیشتری را القا می کند. با استفاده از پارتیشن شیشه ای به عنوان دیوار جداکننده اتاق نشیمن را می توان از فضای ناهار خوری یا اتاق خواب جدا کرد بدون اینکه فضا را کوچک کند، همچنین با داشتن دیوارهای شیشه ای، یک اتاق کوچک، راهرو یا آشپزخانه بسیار بزرگتر به نظر می رسد.


ورود نور طبیعی

یکی دیگر از مزایای دیوارهای شیشه ای روشنایی بخشی بالای آنهاست؛ نور طبیعی که به داخل خانه نفوذ می کند فواید بی شماری از جمله قابلیت صرفه جویی در انرژی را دارد و اگر گیاه داشته باشید بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید به دردتان می خورد.

پارتیشن شیشه ای


جدا کردن فضاهای داخلی با دیوار شیشه ای

از دیوارهای شیشه ای می توان برای تقسیم بخش های مختلف منازل و شرکت ها استفاده کرد که به شما در حفظ فضاهای یکپارچه اما مجزا کمک می کند. از مهمترین مزایای پارتیشن شیشه ای در ادارات امکان حفظ حریم خصوصی و نظم بدون تغییر طرح اصلی می باشد.


دیوارهای شیشه ای برای طراحی دکوراسیون

دیوارهای شیشه ای بین اتاق ها به شما این امکان را می دهد که سبک های مختلف را بین اتاق ها ترکیب کنید که با هم هارمونی خوبی ارائه می دهند. این دیوارها حس مدرنیته را منتقل می کنند و به خوبی با سایر مصالح ترکیب می شوند.


مزایای استفاده از دیوارهای شیشه ای در ادارات

داشتن یک مکان بزرگ بهره وری را افزایش می دهد، اما تماس با طبیعت آن را بیش از پیش افزایش می دهد. صرف نظر از اینکه در یک منطقه روستایی یا در یک شهر زندگی یا کار می کنید، این ویژگی می تواند به طرق مختلف به شما کمک کند. مخصوصاً در ساختمان های اداری، دسترسی ساده به آسمان یا عناصر طبیعی می تواند ذهنیت شما را متحول و به طرق مختلف به شما کمک کند. مزایای استفاده از دیوارهای شیشه ای در طراحی دفاتر می تواند روحیه کارکنان را ارتقاء دهد، میزان اختلال عاطفی فصلی (SAD) را کاهش، جذابیت زیبایی شناختی را افزایش داده و کیفیت خواب را در بین کارکنان بهبود بخشد. نور طبیعی که با استفاده از دیوار شیشه ای می تواند در فضای داخلی شرکت ها جریان یابد، سطح ویتامین D را افزایش داده و به کارمندان انرژی طبیعی می دهد. این مزایای فراوان استفاده از شیشه در دکوراسیون اداری افزایش داده و علاوه بر دیوارهای خارجی در پارتیشن ها، درهای ورودی و راه پله ها نیز استفاده می شود.


این مزایا نه تنها به کارمندان کمک می کند از روزهای کاری خود لذت بیشتری ببرند، بلکه اثرات ماندگاری نیز خواهند داشت که به زندگی شخصی کارمندان منتقل می شود، آنها را حتی در شغل خود بهتر می کند و چرخه ای از رفاه ایجاد کرده که فضای کلی دفتر را بهبود می بخشد.