در خانه ها یا ساختمان های اداری و تجاری که در طبقات مختلف هستند معمولاً از پله ها برای ارتباط با طبقات بالا استفاده می شود و در صورتی که در مرکز دید قرار داشته باشند ویژگی تزئینی نیز به آنها اضافه خواهد شد. پله های قدیی تر از جنس چوب یا مصالح ساختمانی مانند فلزات یا سنگ ها ساخته می شدند که امکان اجرای طرح های محدودی روی آنها وجود داشت؛ در سال های اخیر با اضافه شدن شیشه های مستحکم به عنوان مصالح ساختمانی، در بخش های مختلف کاربردی نیز از آن استفاده میشود که یکی از این موارد پله های شیشه ای هستند. با توجه به مزیت های فراوان شیشه، استفاده از آن در بخش های مختلف خانه یا ادارات طرفداران زیادی دارد، از پارتیشن ها و نماهای شیشه ای تا مبلمان و پله و نرده های شیشه ای. یکی از محبوب ترین مزایای شیشه در طراحی دکوراسیون امکان ترکیب آن با انواع دیگر مصالح مانند چوب و فولاد و استفاده از آن در معماری مدرن و سنتی می باشد.


پله شیشه ای

با وجود شیشه های خاصی که به صورت شیمیایی عمل آوری شده، ایمنی و مقاومت آنها افزایش یافته است، می توان استحکام لازم را برای نگه داشتن وزن افراد و حتی مصالح دیگر بدست آورد که امکان ساخت سقف های شیشه ای و پله های شیشه ای را فراهم کرده است. پله های شیشه ای در کنار سادگی مزایای فراوانی را برای صاحبان خانه ها و دفاتر به همراه دارند که به شرح زیرند:

1-دوام بالای پله های شیشه ای: شیشه بسیار بیشتر از چوب سنتی که در طول زمان به شدت ضعیف می شود، دوام می آورد؛ چوب به طور طبیعی در برابر عناصر آسیب پذیر است، بنابراین در شرایطی به راحتی می تواند پوسیده شود. همچنین امکان آسیب رسیدن به آن آسان تر است و حتی ممکن است این آسیب قابل مشاهده نباشد و به یکباره پله ها غیر قابل استفاده شوند.

2-آج های بدون لغزش: شیشه به عنوان ماده ای بسیار صاف و لغزنده شناخته می شود، خوشبختانه برای تولید پله شیشه ای لایه رویی معمولاً با بافتی ساخته می شود که از لغزش جلوگیری می کند و به عنوان آج شناخته می شود. این آج های شیشه ای می توانند وزن ترافیک ثابت پا را تحمل کنند و همچنین در برابر سایش مقاوم است که می تواند نظافت پله های شیشه ای را آسان تر کند.

پله شیشه ای


احتمالاً استفاده از پله های شیشه ای برای اولین بار می تواند کمی ترسناک باش زیرا به طور غریزی می دانیم که شیشه ماده ای شکننده است؛ خوشبختانه پله های شیشه ای با اولویت قرار دادن به ایمنی و عملکرد توسعه یافته و تولید شده اند. اما برای اطمینان بخشی به ایمنی بالا و استحکام آنها باید بدانیم که برای ساخت پله های شیشه ای از چه نوع شیشه استفاده می شود؟


پله شیشه ای با چه نوع شیشه ای تولید می شود؟

بهترین نوع شیشه ای که برای تولید پله های شیشه ای به کار گرفته می شود، شیشه های لمینت شده هستند که در ساخت نرده ها یا هندریل شیشه ای نیز استفاده می شود. این نوع شیشه ایمن ترین نوع شیشه موجود برای پله ها می باشد که بر اساس مقررات ساختمانی باید در تمامی راه پله های خانگی و تجاری استفاده شود. به منظور داشتن حداکثر ایمنی در پله ها، نرده ها و  راه پله، باید از صفحات شیشه ای لمینت مقاوم استفاده شود، اما این مقاومت چگونه بدست می آید؟ شیشه های سکریت در فرآیندی با حرارت بسیار بالا و دمیدن هوای سرد تولید می شود که لایه های بیرونی آن سریعتر خنک شده و استحکام شیشه را بسیار زیاد می کند، از طرفی شیشه های لمینت با استفاده از ترکیبات مختلف در چند لایه تشکیل می شود و در صورت شکستن قطعات شیشه را در کنار هم نگه می دارد. از ترکیب این دو فرآیند شیشه ای تولید می شود که به نام شیشه ایمنی شناخته شده و استحکام بسیار بالایی دارد، پله های شیشه ای از شیشه سکوریت لمینت شده تولید می شود که بسیار قوی تر از آن چیزی هستند که به نظر می رسند.


شیشه های بکار رفته در پله شیشه ای معمولا ضخامتی بین 22 تا 33 میلی متر دارند (چند لایه شیشه سخت شده و فیلم PVB بین آنها). در پله های شیشه ای فریم لس یعنی پله های شیشه ای بدون اسکلت فلزی یا فولادی، معمولاً از شیشه هایی با لایه های بیشتر و ضخیم تر استفاده می شود. نوع شیشه ای که برای نرده های شیشه ای داخلی استفاده می شود نیز شیشه های سکوریت شده (یا سخت شده) و لمینت شده با حداقل ضخامت 21 میلی متر هستند. وجود نرده های شیشه ای در کنار پله های شیشه ای اغلب توسط معماران و طراحان توصیه می شود و برای داشتن سبکی معاصر و شیک در طراحی پلکان مدرن به یکی از ضروریات تبدیل شده اند.


آیا راه پله های شیشه ای ایمن هستند؟

با تمام موارد گفته شده شیشه هنوز یک ماده بسیار ظریف است؛ مانند هر پروژه سازه ای، ایمنی همیشه یک نگرانی اصلی خواهد بود و بسیار مهم است که بدانید چه نوع شیشه ای برای ایمن نگه داشتن پله ها ضروری است. پله های شیشه ای در صورتی که با پانل های شیشه ای ایمنی تولید شوند و مطابق با مقررات و استانداردهای ساختمانی فعلی باشند، سالم و ایمن هستند. پله های شیشه ای در طول سال ها ویژگی های ایمنی خود را بسیار بهبود بخشیده اند و به جرات می تواند گفت در حال حاضر جزء محکم ترین بخش های ساخته شده از شیشه در ساختمان ها هستند. پله های شیشه ای که از شیشه سکوریت ساخته شده اند چهار برابر قوی تر از شیشه های سنتی به حساب می آیند؛ در واقع شیشه سکوریت شده به معنای واقعی کلمه نوعی "شیشه ایمنی" است. عملیات سکوریت باعث افزایش استحکام شیشه می شود به طوری که به راحتی نمی شکند و اگر این اتفاق بیفتد، شیشه به جای قطعات تیز، به قطعات کوچک گرد و ایمن تبدیل می شود.


همچنین شیشه سکوریت های لمینت شده یک شیشه دارای چند لایه مقاوم است که بسیار قوی تر و ایمن تر از شیشه معمولی است و به طور خاص طراحی شده تا در هنگام شکستن در کنار هم بمانند. به همین دلیل است که شیشه ایمنی (شیشه سکوریت لمینت شده) به طور گسترده در شیشه های اتومبیل، دربهای شیشه ای، کابین دوش، دیوارهای شیشه ای یا پروژه های تجاری به عنوان نمای مغازه، میز شیشه ای، سایبان شیشه ای و بسیاری دیگر بکار گرفته می شود.

ساخت پله شیشه ای


جنبه های تزئینی پله های شیشه ای

در طراحی مدرن دکوراسیون، پلکان شیشه ای یکی از ویژگی های توصیه شده توسط معماران و طراحان داخلی است؛ شیشه در واقع همیشه قادر است حس سبکی و ظرافت را به هر طراحی داخلی اضافه کند. پله های شیشه ای می توانند بر زیبایی منزل یا محل کار شما تاثیر بسیاری داشته باشند. شیشه یکی از اجزای اصلی معماری مدرن است و هر یک از ویژگی های مربوطه را تکمیل می کند؛ معماری مدرن با سادگی و عملکرد شناخته می شود، به این ترتیب پله های شیشه ای مورد مناسبی هستند.


به عنوان مثال، پله شیشه ای می تواند دکوراسیون داخلی را با برداشتن چوب و فلز به شکل مینیمال درآورد، پله های شیشه ای فضای اتاق را باز می کنند و همیشه مرتب تر از راه پله های سنتی به نظر می رسند. علاوه بر این پله های شیشه ای مانع از دید شما نمی شوند، این به شدت بر نحوه فیلتر نور در اتاق تأثیر می گذارد؛ پله های شیشه ای به نور پنجره ها یا نورگیرها اجازه می دهند تا محوطه را پر کند و با بازتاب نور در فضا آن را بزرگتر نشان می دهد.