کاربرد شیشه به منظور طراحی دکوراسیون در کنار چیدمان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با توجه به این که از شیشه می توان انواع مختلفی از طرح ها را ایجاد نمود می توان گفت از جمله مهم ترین متریال به منظور طراحی و دکوراسیون به شمار می رود. امروزه انواع مختلفی از شیشه های دکوراتیو برای فضاهای مختلف قابل اجرا می باشد. در این مقاله قصد داریم شیشه های گوناگونی را که به وسیله آن می توان اقدام به طراحی داخلی و تغییر دکوراسیون محیط نمود معرفی نماییم.


مولفه های مختلفی به منظور ایجاد طراحی داخلی وجود دارد که هریک از آن ها برای فضاهای گوناگون استفاده می شود. امروزه با استفاده از شیشه سکوریت که دارای خواص منحصر به فردی می باشد می توان در بسیاری از فضاها از متریال شیشه استفاده نمود. استفاده از این متریال به منظور ساخت پله شیشه ای ، در و پنجره ، پارتیشن شیشه ای ، نرده شیشه ای و... تنها بخشی از کاربرد های شیشه می باشد.


حال که با اهمیت و کاربرد شیشه در طراحی آشنا شده اید می توان برخی از مهم ترین مدل های شیشه های دکوراتیو را معرفی نماییم.


شیشه در ساده ترین مدل خود به منظور استفاده در پنجره کاربرد دارد که به شیشه شفاف معروف است. اما با ایجاد تغییراتی در هنگام ساخت در شیشه می توان از آن به منظور دکورهای مختلف استفاده کرد.


شیشه رنگی

یکی از پرطرفدارترین انواع شیشه های دکوراتیو شیشه رنگی می باشد. در این مدل از شیشه ها عموما از رنگ های روشن استفاده می شود و بسته به میزان نوری که بر روی آن تابیده می شود تغییر رنگ خواهد داد. از این نوع شیشه می توان به جای کاشی در دیوار آشپزخانه ، ساخت درب شیشه ای ، استفاده در سرویس های بهداشتی و یا حتی فروشگاه ها و بسیاری دیگر از فضاها استفاده نمود.


شیشه مات

از شیشه مات می توان در بسیاری از فضاها استفاده نمود. سندبلاست شیشه که سبب ساخت شیشه مات می شود نوعی از انواع شیشه های دکوراتیو است که از آن می توان برای ساخت پارتیشن شیشه ای و یا محیط هایی که احتیاج به ایجاد حریم شخصی است استفاده نمود. مات کردن شیشه سبب می شود نور را از خود عبور داده اما به دلیل شفاف نبودن مانع دید به داخل فضا می شود. سندبلاست شیه امروزه با استفاده از دستگاه های کامپیوتری قابل اجرا بوده و انواع مدل ها و طرح ها را می توان با استفاده از این روش بر روی شیشه انجام داد.


شیشه های کانتر بار

امروزه بسیاری از خانه ها دارای کانتر بار هایی در آشپزخانه خود هستند که بخش مهمی از دکوراسیون در خانه های امروزی می باشد. برای ساخت این کانتر بار ها می توان از شیشه لمینت طرح دار استفاده نمود که با استفاده از نورهای مخفی زیبایی دو چندانی به آن داد. البته این نوع از شیشه های دکوراتیو در بسیاری دیگر از مکان ها قابل اجرا می باشد. فروشگاه ها و مراکز خرید ، رستوران ها و کافی شاپ ها و یا سرویس های بهداشتی تنها بخشی از انواع کاربرد های شیشه های دکوراتیو کانتر بار می باشد.


شیشه های دکوراتیو همجوشی یا فیوزینگ

این نوع از شیشه های دکوراتیو که به شیشه های فیوزینگ هم معروف است با استفاده از اتصال قطعات شیشه با روش همجوشی ساخته می شود. این روش بدون نیاز به چسب و یا هرگونه ماده اتصال دهنه انجام می گیرد و در ترکیب با موادی همچون اکسیدهای فلزی می توان رنگ های مختلفی را در کنار طرح های گوناگون به آن داد. علاوه بر ساخت انواع وسایل دکوری همچون ظروف شیشه ای ، از این نوع شیشه می توان برای ساخت درب شیشه ای ، کابین دوش شیشه ای ، استفاده در دیوار اتاق ها ، سرویس بهداشتی یا آشپزخانه و بسیاری دیگر از فضاها استفاده کرد.

شیشه دکوراتیو


شیشه های آینه ای

طراحی این شیشه ها به گونه ای است که یک طرف آن ها خاصیت آینه ای و سمت دیگر حالت شیشه و شفاف دارند. از این مدل از شیشه می توان  در ادارات و فروشگاه ها و یا پنجره های ساختمان ها استفاده نمود. سطوح خارجی شیشه های آینه ای به گونه ای است که نور خورشید و تصویر را بازتاب می دهد در مقابل در سمت دیگر آن حالت شفاف خواهد داشت. پنجره ساختمان ها که نیاز به عدم دید از بیرون به داخل است اما افراد در داخل بتوانند فضای خارج را مشاهده نمایند از این نوع شیشه های دکوراتیو بهره گرفته می شود.


میزان امنیت شیشه های دکوراتیو

امروزه با استفاده از فناوری ساخت شیشه سکوریت می توان گفت ایمنی و مقاومت شیشه های دکوراتیو در بالاترین سطح قرار گرفته است. شیشه سکوریت یا شیشه نشکن نوعی از شیشه است که در برابر ضربه مقاومت بالایی نسبت به شیشه معمولی داشته و در اثر برخورد شدید به قطعات بسیار ریز و صیقلی و بدون لبه های تیز تبدیل می شود که این امر سبب جلوگیری از بروز هرگونه حادثه خواهد شد.


نوع دیگری از شیشه نیز وجود دارید که به شیشه لمینت معروف می باشد. این شیشه از متصل شدن چند لایه شیشه در کنار هم ساخته می شود و قطر نسبتا بیشتری نسبت به دیگر شیشه ها دارد.استفاده از شیشه لمینت امروزه در اکثر فضاها میسر بوده و در مکان های مختلف از جمله کف پوش شیشه ای ، پله شیشه ای ، پارتیشن شیشه ای ، نرده شیشه ای ، کابین دوش شیشه ای ، شیشه اتومبیل و... قابل اجرا می باشد. مهم ترین خاصیت این نوع شیشه عدم خرد شدن آن ها می باشد. در اثر ضربات شدید شیشه لمینت تنها ترک می خورد. از دیگر خواص این شیشه می توان به عایق صدا و حرارت آن اشاره نمود.


امروزه انواع دیگری از شیشه های دکوراتیو به منظور ایجاد و ساخت دکوراسیون های متنوع قابل اجرا می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به شیشه های سازگار با محیط زیست ، شیش های بافت دار و... اشاره کرد.