مراحل تولید آینه به چه شکل می باشد؟


امروزه به منظور ایجاد دکوراسیون ها نوین در منازل و ادارات از ترفند های جدیدی استفاده می باشد. استفاده از روش آینه کاری به روش های گوناگون یکی از پرطرفدارترین روش ها به منظور انجام این کار است. آینه کاری جورچین یا پازلی مدرن یکی از روش های پر طرفدار برای دیزاین محیط می باشد. انجام آینه کاری به روش های مختلف قدمت چندین ساله دارد و امروزه یکی از بهترین روش ها برای دکوراسیون به شمار می رود. در این مقاله شما را با مراحل تولید آینه آشنا خواهیم ساخت.


تاریخچه آینه کاری

قرن ها پیش انسان ها با استفاده از سنگ ها توانستند موفق به ساخت وسایلی بشوند که بتوانند نور را بازتاب دهند. سنگ های آتشفشانی مانند سنگ ابسیدین که دارای ترکیبات سیلیکات می باشد این کار را برای آن ها میسر می ساخت. این سنگ ها که به رنگ سیاه می باشند به وسیله جلا دادن می توانستند نور را در خود بازتاب داده تا شبیه به آینه عمل نمایند.


استفاده از سایر مواد همچون نقره ، طلا و آلومینیوم طی سالیان بعد (1600 سال قبل از میلاد مسیح) و با پیشرفت علم جایگاه خود را به سنگ های آتشفشانی داده و مردم آن زمان با استفاده از آن ها اقدام به تولید آینه نمودند. این کار با استفاده از اندود کردن این مواد به کمک نیترات نقره صورت می گرفت. از آن زمان تا به امروز این روش به عنوان یکی از اصلی ترین روش ها برای تولید آینه و انجام آینه کاری استفاده می شود.


استفاده از جیوه به منظور آینه کاری اولین بار در قرن 16 مورد توجه قرار گرفت. این روش اولین بار به وسیله ونیزی ها به وجود آمد . با پوشش پشت شیشه ها به وسیله این ماده توانستند آینه های امروزی را اختراع نمایند. بازتاب بدون انحراف و کامل نور در این نوع آینه ها سبب شد جیوه جز اصلی ترین ماده ها برای انجام آینه کاری استفاده گردد. با پیشرفت تکنولوژی آینه های امروزی بدین صورت ساخته می شود که در ابتدا شیشه که به عنوان اصلی ترین قسمت آینه کاری به شمار می رود آماده و پس از ایجاد صیقل کاری بر روی آن جیوه را در یک طرف از شیشه می پوشانند تا آینه ساخته شود.


مراحل ساخت آینه و انجام آینه کاری به چه شکل می باشد؟

امروزه به دلیل این که می توان با استفاده از جدید ترین تکنولوژی ها اقدام به تولید شیشه نمود ، روند تولید آینه نیز بسیار ساده تر از گذشته شده است. این کار بدین صورت انجام می گیرد که ابتدا شیشه مورد نظر در کارخانه بر اساس ابعاد مورد نیاز تولید می شود و پس از آن لایه ای برای ایجاد بازتاب در یک طرف شیشه می پوشانند. موادی که با استفاده از آن می توان بر روی شیشه خاصیت بازتاب به وجود آورد عبارتند از نقره ، طلا و یا کروم.


استفاده از جیوه به دلیل ایجاد سموم و تخریب محیط زیست برای آینه کاری منسوخ شده است و از مواد جایگزین دیگر مانند نقره و آلومینیوم و... استفاده می شود. برای ساخت آینه به بهترین شکل ممکن می بایست لایه پوششی جهت بازتاب بر روی شیشه به صورت کاملا بدون نقص پوشیده شود. ایجاد هرگونه ناخالصی بر روی سطح این لایه سبب ایجاد مشکلاتی در آینه کاری می شود.

آینه کاری


پوشش مواد بازتاب دهنده بر روی به چه شکل می باشد؟

امروزه برای انجام این کار در کارخانه ها از روش های گوناگونی استفاده می شود. یکی از بهترین روش های برای پوشش شیشه با استفاده از این مواد جوشاندن  فلزات و ایجاد یک لایه یکدست و نازک می باشد.این لایه با دقت بر روی سطح شیشه می نشیند و پس از آن بر روی آن را رنگ می زنند تا روکشی محافظی جهت عدم ایجاد آسیب ایجاد گردد. برای آینه کاری یا ضخامت ها مختلف می بایست انجام تولید این لایه پوششی به دقت انجام گیرد تا بهترین نتیجه حاصل گردد.


ضخامت آینه برای انجام آینه کاری بسته به نیاز و سفارش مشتری متغیر می باشد و می توان آن را با ضخامت های گوناگون تولید نمود. هرچه آینه ضخامت بیشتری داشته باشد از مقاومت بالایی در برابر شکسته شدن برخوردار می باشد. قیمت آینه کاری علاوه بر ابعاد و نوع ساخت به مواد پوششی که در آن استفاده می شود بستگی دارد. نوع فلز بکار برده شده برای ساخت آینه تاثیر زیادی در کیفیت آینه دارد و برخی فلز ها می توانند بازتاب و دوام بهتری را ارائه دهند که قیمت بالاتری نسبت به سایر آینه ها دارند.


به طور کلی مراحل ساخت آینه عبارتند از:

• تولید شیشه در ابعاد و ضخامت مورد نظر

• پوشش یک طرف از شیشه با استفاده از لایه نازکی از ترکیبات فلزی به منظور ایجاد بازتاب نور

• ایجاد طرح های مختلف بر روی آینه

• کنترل کیفیت محصول در انتهای ساخت به منظور عدم هرگونه مشکل در آینه که با استفاده از میکروسسکوپ انجام می شود.

• حمل و نصب آینه در محل مورد نظر


آینه کاری امروزه در بسیاری از فضاها نقش مهمی را بر عهده داشته و می توان با استفاده از دستگاه های پیشرفته اقدام به تولید آینه در مدل ها و اشکال مختلف شد. استفاده از آینه کاری در بسیاری از فضاها از جمله آینه سرویس بهداشتی ، پذیرایی ، اتاق خواب و ... انجام می شود که می توان طرح های منطبق بر فضای مورد نظر را انتخاب و سفارش داد. همچنین دلایل اهمیت آینه کاری فقط جهت بازتاب نور نبوده و مزایا و کاربردهای دیگری دارد که می تواند دلیلی بر اهمیت استفاده از آن باشد.


پست الکترونیک

[email protected]

[email protected]

تلفن تماس

تلفن : 44733769

موبایل و واتساپ : 09212585523

آدرس اینستاگرام : @toranjglassco

آدرس

بزرگراه شهید آبشناسان غرب به شرق - خیابان سردار جنگل جنوب - کوچه ی طباطبایی - کوچه ی زاگرس - پلاک 9 واحد 7