در سال های گذشته پله ها و نرده های آنها از قطعات چوبی، سنگی یا فلزی ساخته شده اند و اگر به درستی نگهداری شوند، طراحی سنتی زیبایی را ایجاد می کنند. اما امروزه بسیاری از افراد به سمت طراحی های مدرن و مینیمالیستی در خانه های خود می روند، یکی از روندهای کلیدی طراحی دکوراسیون در چند سال اخیر استفاده از انواع شیشه در بخش های مختلف تزئینی و کاربردی خانه ها مانند نمای شیشه ای، درب های شیشه ای، مبلمان و پارتیشن شیشه ای می باشد. نرده یا هندریل به عنوان یک اصطلاح، برای تعیین کل حصار راه پله یا بالکن ها استفاده می شود و علاوه بر جنبه تزئینی، برای امنیت افراد کاربرد دارد.


نرده ها می توانند از تقریباً هر چیزی که در ساخت و ساز استفاده می شود ساخته شوند، مانند:

• شیشه

• چوب

• فولاد

• فرفورژه

• بتن

• سنگ طبیعی


برای طراحی دکوراسیون خانه ها، نرده های بتنی ممکن است زیباترین گزینه نباشد و نرده های سنگ طبیعی ممکن است بسیار گران باشند، به همین دلیل در اکثر خانه ها گزینه های قابل اجرا نیستند. آلومینیوم یا فرفورژه نیز انتخاب بسیار ضعیفی برای ساختار خاص نرده ها هستند، اگرچه ارزان و قابل تنظیم اند.


هندریل چوبی

هندریل یا نرده های چوبی اغلب به عنوان نرده های سنتی شناخته می شوند و حس کلاسیکی را به خانه می دهند. چوب های مختلفی برای انتخاب وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:


چوب های سخت مانند:

• بلوط سفید

• گردو

• ساپله

• خاکستر

• چوب سفید رنگی مانند توس یا صنوبر

مقایسه هندریل شیشه ای و چوبی


و چوب های نرم مانند:

• کاج

• شوکران


مزایای هندریل چوبی:

✔ آنها را می توان به رنگ دلخواه رنگ آمیزی کرد و همچنین می توان آنها را به اشکال و الگوهای پیچیده درآورد.

✔ نرده های چوبی بسته به نوع چوبی که انتخاب می کنید، معمولاً مقرون به صرفه ترین گزینه هستند.

✔ چوب هرگز از مد نمی افتد و یک هندریل چوبی مکمل سبک موجود خانه شما خواهد بود. یکی از مزایای چوب جذابیت بصری به دلیل ظاهر کلاسیک، پیچیده و غنی نرده های چوبی با کیفیت بالا است.


معایب نرده های چوبی:

✔ چوب به خوبی تغییرات آب و هوا را تحمل نمی کند و اگر مداوماً و به درستی رسیدگی نشود، پوسیده می شود.

✔ چوب ممکن است در اثر ضربه ترک بخورد و شکافته شود، اگرچه این بستگی به نوع چوبی که انتخاب می کنید و نحوه مراقبت از آن دارد؛ چوب های سخت و کامپوزیت از چوب های نرم مانند کاج دوام بیشتری دارند.

✔ نگهداری از هندریل چوبی نیاز به تلاش زیادی دارد، باید  آن را به طور مرتب تمیز کرده و هر سال آن را لکه گیری کنید. حتی چوب های سخت مستعد آسیب آب، پوسیدگی، موریانه ها، هجوم آفات، انبساط و انقباض هستند.


هندریل شیشه ای

نرده های شیشه ای با ظاهری مدرن و زیبا، دارای صفحات شیشه ای مقاوم هستند که ضخامت هایی بین  8 تا 10 میلیمتر دارند. به طور معمول برای ایمنی بیشتر از شیشه سکوریت در ساخت هندریل شیشه ای استفاده می شود که در فرآیند تولید در معرض حرارت زیاد حدود 700 درجه قرار میگیرد و سپس دمای خنک به آن دمیده می شود که باعث خنک شدن لایه های بیرونی و کشش داشتن لایه درونی می شود که استحکام 4 برابری را به آن می دهد. نرده های شیشه ای از مجموعه ای از پانل های شیشه ای ساخته می شوند که نیمه قاب، تمام قاب یا بدون قاب هستند؛ از هندریل شیشه ای می توان در بالکن ها، حصار استخر، پله ها و نرده های استاندارد استفاده کرد.


مزایای هندریل شیشه ای:

✔ نرده‌ های شیشه ای ظاهری کلاسیک و مدرن ارائه می دهند که بدون مانع به شما امکان می دهد محیط اطراف خانه خود را مشاهده کنید.

✔ می توان از انواع مختلف شیشه شفاف، نیمه شفاف، حکاکی شده، مات یا رنگی برای زیبایی بخشی به خانه استفاده کرد.

✔ هندریل شیشه ای همچنین مانع دید شما نمی شود، به نور اجازه عبور می دهد و فضای خانه را بزرگتر نشان خواهد داد.

✔ تمیز کردن آن آسان است (فقط کافیست از آب صابون یا شیشه شور استفاده کنید).

✔ علاوه بر استفاده از شیشه های ایمنی، میتوان آن را با چوب، آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ ترکیب کرد که باعث افزایش ایمنی نرده ها می شود. به خاطر داشته باشید که حتی بدون پشتیبان فلزی، شیشه های سخت شده می توانند به تنهایی محکم تر از آهن فرفورژه باشند.

هندریل شیشه ای


معایب هندریل شیشه ای:

✔ شاید یکی از بزرگترین نقاط ضعف شیشه، قیمت آن باشد، اگر راه پله زیاد یا بالکن بزرگی دارید، استفاده از شیشه به عنوان متریال نرده ممکن است چندان مقرون به صرفه نباشد.

✔ شیشه شفاف لکه ها، اثر دست ها و گرد و غبار را بلافاصله نشان می دهد و نیاز به تمیزی مداوم دارد تا از تجمع میکروب ها روی سطح شیشه جلوگیری کنید.


چرا هندریل شیشه ای بهتر از هندریل چوبی است؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا صاحبان خانه ها باید هندریل چوبی را با شیشه ای تعویض کنند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم:


1- بهبود ظاهر خانه

گاهی اوقات، راه پله های چوبی می توانند خانه را کوچک و تاریک نشان دهند، قطعات مات برای اجازه دادن به نور طبیعی خورشید برای روشن کردن خانه مناسب نیستند، که می تواند باعث تاریک شدن خانه ها شود و در نتیجه چراغ ها حتی در طول روز روشن شوند. از سوی دیگر هندریل شیشه ای برای عبور دادن به نور طبیعی در کل خانه عالی هستند، که می تواند وابستگی به نور مصنوعی را کاهش دهد. استفاده از قطعات شفاف شیشه در دکوراسیون همچنین کمک میکند تا فضای خانه بسیار بازتر از آنچه هست احساس شود و احساس تاریکی و کوچکی قبل را از بین می برد.


2- نگهداری راحت

قطعات مورد استفاده در سازه های شیشه ای مقاوم هستند و به گونه ای طراحی شده اند که به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز داشته باشند. تنها چیزی که نیاز دارید تا نرده های شیشه ای شما کاملاً جدید به نظر برسند این است که به طور مرتب آنها پاک کنید و هر گونه علامت و لکه ای را که ممکن است انباشته شود از بین ببرید. برخی از افراد نگران هستند که تمام چیزی که برای شکستن نرده شیشه ای آنها لازم است یک ضربه تصادفی باشد؛ البته که اینطور نیست، زیرا همه مواد مورد استفاده برای اطمینان از استحکام آنها آزمایش شده اند، به این معنی که به راحتی شکسته یا خرد نمی شوند. همچنین مزیت دیگر شیشه نسبت به چوب این است که نمی پوسد و مانند فلز زنگ نمی زند و تشکیل آفت در آن امکان پذیر نیست.