دکوراسیون مدرن در واقع بازتابی از هنر مدرن است که در عین زیبایی، سادگی را به همراه دارد؛ این نوع دکوراسیون قابلیت ترکیب با طراحی دکوراسیون سنتی و کلاسیک را نیز دارد. طراحی دکوراسیون مدرن به دلیل ویژگی های زمانی و جغرافیایی مداوماً در حال تغییر می باشد و اساس آن بر رنگ های روشن و خطوطی صاف و ساده بنا شده است. برای اجرای طراحی دکوراسیون مدرن می توانید بخش از فضای خانه یا محل کار خود را تغییر دهید و علاوه بر نمای بیرونی فضای داخلی را نیز مدرن کنید. مهمترین ویژگی دکوراسیون مدرن استفاده از شیشه در بخش های مختلف مانند درب ها، سقف، پنجره ها و نماهای شیشه ای می باشد؛ همچنین بسیاری از لوازم داخلی نیز از جنس شیشه طراحی می شوند مانند پارتیشن، مبلمان، پله و نرده شیشه ای.


با افزایش کاربرد شیشه در ساختمان ها و دکوراسیون داخلی، انواع مختلفی از آن تولید شدند که دارای مقاومت های متفاوت بوده و انواع مختلفی از جمله شیشه های مات و رنگی نیز دارند. به دلیل انعطاف پذیری شیشه در دمای بالا و قابلیت شکل دهی آن به هر طرح دلخواه گستره استفاده از آن بیشتر شده و کاربرد آن در قسمت های بیرونی و داخلی ساختمان نیز افزایش پیدا کرده است.


بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای که به نام آجر شیشه ای نیز شناخته می شود نوعی از مصالح تزئینی ساختمان می باشد که کاربردهای بسیار زیادی در دکوراسیون مدرن دارد. علاوه بر جنبه ظاهری بلوک های شیشه ای، به دلیل دوجداره بودن آنها عایق صدا و دما نیز محسوب می شوند و در هر قسمت از خانه یا ساختمان اداری و تجاری قابل استفاده هستند. ضخامت و نوع شیشه استفاده شده در این نوع بلوک ها می تواند میزان حفظ حریم خصوصی و جداسازی فضا را مشخص کند، البته تمامی مدل های آجرهای شیشه ای امکان عبور نور طبیعی را فراهم می کنند. همچنین به دلیل خالی بودن فضای داخلی این بلوک ها وزن آنها از آجرهای معمولی و دیگر مصالح کمتر بوده و نصب سریعتری هم دارد. معمولا از بلوک های شیشه ای یک اندازه و یک شکل برای قسمت های مختلف ساختمان استفاده می شود که توسط چسب یا ملات به همدیگر وصل می شوند.


مزایای آجر شیشه ای بسیار متفاوت است و می تواند به صورت کاربردی در قسمت هایی مثل دیوارها، پارتیشن ها، سرویس بهداشتی و حمام یا به صورت دکوراتیو در هر قسمت خانه و محل کار بکار گرفته شود. تمیز کردن آجر شیشه ای همانند یک پنجره بوده و بسیار راحت می باشد؛ البته به دلیل استفاده از انواع شیشه ها امنیت این بلوک ها بیشتر از شیشه های معمولی می باشد.

بلوک شیشه ای


انواع بلوک شیشه ای

بلوک های شیشه ای در طرح ها، ضخامت ها، رنگ ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند که می تواند از شیشه های مات یا شفاف در ساخت آن استفاده شود.

• بلوک شیشه ای شفاف به دلیل عبور نور زیاد از خود طرفداران بسیاری دارد و معمولا در طراحی نماهای شیشه ای استفاده می شود.

• بلوک شیشه ای مات معمولا در مکان هایی که نیاز به جلوگیری از دید دارند استفاده می شود مانند سرویس بهداشتی، البته باید در نظر داشت که این نوع بلوک ها نور کمتری از خود عبور می دهند.

• بلوک شیشه ای رنگی با توجه به سلیقه افراد و طراحی دکوراسیون استفاده می شود و در همه رنگ ها موجود است که حتی می تواند به صورت ترکیبی بکار گرفته شود.

• بلوک شیشه ای توپر دارای ضخامت بسیار زیادیست که به دلیل مقاومت زیاد معمولا برای کف استفاده می شود.

• بلوک شیشه ای طرحدار با هدف تزئین قسمت های مختلف ساختمان استفاده می شود که این نوع بلوک شیشه ای در طراحی دکوراسیون مدرن کاربرد بیشتری دارد.

کاربرد شیشه در طراحی داخلی


استفاده از بلوک شیشه ای در طراحی دکوراسیون مدرن

همانطور که گفته شد استفاده از انواع شیشه در طراحی دکوراسیون مدرن جایگاه ویژه ای دارد و معمولا برای قسمت های مختلفی از خانه یا دفاتر اداری از متریال شیشه استفاده می شود. بلوک های شیشه ای نیز به دلیل نوع آوری و تنوع در مدل ها جزء موارد پرکاربرد در طراحی دکوراسیون مدرن هستند که علاوه بر کاربرد تزئینیشان در موارد بسیاری مانند دیوارها، پنجره ها، سقف و پارتیشن شیشه ای استفاده می شوند. به دلیل استفاده از شیشه خم در مراحل تولید آجر شیشه ای امکان به کارگیری انواع طرح ها و مدل های مختلف مانند بلوک شیشه ای چندضلعی، منحنی و سه بعدی در طراحی داخلی و بیرونی ساختمان ها وجود دارد. علاوه بر صدا و گرما، بلوک شیشه ای در مقابل ورود رطوبت و گرد و غبار نیز مانند یک عایق عمل می کند و در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری آن کم و شرایط نگهداری و نظافت آن بسیار راحت می باشد.


استفاده از بلوک شیشه ای در طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر جداسازی فضا امکان بهره گیری از نور کافی را به همراه دارد که باعث صرفه جویی در مصرف برق و انرژی می شود. همچنین می توان با استفاده از آجر شیشه ای طرحدار با اشکال سنتی دکوراسیون مدرن و اصیل ایرانی را با هم ترکیب کرد. بلوک های شیشه ای در کنار مقاومت بالایی که دارند، ضخامت های بسیار کمی دارند که حتی در بیشترین حالت نصف دیوارهای آجری سنتی هستند و این ویژگی در پارتیشن و دیوارهای شیشه ای باعث افزایش فضای مفید داخلی می شود. یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از بلوک شیشه ای در طراحی دکوراسیون مدرن قیمت نهایی آن می باشد که به نسبت دیوارهای سنتی با در نظر گرفتن گچ، سفیدکاری و رنگ کمتر می شود.


در این مقاله سعی شد تا مزایای استفاده از بلوک شیشه ای در طراحی دکوراسیون مدرن ذکر شود. مجموعه ترنج آذین با تجربه فراوان در تولید انواع محصولات شیشه ای به یکی از برترین گزینه ها برای طراحی دکوراسیون تبدیل شده که امکان دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر را به صورت آنلاین یا تلفنی را برای مشتریان خود فراهم کرده است.