هنگامی که صحبت از شیشه های ضد گلوله می شود، به یکی از انواع شیشه های ایمنی یا محصولات شیشه مانند اشاره می شود که می تواند تا چندین گلوله بالستیک از انواع خاصی از سلاح های گرم را تحمل کنند. با این حال، در واقعیت چیزی به نام شیشه 100٪ ضد گلوله وجود ندارد.


سطح حفاظت ارائه شده توسط هر چیزی که به عنوان شیشه ضد گلوله bulletproof به بازار عرضه می شود کاملاً با موادی که از آن ساخته شده ، ضخامت و نحوه تولید آن تعیین می شود. اما هیچ ترکیبی از مواد، ضخامت و فرآیند ساخت وجود ندارد که بتواند شیشه های ضد گلوله بسازد؛ در واقع لغت شیشه ضد گلوله یک اختراع بازاریابی است. انواع بسیار انعطاف پذیر و ضخیم شیشه های ایمنی و محافظ های غیر شیشه ای مقاوم در برابر ضربه وجود دارد که دارای سطوح بسیار بالایی از مقاومت بالستیک هستند، اما در صورت اصابت گلوله های متعدد از سلاح های گرم به اندازه کافی قوی، در نهایت می توان به هر چیزی نفوذ کرد؛ بنابراین نامیدن این محصولات با عنوان شیشه ضد گلوله نادرست است.

شیشه ضد گلوله


 شیشه ضد گلوله چیست؟

مقاوم ترین سازه شیشه ای در برابر گلوله یا نزدیک ترین چیزی که می توان آن را شیشه ضد گلوله نامید، پلی کربنات شیشه ای است. این نوع محصول از چندین لایه پلی کربنات و لمینت های شیشه ای سکوریت تشکیل شده که در کنار هم قرار گرفته اند، هرچه محصول نهایی ضخیم تر باشد یا لایه های بیشتری در تولید آن نقش داشته باشد، در برابر گلوله مقاوم تر خواهد بود. محصولات ساخته شده از مواد مقاومی مانند پلی کربنات می توانند مقاومت بسیاری در برابر گلوله داشته باشند، اما هرگز نمی توانند کاملاً ضد گلوله باشند. هنگام اشاره به انواع شیشه هایی که می توانند گلوله را متوقف کنند، اصطلاحات صحیح برای استفاده شیشه بالستیک ballistic glass یا شیشه مقاوم در برابر گلوله bullet-resistant glass هستند و هرجا که لغت شیشه ضدگلوله را شنیدید بدانید که منظور این نوع از شیشه های ایمنیست.


این شیشه های ایمنی از یک لایه پلاستیکی ساخته شده‌اند که بین چندین لایه شیشه قرار گرفته و به گونه ای طراحی شده اند که ضربات مرگبار گلوله را تحمل کنند. آنها همچنین در برابر هر نوع شکستگی مقاوم هستند و شکستن آنها بسیار دشوار است؛ لایه پلاستیک شیشه را پس از شکستن نگه می دارد و اجازه نمی دهد گلوله از آن عبور کند. کاربردهای آنها همچنان در فروشگاه های بزرگ و بازارهای تجاری که احتمال حملات مهاجمان مسلح زیاد است، به طور باورنکردنی متداول است. از 3 نوع ماده در فرآیند تولید شیشه های ضد گلوله استفاده می شود که مقاومت شیشه را در برابر گلوله ها افزایش می دهند:

1- اکریلیک که نوعی پلاستیک بسیار سخت و شفاف است.

2- پلی کربنات نیز نوعی پلاستیک است، اما بسیار نرم تر و سبک تر، تقریباً 1/3 وزن اکریلیک.

3- شیشه لمینت یا چندلایه که در دو طرف آن 2 تکه شیشه و یک لایه نرم از پلی کربنات در وسط آن قرار دارد.

با تمام انواع مواد فوق، ضخامت چیزیست که بیشترین اهمیت را در مقاومت در برابر گلوله دارد، هرچه شیشه مقاوم در برابر گلوله ضخیم تر باشد، مقاومت آن در برابر تعداد بیشتری گلوله افزایش می یابد.


کاربردهای شیشه ضد گلوله چیست؟

شیشه های ایمنی مدرن از جمله شیشه سکوریت، لمینت، ضد گلوله و ضد انفجار معمولاً در ساختمان های تجاری و دفاتر جایی که حفاظت بالاترین اولویت است استفاده می شود. شیشه های ضد گلوله برای خنثی کردن تهدیدات مسلحانه عالی هستند و به مقامات امنیتی زمان لازم را برای انجام اقدامات متقابل می دهد. آنها معمولاً در پنجره ها و درهای بیرونی استفاده می شوند که ایمنی و زیبایی هر دو اهمیت یکسانی در آنها دارند. استفاده از شیشه ایمنی با استحکام بالا برای محیط های بیرونی به دلیل خاصیت انتقال نور جذاب و ایده آل است. کاربر شیشه های مقاوم در برابر گلوله با توسعه شیشه های پیشرفته تر و ارزان تر همچنان در حال گسترش است؛ عملکرد این شیشه ها افزایش هزینه سرمایه را متعادل می کند زیرا هیچ قیمتی برای زندگی وجود ندارد.


شیشه های ایمنی مدرن به گونه ای طراحی شده اند که ورود گلوله ها را از یک طرف محدود می کنند و اجازه می دهند گلوله تا انتهای دیگر شیشه نفوذ کند. این ویژگی باعث می شود که این شیشه ها برای ایستگاه های پلیسی که در آن باید اقدامات متقابل برای جلوگیری از حمله مهاجم انجام شود، مناسب باشد، و همچنین بازارهای محلی، مغازه ها و جواهرات فروشی ها به شدت به چنین اقدام محافظتی نیاز دارند. این شیشه نه تنها از جان افراد محافظت می کند بلکه از اموال او نیز در برابر سرقت محافظت کرده و به حداقل رساندن ضرر کمک می کند.


این نوع شیشه ایمنی می تواند به طور گسترده ای در بانک ها، پست، مخابرات، اوراق بهادار، بیمه و سایر واحدهای پیشخوان و موزه ها، خانه های مسکونی گران قیمت، زندان ها و سایر مکان های مهم و کامیون های پول نیز به کار گرفته شود. سایر کاربردها:

✔خودروهای نظامی سبک و سنگین

✔وسایل نقلیه عمرانی

✔ماشین های زرهی

✔قایق ها

✔ایجاد تریبون های VIP

✔تجهیزات مرزی

✔پست های نگهبانی

شیشه سکوریت


چه مراکزی به شیشه های مقاوم در برابر گلوله نیاز دارند؟

چندین ویژگی مختلف از یک کسب و کار یا سازمان وجود دارد که نیاز به محصولات شیشه ضد گلوله در درب ها، پنجره ها و نمای شیشه ای ساختمان را نشان می دهد. گسترده ترین ویژگی و مهم ترین آن، خدمت به عموم مردم است، اگر دسترسی به داخل ساختمان شما برای عموم ممکن است، احتمال خشونت با اسلحه بیشتر می شود؛ اما امکان رخ دادن سرقت مسلحانه به نوع کسب و کار نیز بستگی دارد. در مرحله بعدی نحوه و زمان خدمات رسانی به مشتریان اهمیت دارد، مکان هایی که شبانه روز باز هستند در طول شب که همه جا خلوت تر است، آسیب پذیرتر هستند. عامل بعدی احتمال وجود مبالغ قابل توجهی در محل از جانب مجرمان می تواند خطر حمله با اسلحه را افزایش دهد. با در نظر گرفتن این ویژگی ها، در ادامه انواع صنایع و شرکت هایی که نیاز به استفاده از شیشه های مقاوم در برابر گلوله دارند، لیست شده اند:

•استادیوم ها و ورزشگاه ها

•فروشگاه های بین راهی و پمپ بنزین ها

•موسسات مالی

•مدارس

•ایستگاه های پلیس

•ساختمان های دولتی

•فروشگاه های دارای کالاهای با ارزش (مانند جواهری)

•هتل ها و متل ها

•بیمارستان ها و کلینیک ها