شیشه با داشتن حس بصری ظریف، به عنوان یک عنصر در دکوراسیون مدرن شناخته می شود که پیچیدگی ندارد و فضاها را بزرگتر نشان می دهد و به زیبایی فضا می افزاید. تعجب آور نیست که سازه های شیشه ای شیک مردم را شگفت زده کند، با این حال به همان اندازه که شیشه در بخش های مختلف ساختمان ممکن است زیبا باشد، به دلیل خاصیت شکنندگی اغلب به عنوان یک خطر ایمنی دیده میشود. انواع شیشه های ایمنی مانند شیشه لمینت، سکوریت و غیره به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی تولید شده و سطح ایمنی را افزایش داده اند.


اگرچه شیشه های امروزی از همان عناصر اصلی مانند ماسه، سنگ آهک و کربنات سدیم ساخته می شوند، اما این شیشه ها برای کمک به دست یابی به ایمنی و برآورده کردن نیازهای سازه ای، پردازش و تقویت می شوند. چه بخواهید جذابیت زیبایی فضای خود را افزایش دهید و چه بخواهید ضریب امنیتی را تقویت کنید، شیشه می تواند همه این کارها را انجام دهد. امروزه می توانید انواع شیشه ها را در رنگ ها و طرح های مختلف و مهم تر از همه با دوام و ضخامت های متفاوت بیابید که حتی با استحکام بیشتری نسبت به فولاد طراحی شده اند.


شیشه لمینت

شیشه لمینت یا شیشه چندلایه ظاهری مشابه با شیشه های استاندارد داشته و قابل تشخیص از آنها نیست، علاوه بر دوام بیشتر، این شیشه ها مزایایی همچون محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و کاهش صدا را نیز دارند. شیشه لمینت که با دو یا چند ورق شیشه آنیل شده (سخت شده) یا حرارت دیده تولید می شود، استحکام و دوام بالای خود را از یک لایه پلاستیکی به نام پلی وینیل بوتیرال (PVB) که بین لایه های شیشه قرار گرفته ، می گیرد. پس از قرار دادن لایه PVB بین لایه های شیشه، با استفاده از اتوکلاو و یک سری غلتک فشاری در دمای مشخصی، این لایه ها به یکدیگر محکم می چسبند. گرما و فشار، چندین واکنش شیمیایی و مکانیکی ایجاد می کند که باعث می شود شیشه های لمینت حتی در زیر ضربه های شدید سالم بمانند. ماهیت چسبنده لایه PVB یک پیوند مکانیکی و هیدروژنی ایجاد می کند که توسط آن ورق های شیشه به صورت یکپارچه به یکدیگر می چسبند. لایه های میانی دیگری نیز برای تولید شیشه لمینت استفاده می شوند، EVA به دلیل امکان شکل گیری بسیار ظریف برای شیشه های دکوراتیو و SGP قابلیت افزایش استحکام تا دو برابر PVB را دارد و بیشتر برای نمای شیشه ای استفاده می شود.

شیشه سکوریت


آیا شیشه لمینت بهترین انتخاب برای اهداف امنیتی است؟

شیشه های لمینت که به طور ویژه برای تقویت اقدامات امنیتی ساختمان ها طراحی شده، در بین معماران و طراحان با هدف ساخت فضایی امن محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. استحکام شیشه های لمینت (چند لایه) به نوع و تعداد لایه های میانی که در فرآیند تولید استفاده شده اند بستگی دارد، هرچه تعداد ورق های شیشه ای و لایه های PVB بیشتر باشد، کارایی شیشه لمینت در افزایش امنیت خانه ها و دفاتر شما در مقابل هرگونه آسیب بیشتر می شود.


یک مزیت بزرگ نحوه فرآیند تولید شیشه لمینت این است که حتی در صورت شکستن شیشه، قطعات شکسته شده به اطراف پخش نخواهند شد، زیرا این قطعات محکم به لایه میانی می چسبند؛ این ویژگی افراد را از آسیبی که معمولاً استفاده از شیشه های استاندارد در پی دارد، محافظت می کند. به این ترتیب شیشه لمینت نه تنها خانه یا دفاتر کاری را در برابر سارقان و متجاوزان محافظت می کند، بلکه ایمنی داخل ساختمان را نیز برای افراد حاضر تضمین می کند و می توان گفت که بهترین انتخاب برای اهداف امنیتی هستند. شیشه های لمینت همچنین به دلیل طراحی های مد روز خود که با امنیت بهینه ترکیب شده اند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند که تعادل کاملی بین زیبایی شناسی و عملکرد را ایجاد می کنند.


کاربردهای رایج شیشه لمینت

✔ پنجره ها

پنجره ها اولین نقطه ورودی برای سارقان برای نفوذ به خانه ها و دفاتر هستند؛ با استفاده از شیشه لمینت در پنجره ها، لایه های داخلی PVB آن، سطح بالایی از مقاومت در برابر نفوذ را فراهم می کند تا در برابر حملات سارقان مقاومت کند. شیشه لمینت دارای استحکام و دوام باورنکردنی است و نیاز به کرکره اضافی را از بین میبرد؛ این شیشه های چند لایه شفاف همچنین به کاربران این امکان را میدهند که با داشتن ایمنی محیط بیرون را ببینند و از نور و زیبایی آن لذت ببرند.

✔ سقف شیشه ای

همیشه آرزو داشتید به آسمان پرستاره شب خیره شوید؟ با استفاده از شیشه لمینت در سقف ها و نورگیر می توانید رویای خود را از راحتی اتاق خواب خود محقق کنید. سقف های شیشه ای همچنین یک دکور عالی برای محل کار یا محیط های تجاری مانند هستند و علاوه بر زیبایی و ورودد نور کافی، می توان با استفاده از سقف های شیشه ای متحرک از هوای بیرون نیز بهره برد.

✔ راه پله ها

بالا یا پایین رفتن از یک پله شیشه ای بسیار جذاب است؛ اما از آنجایی که راه پله ها تحت فشار شدید قرار می گیرند، باید بسیار بادوام باشند و بتوانند مقاومت بسیاری در زیر فشار وزن افراد داشته باشند. شیشه لمینت تقویت شده به حداقل پشتیبانی ساختاری نیاز دارد و با وجود سال ها استفاده، شفافیت کریستالی خود را حفظ می کند و آنقدر قوی است که حتی می توان از آن در مراکز تجاری که عبور و مرور بسیار صورت میگیرد استفاده کرد.


چگونه شیشه لمینت مناسب را انتخاب کنیم؟

اگر بخواهید درب ها و پنجره های خانه خود را با شیشه های مقاوم به روز کنید، انواع شیشه های لمینت مطابق با هر نیازی وجود دارند. اگر به دنبال نصب شیشه های لمینت در درب ها و پنجره های خانه یا محل کار خود هستید، چند فاکتور وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

1- سطح مقاومت

میزان مقاومت متفاوتی برای شیشه های لمینت وجود دارد و قبل از اینکه تصمیم بر انتخاب بگیرید، باید دقیقاً در نظر بگیرید که چه نوع آسیبی ممکن است به پنجره ها و درها وارد شود. آیا درها و پنجره ها نیاز به مقاومت در برابر ضربات سارقانی که قصد نفوذ به داخل را دارند، دارند؟ یا نیاز به مقاومت بیشتر در برابر اشیایی که سارقان احتمالی ممکن است به سمت آن پرتاب کنند دارد؟ نوع آب و هوا و احتمال بروز سیل و طوفان در منطقه شما چقدر است؟


بر اساس این ملاحظات، می توانید سطح مقاومت مناسبی را برای شیشه های ایمنی در درها و پنجره های ملک خود انتخاب کنید.

پله شیشه ای


2- وزن

در سازه های شیشه ای افزایش ایمنی یعنی افزایش وزن. به دلیل استحکام بیشتر، شیشه لمینت به طور قابل توجهی سنگین تر از شیشه معمولی می باشد. بنابراین اگر به دنبال ارتقاء ویژگی های شیشه ای خانه خود هستید، مهم است که به خاطر داشته باشید که شیشه ایمنی به معنای بار اضافی برای قاب در و پنجره است و قبل از نصب این شیشه ها باید مطمئن شوید که تکیه گاه های اطراف به اندازه کافی پایدار هستند تا بار اضافی را تحمل کنند.


3- قیمت

همانطور که گفته شد چندین نوع شیشه لمینت وجود دارد که طیف وسیعی از انتخاب ها را از نظر استحکام و طراحی پوشش می دهد. قیمت شیشه های لمینت شده می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد؛ هر چه سطح مقاومت شیشه لمینت بالاتر باشد، احتمالاً گرانتر خواهد بود.


4- زیبایی شناسی

سازه های شیشه ای می توانند بهترین ویژگی ها را برای خانه ها ارائه کنند، آنها نور طبیعی را وارد می کنند که باعث کاهش مصرف انرژی برق شده و می‌توانند باعث افزایش ظاهری فضای موجود شوند، همچنین تمیز کردن آنها راحت است و طول عمر بیشتری نسبت به چوب یا سایر مصالح دارند. با استفاده از شیشه های لمینت، دیگر نیازی به فدا کردن این ویژگی ها برای ایمن نگه داشتن ملک خود ندارید.